Aktualny rynek leków z kategorii analogów GLP-1 to przede wszystkim duopol, który tworzą: Novo Nordisk (Ozempic oraz Wegovy) i Eli Lilly (Mounjaro oraz Zepbound). Oprócz nich na uwagę zasługują preparaty firm Amgen (MariTide) oraz Viking Therapeutics (VK2735), które są w trakcie badań. Firma Pfizer nie zamierzała biernie przyglądać się konkurencji i rozpoczęła pracę nad własnym lekiem. Jeden z czołowych koncernów farmaceutycznych na świecie zdecydował się przygotować tabletki na odchudzanie z danuglipronem. Niestety ostatnie doniesienia pokazują, iż preparat z logiem Pfizer prawdopodobnie nie ujrzy światła dziennego.
Tabletki na odchudzanie niebezpieczne dla pacjentów
Głównym powodem porzucenia prac nad stworzeniem doustnego leku zawierającego agonistę GLP-1 jest fakt, iż u jednego z uczestników badań klinicznych pojawiły się niepokojące objawy. U pacjenta zaobserwowano wzrost enzymów wątrobowych, co może stanowić jedną z oznak uszkodzenia tego narządu. Rzecznik firmy Pfizer oświadczył, iż pacjent nie przejawiał żądnych symptomów ze strony wątroby lub innych skutków ubocznych. Ponadto poziom enzymów wątrobowych uległ normalizacji w krótkim czasie po zaprzestaniu stosowania tabletek z danuglipronem.
- Czytaj również: Czarne chmury nad konkurentem analogów GLP-1. Mysimba pod lupą EMA
Warto jednak zaznaczyć, iż Pfizer już wcześniej poniósł porażkę przy próbie opracowania tabletek na odchudzanie z danuglipronem. W grudniu 2023 roku firma wycofała pigułki do dwukrotnego stosowania w czasie dnia. Powodem był fakt, iż pacjenci wyjątkowo źle tolerowali przyjmowany lek.
Porażka jednych to szansa dla drugich
Informacja o niepowodzeniach firmy Pfizer miała odzwierciedlenie na globalnym rynku farmaceutycznym. Efektem zaniechania dalszych prac był wzrost akcji rywali. Szczególnie korzyści odniosły mniejsze firmy biotechnologiczne (m.in. Viking Therapeutics czy Structure Therapeutics), ponieważ ich akcje zwiększyły się o prawie dwucyfrową wartość.
Pfizer walczy dalej
– Choć jesteśmy rozczarowani zaprzestaniem prac nad danuglipronem, to przez cały czas jesteśmy zaangażowani w rozwój programów, które mają na celu dostarczyć pacjentom innowacyjne leki — zakomunikował dr Chris Boshoff, dyrektor ds. naukowych firmy Pfizer.
Z informacji wynika, iż Pfizer jest w trakcie testowanie codziennej tabletki na odchudzanie (PF-07976016). Jednak w przeciwieństwie do danuglipronu nie jest to agonista GLP-1, a inhibitor receptora GIP. Lek od 4 lutego znajduje się w II fazie testów. Ponadto firma testuje też inny produkt leczniczy w postaci tabletek naśladujących GLP-1. Testy I fazy zakończyły się końcem ubiegłego roku.
Niemniej jednak przed Pfizerem stoi duże wyzwanie. Z jednej strony leki firm Eli Lilly i Novo Nordisk w zaledwie rok osiągnęły zyski wynoszące kilka miliardów dolarów. Z drugiej strony, mniejsze firmy biotechnologiczne coraz mocniej starają się wejść na rynek z własnymi propozycjami leków na odchudzanie. Natomiast preparaty Pfizera przez cały czas pozostają na etapie I i II fazy testów. Czas ucieka, a być może, firma nie nadąży w tym wyścigu.
Źródła:
- https://www.cnbc.com/2025/04/14/pfizer-scraps-daily-weight-loss-pill-danuglipron.html
- https://www.investors.com/news/technology/pfizer-weight-loss-pill-danuglipron-discontinued/
- https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/pfizer-ends-development-weight-loss-pill-danuglipron-2025-04-14/
- https://economictimes.indiatimes.com/magazines/panache/pfizer-scraps-weight-loss-pill-after-liver-injury-what-it-means-for-the-future-of-obesity-drugs/articleshow/120283855.cms
©MGR.FARM