Szczotkowanie na sucho w ciąży – tak czy nie?

acusmed.pl 4 miesięcy temu

Okres ciąży to czas, w którym kobieta zaczyna bardziej przyglądać się potrzebom swojego ciała. Chcąc zadbać o siebie i rozwijające się w niej nowe życie wprowadza zdrową dietę, rezygnuje z niezdrowych nawyków. Niezwykle istotne jest w tym okresie również dbanie o prawidłową pielęgnację ciała. Należy pamiętać, iż wiele produktów, z których korzysta się na co dzień, w czasie ciąży może okazać się nieodpowiednie. Ostatnio coraz większą popularność wśród przyszłych mam zyskuje pielęgnacja, zwana szczotkowaniem na sucho. Czy jest ona odpowiednia dla ciężarnych kobiet? W tym artykule przedstawimy korzyści płynące ze szczotkowania na sucho, jak również przyjrzymy się przeciwwskazaniom do stosowania tej praktyki.

Pielęgnacja skóry w ciąży

Ponieważ w ciele kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian na tle hormonalnym oraz fizycznym, pielęgnacja skóry staje się bardzo ważna. Tkanka skórna narażona jest m.in. na rozstępy, przebarwienia, zmiany trądzikowe. Może stać się sucha, szorstka, bardziej wrażliwa. Dlatego należy pamiętać, by pielęgnacja była delikatna i bezpieczna. Bardzo ważne jest nawilżanie skóry – po kąpieli stosuj balsamy zawierające emolienty. Na rynku znajdziemy także wiele kosmetyków na ciążowe rozstępy. Jednak pamiętajmy, iż złoty środek na ten problem nie istnieje. Dużą rolę pełnią tutaj predyspozycje genetyczne. Postaraj się nie przybierać na wadze za gwałtownie oraz zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę. Od początku ciąży stosuj balsamy nawilżające. Pamiętaj o codziennym stosowaniu kremów chroniących przed promieniowaniem słonecznym. Najlepiej wybierz krem z filtrem fizycznym SPF 50, który jest najbezpieczniejszy dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, iż chronisz nie tylko siebie. Uważnie czytaj skład produktów – unikaj kosmetyków, które w swoim składzie posiadają potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne.

Szczotkowanie na sucho w ciąży – korzyści

Szczotkowanie na sucho to zabieg pielęgnacyjny, który polega na szczotkowaniu skóry bez balsamów czy olejków. Taka pielęgnacja skóry ma wiele zalet, można ją stosować na różne części ciała, a co najważniejsze – mogą z niej korzystać również kobiety w ciąży. Szczotkowanie na sucho może przynieść wiele korzyści dla ciała, jak i samopoczucia przyszłych mam. Wymienić tu należy przede wszystkim pobudzenie krążenia krwi oraz limfy, co pomoże pozbyć się niechcianych obrzęków kończyn dolnych, które bardzo często występują podczas ciąży. Kolejną zaletą szczotkowania skóry na sucho jest usuwanie martwych komórek skóry, które blokują ujścia gruczołów potowych i łojowych. Dzięki temu skóra staje się bardziej promienna i gładsza. Ponadto szczotkowanie przynosi ulgę w przypadku występowania suchej skóry, z którą często zmagają się ciężarne. Warto również wspomnieć o korzystnym wpływie na redukowanie cellulitu, na który ciężarna kobieta jest szczególnie narażona. Bardzo ważnym pozytywnym efektem szczotkowania na sucho jest również zredukowanie napięcia nerwowego, poprawa samopoczucia oraz odprężenie. jeżeli zdecydujesz się na szczotkowanie na sucho, warto wybrać odpowiednią szczotkę. Jej twardość powinna być dobrze dobrana do pielęgnacji delikatnej skóry przyszłej mamy. Jedną z polecanych jest szczotka do masażu ciała na sucho z miękkim włosiem.

Szczotkowanie na sucho – potencjalne ryzyka i przeciwwskazania

Pomimo tego, iż szczotkowanie na sucho przynosi wiele korzyści, nie będzie ono odpowiednie dla wszystkich przyszłych mam. Najważniejszym przeciwwskazaniem, o którym należy pamiętać jest ciąża zagrożona poronieniem lub porodem przedwczesnym. W takim przypadku przed zastosowaniem jakiegokolwiek zabiegu pielęgnacyjnego należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Ponadto wstrzymaj się przed szczotkowaniem na sucho, jeśli:

  • twoja skóra jest zaczerwieniona, pokryta aktywnymi stanami zapalnymi lub ranami,
  • cierpisz na ŁZS (łuszczycowe zapalenie skóry), AZS (atopowe zapalenie skóry), egzemę lub trądzik,
  • chorujesz na nowotwory.

Nie zaleca się również szczotkowania na sucho skóry brzucha. Niektóre źródła podają, iż może to wpłynąć na pojawienie się zbyt wczesnych skurczów porodowych. Będąc w ciąży pamiętaj, iż twoje ciało się zmienia i zmieniają się również jego reakcje na pielęgnację. jeżeli zauważysz coś niepokojącego, skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.

Idź do oryginalnego materiału