Szpital Żywiec zawiesi działalność 3 oddziałów i 2 poradni. Od kiedy?

healthyandbeauty.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: szpital żywiec


Szpital Żywiec ma problemy kadrowe i zmuszony jest zawiesić pracę 3 oddziałów i 2 poradni. — Przez nierozliczone przez NFZ świadczenia nie jesteśmy w stanie zapewnić ciągłości pracy — informuje dyrekcja placówki.

2 września zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu spółka ICZ Healthcare złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe — od 7 października 2024 r. do 7 stycznia 2025 r. — zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej trzech oddziałów i dwóch poradni. Wnioski dotyczą: Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I, Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II, Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii, Poradni Położniczo-Ginekologicznej oraz Poradni Urazowo-Ortopedycznej. Nie będzie również działała izba przyjęć w zakresie zawieszanych oddziałów.

Od marca br. ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy. Pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka. To spowodowało niemożność zapewnienia ciągłości pracy w wymienionych komórkach organizacyjnych

– wyjaśnia Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.

Braki kadrowe, o których mówi dyrektor żywieckiego szpitala, to skutek braku płynności finansowej, do której doprowadziło nieuregulowanie przez NFZ ok. 38 mln zł za wykonane w tym roku świadczenia ponad limit (tzw. nadwykonania) oraz zbyt niskie miesięczne plany rzeczowo-finansowe.

Pragniemy móc wciąż zapewniać naszym pacjentom niezbędną, kompleksową opiekę medyczną, ale w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie

– ubolewa Małgorzata Świątkiewicz.

Jak tłumaczy, u podstaw bezpośredniej przyczyny niemożności zapewnienia obsady i ciągłości pracy oddziałów i poradni leżą problemy z zapewnieniem terminowego regulowania zobowiązań finansowych ze strony szpitala na rzecz personelu. Szpital nie był w stanie na czas wypłacać wynagrodzeń ze względu na zaburzoną płynność finansową, spowodowaną przeciągającym się brakiem uzyskania od Narodowego Funduszu Zdrowia pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń, w tym z tytułu nadwykonań.

Prowadząc kompleksową działalność leczniczą, nasz szpital odnotowuje wysoki wskaźnik tzw. nadwykonań procedur. Należy jednak podkreślić, iż w ostatnich latach wszystkie zrealizowane przez nasz ośrodek i sprawozdawane do NFZ procedury, w tym nadwykonania, po pierwsze nie były kwestionowane przez Fundusz jako niezasadne, po drugie były przez płatnika rozliczane w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości pracy ośrodka. Obecna sytuacja związana z brakiem pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń powoduje konieczność planowanego czasowego zaprzestania wykonywania działalności leczniczej w zakresach, które zostały najmocniej dotknięte konsekwencjami opisywanych problemów

– wyjaśnia Małgorzata Świątkiewicz.

Władze szpitala przyznają, iż od dawna sygnalizują NFZ konieczność urealnienia i doszacowania planów rzeczowo-finansowych względem liczby pacjentów przyjmowanych i leczonych w Szpitalu Żywiec. To ich zdaniem pozwoliłoby na zachowanie płynności finansowej i zapobiegłoby problemom kadrowym.

“Szpital Żywiec na bieżąco informuje o trudnej sytuacji NFZ i innych interesariuszy zaangażowanych w umożliwienie placówce kontynuowania działalności leczniczej w dotychczasowym zakresie. Ponadto prowadzone są rozmowy z personelem zmierzające do utrzymania współpracy na dotychczasowych zasadach i intensywne działania rekrutacyjne. Zdaniem władz ośrodka, najważniejsze dla rozwiązania bieżącej trudnej sytuacji jest jednak przede wszystkim pilne pełne pokrycie kosztów zrealizowanych świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia” – czytamy w komunikacie prasowym.

Rozliczenie należności umożliwi nam niezwłoczne uregulowanie zobowiązań wobec personelu i zaplanowanie dalszej płynnej pracy wszystkich komórek organizacyjnych szpitala. Pragnę podkreślić naszą wolę do rozmów, współpracy i wypracowania rozwiązań umożliwiających odpowiedzialne kontynuowanie działalności leczniczej w powiecie żywieckim. Pragniemy móc wciąż zapewniać naszym pacjentom niezbędną, kompleksową opiekę medyczną

– zaznacza dyrektor Małgorzata Świątkiewicz.

Szpital Żywiec jest w tej chwili jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z NFZ, który realizuje świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych do środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 r. ośrodek udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tys. pacjentów, a w 2023 r. ponad 146 tys. pacjentów. Tylko w pierwszym półroczu tego roku liczba przyjęć do żywieckiego szpitala wyniosła ponad 65 tys.

Idź do oryginalnego materiału