Szpital wojewódzki w Słupsku kupuje robota chirurgicznego

mzdrowie.pl 11 miesięcy temu

Zarząd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku podpisał w środę umowę na kupno i dostawę wybranego w przetargu robota operacyjnego da Vinci Xi.

Koszt robota operacyjnego Da Vinci Xi, stołu operacyjnego, aplikacji i 30 zestawów narzędzi chirurgicznych to ponad 12,1 mln zł. Myjnia, dezynfekator i sterylizator niskotemperaturowy pochłonie blisko 800 tys. zł. Wszystkie zakupy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku finansuje samorząd województwa pomorskiego. System zostanie dostarczony do szpitala najpóźniej do końca listopada. Oceniła, iż pierwsze operacje z wykorzystaniem Da Vinci Xi będą mogły się odbyć najprawdopodobniej już w grudniu.

„Kupujemy najnowszą wersję robota. Ona weszła do produkcji niedawno, jest to model całkowicie zintegrowany ze stołem operacyjnym. Nie tylko robotem steruje komputer, ale również stołem operacyjnym i ułożeniem pacjenta na stole operacyjnym. To daje nowe możliwości operacyjne, jeszcze dokładniejszego, precyzyjnego wykonywania zabiegów. To sprzęt, który eliminuje ułomności ludzkie, czyli eliminuje drżenie mięśni operatora oraz daje zupełnie inne pole widzenia. To 10-krotne powiększenie optyczne i 4-krotne powiększenie cyfrowe” – zaznaczył prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Andrzej Sapiński.

Radna sejmiku województwa pomorskiego Danuta Wawrowska wskazała, iż nowoczesny robot umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych m.in. w urologii, ginekologii, chirurgii bariatrycznej, neurochirurgii, chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Podkreśliła, iż zespół słupskich lekarzy przeszedł specjalistyczne szkolenia obsługi urządzenia i jest gotowy do przeprowadzania operacji z jego użyciem.

Szpital w Słupsku będzie kolejną placówką na Pomorzu wykorzystującą robota chirurgicznego do zabiegów operacyjnych. Roboty pracują już w dwóch szpitalach marszałkowskich – w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku i w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, a także w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym GUMed.

Od 1 kwietnia 2022 r., decyzją ministra zdrowia, chorzy na raka prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 1 sierpnia 2023 r. NFZ finansuje również leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego.

Obecnie w Polsce ponad 55 szpitali korzysta z robotów chirurgicznych, w tym 20 robotów modelu da Vinci Xi. Według informacji producenta, w niemieckich szpitalach pracuje 300 robotów da Vinci, we francuskich – 200, a w Włoszech – 190.

Idź do oryginalnego materiału