Szybkie diagnozy przy podejrzeniu raka gardła. realizowane są testy

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Szybkie diagnozy przy podejrzeniu raka gardła. Trwają testy


Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) testuje urządzenie wyposażone w 32-milimetrowy obiektyw, które korzystając z iPhone’a jako przenośnego narzędzia diagnostycznego, wykonuje badania obrazowe pozwalające potwierdzić lub wykluczyć obecność raka gardła.

Urządzenie umożliwia rejestrowanie badań endoskopowych gardła na żywo w wysokiej rozdzielczości (HD), a następnie – dzięki chmury – natychmiastowe udostępnianie obrazu specjalistom z zakresu chorób głowy i szyi. Lekarz może gwałtownie ocenić nagranie i wykryć ewentualne ślady nowotworu, a następnie przekazać wynik pacjentowi.

Nowa technologia jest w tej chwili wdrażana w regionie West Midlands, z możliwością wykorzystania jej we wszystkich placówkach NHS na terenie całego kraju. Pomoże to zaoszczędzić czas i zasoby szpitali, które będą mogły skoncentrować się na pacjentach onkologicznych i skrócić czas oczekiwania na leczenie.

Nowotwory głowy i szyi są trudne do wykrycia we wczesnym stadium, dlatego szerszy dostęp do diagnostyki dla tej niewielkiej grupy pacjentów, u których rzeczywiście występuje rak, przyczyni się do lepszych wyników leczenia, a zarazem obniżenia kosztów, jakie ponosi NHS.

Dr Cally Palmer, krajowa dyrektor ds. onkologii w NHS England, powiedziała: – Wczesne wykrycie raka jest kluczowe, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, dając pacjentom większą szansę na przeżycie. Dla osób potrzebujących tego rodzaju badań jest to czas pełen niepokoju, dlatego możliwość wcześniejszego wykluczenia choroby ma ogromne znaczenie dla pacjentów i ich rodzin.

– Choć personel dokłada wszelkich starań, aby przyjmować i leczyć coraz większą liczbę pacjentów z nowotworami, wiemy, iż niektórzy wciąż czekają zbyt długo na diagnozę. NHS wdraża najnowsze technologie, które mogą przynieść korzyści pacjentom. A dzięki innowacjom, takim jak to urządzenie na iPhone’a, mamy nadzieję, iż będziemy mogli wykrywać więcej przypadków raka wcześniej, w sposób wygodniejszy i mniej inwazyjny dla pacjentów – dodała Cally Palmer.

Wstępne testy na 1800 osobach nie pominęły żadnego przypadku raka

Wstępne testy, przeprowadzone na pacjentach niskiego ryzyka z North Midlands University Hospitals NHS Trust, wykazały, iż przy użyciu tego urządzenia nie przeoczono żadnego przypadku raka, a pacjenci otrzymali wyniki w ciągu 23 godzin od badania. Ponad 1800 pacjentów uzyskało zapewnienie, iż nie mają raka gardła w zaledwie kilka dni, podczas gdy personel medyczny mógł skoncentrować się na mniejszej grupie pacjentów z potwierdzoną diagnozą nowotworu. U większości pacjentów z grupy niskiego ryzyka, którzy przeszli badanie z użyciem tego urządzenia, wykluczono nowotwór, choć u około 1% osób z tej grupy zdiagnozowano raka dzięki jego zastosowaniu.

Minister zdrowia Karin Smyth powiedziała: – Ta technologia jest doskonałym przykładem, jak innowacje i badania mogą skrócić kolejki, poprawiając doświadczenie pacjentów i przyspieszając diagnozowanie. Dzięki aplikacji pacjenci mają dostęp do potencjalnie ratującej życie konsultacji. Wczesne wykrywanie i szybsze leczenie raka sprawia, iż więcej osób ma szansę pokonać tę straszną chorobę. Wykorzystanie technologii, która wspiera NHS jest kluczowym elementem naszego 10-letniego planu ochrony zdrowia. Pozwoli to przekształcić Narodową Służbę Zdrowia z analogowej w cyfrową, dając służbie zdrowia nowoczesne technologie, które pozwolą diagnozować nowotwory na czas.

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju nowotworów obszaru szyi i głowy – w tym jamy ustnej – jest palenie papierosów. Dużą rolę w diagnozowaniu palaczy i zwracaniu uwagę na zwiększone ryzyko pojawienia się u nich raka odgrywają lekarze dentyści. – Lekarz dentysta jako jeden z pierwszych może podczas badania pacjenta zauważyć, iż pali on papierosy. W takiej sytuacji warto wykonać tzw. minimalną interwencję, czyli wprost zapytać, czy pacjent pali, a jeżeli uzyska się twierdzącą odpowiedź, dać mu kontakt np. do poradni leczenia uzależnień, gdzie otrzyma pomoc w walce z nałogiem – mówi dr n. med. Paweł Koczkodaj, absolwent zdrowia publicznego na WUM, specjalista zdrowia publicznego, adiunkt w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce.

Źródło: https://www.dentistryiq.com/

Idź do oryginalnego materiału