Jednym z najpopularniejszych produktów do pielęgnacji włosów ostatnich lat jest szampon w sztyfcie. Charakteryzuje się bardziej naturalnym składem, bardziej przyjaznym środowisku i z mniejszą ilością chemikaliów. Produkt ten doskonale więc konkuruje z klasyczną opcją w płynie.
Są jednak tacy, którzy zastanawiają się, czym różnią się te dwie formy. Cóż, aby to wyjaśnić, przedstawiamy ich główne cechy, różnice, zalety i wady. Czytaj do końca, aby dowiedzieć się więcej!
Szampon w sztyfcie kontra produkt w płynie
Szampon w sztyfcie to produkt, który w ostatnich dwóch dekadach opanował rynek produktów do pielęgnacji włosów. Popularność zyskał jednak w ostatnich latach, ze względu na większą społeczną świadomość dotyczącą ochrony planety i stosowania środków chemicznych.
Chodzi o to, iż jest to produkt bardziej naturalnie przetworzony, z mniej agresywnymi składnikami dla skóry i bez użycia plastiku. W przeciwieństwie do tradycyjnych szamponów stał się coraz popularniejszą alternatywą w pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Chociaż wiele szamponów w sztyfcie jest wykonanych z naturalnych składników, takich jak zioło Cyclea peltata lub niektóre olejki eteryczne, mogą również zawierać chemikalia. Ponadto rozpoczęcie ich stosowania może powodować pewien dyskomfort podczas mycia włosów.
Warto zatem przeprowadzić dokładną analizę, aby określić zalety i wady obu produktów. To pozwoli dokonać osobistego wyboru uwzględniając rodzaj włosów, ich reakcję na środki powierzchniowo czynne obecne w płynach oraz troskę o środowisko.
Sądzimy, iż spodoba Ci się również ten artykuł: Czym jest szampon CBD i jakie są jego zalety?
Czym się różni szampon w sztyfcie od płynnego
Zarówno szampon w sztyfcie, jak i w kostce mają za zadanie oddzielić sebum od włosów i usunąć zanieczyszczenia ze skóry głowy. W obu rodzajach szamponów dostępne są opcje siarczanowe i bezsiarczanowe.
Jednak częściej spotyka się wersje stałe, które nie zawierają w składzie środków pieniących ani syntetycznych substancji zapachowych, które mogą powodować podrażnienia, łupież i alergie.
Z kolei produkty te wytwarzają mniej piany, a mycie może być nieco bardziej uciążliwe, zwłaszcza w przypadku puszących się włosów. Ich główna różnica w porównaniu z wersjami płynnymi dotyczy środowiska, ponieważ nie wymagają plastikowych pojemników i są wytwarzane z mniejszą ilością wody.
W przypadku problemów z włosami – takich jak łupież, łojotok, suchość – należy skonsultować się z dermatologiem. Specjalista oceni, który rodzaj produktu jest odpowiedni do rozwiązania konkretnego problemu.Przewaga szamponu w sztyfcie nad tradycyjnym szamponem
Bardziej naturalny wygląd, lepsza przyjazność dla środowiska i długotrwałość to zalety szamponu w sztyfcie, których nie ma szampon w płynie.
Pomagasz ograniczyć zużycie plastiku
Zużycie tworzyw sztucznych, zwłaszcza jednorazowego użytku, jest jednym z głównych generatorów zanieczyszczających środowisko odpadów. Stałe szampony nie wymagają plastikowych opakowań; na ogół mają opakowania biodegradowalne, takie jak papier siarczanowy.
Dłuższa trwałość
W porównaniu do tradycyjnych szamponów, szampony w postaci stałej zwykle starczają na dłużej. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze. Jedna 100-gramowa kostka odpowiada trzem butelkom płynu, więc jest bardziej wydajna, a inwestycja rzadsza.
Wymaga mniejszej ilości wody
Szampony w płynie składają się w 80% z wody, co drastycznie się zmniejsza w postaci stałej. Własny skład szamponu w sztyfcie nie wymaga wody. Oznacza to kolejną zaletę w aspekcie ekologicznym.
Szampon w sztyfcie jest łatwy w transporcie
Osoby często podróżujące mają wielką przewagę, włączając szampon w sztyfcie do swoich artykułów higienicznych. Nie ma ryzyka wycieku, w przeciwieństwie do płynów, które mogą się rozlać i zabrudzić cały bagaż. Z drugiej strony jego rozmiar i wytrzymałość pozwalają na przenoszenie znacznie większej ilości szamponu na mniejszej przestrzeni.
Posiada naturalny skład
Ogólnie rzecz biorąc, szampony w sztyfcie są wykonane z bardziej naturalnych składników. Dzieje się tak dlatego, iż zawierają składniki organiczne i wykluczają inne substancje chemiczne powszechnie stosowane w tradycyjnych szamponach, jak sugeruje badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Dermatitis .
Chodzi o takie związki jak parabeny, siarczany i silikony. Te pierwsze działają jako konserwanty produktów. Siarczany i silikony z kolei są środkami pieniącymi, które zapewniają większe rozprzestrzenianie się piany podczas mycia włosów.
Zbyt duża ich ilość może powodować podrażnienie i wysuszenie wrażliwej skóry, jak wskazuje artykuł w Medical News Today. I chociaż istnieją tradycyjne alternatywy dla szamponów bezsiarczanowych, częściej można znaleźć stałe opcje zawierające naturalne składniki. Na przykład krem kokosowy, zioła lub olej arganowy.
Pozwala zrezygnować z odżywki
W przypadku niektórych rodzajów włosów wystarczy szampon w sztyfcie, aby czupryna była miękka i lśniąca. W związku z tym nie jest konieczne zastosowanie odżywki. Oczywiście zależy to od składu produktu i rodzaju włosów.
Szampon w sztyfcie można zrobić w domu
Dzięki składnikom pochodzącym z kokosa, olejków eterycznych i niektórych ziół można stworzyć własne szampony w kostkach w domu. Wystarczy znać pewne szczegóły produkcji, w tym proces zmydlania.
Jakie wady ma szampon w sztyfcie
Niezależnie od zalet, żaden produkt nie jest doskonały, jednak szampony w postaci stałej mają inne wady w porównaniu z tradycyjnymi.
- Musisz przyzwyczaić się do zmiany. Kostki nie generują sztucznej miękkości i natychmiastowego połysku, jak to zwykle bywa z płynami. W rezultacie może nastąpić okres dostosowania, kiedy włosy będą się kleić.
- Tworzy sploty. Proces mycia szamponami w sztyfcie powoduje plątanie się, szczególnie u osób z kręconymi włosami.
- Wytwarza mniej piany. Nawyk mycia włosów dużą ilością piany, która ułatwia ten proces, jest głęboko zakorzeniony. Naturalne składniki w produktach stałych wytwarzają mniej piany, co jest zdrowe, ale czasami nieskuteczne podczas mycia.
- Włosy mogą wyglądać na tłuste. Podczas przejścia na używanie szamponu w postaci stałej włosy mogą wyglądać na bardziej tłuste i szorstkie. Jednak w końcu wracają do swojego zwykłego stanu.
- Może powodować przebarwienia. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku włosów farbowanych, ponieważ niektóre stałe preparaty powodują przebarwienia.
- Łatwo się topi. Ponieważ nie zawierają konserwantów, szampony te szybciej się psują, a w kontakcie z wodą topią się. Produkt należy przechowywać w suchych miejscach, aby uniknąć jego marnowania.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 4 naturalne szampony, które możesz zrobić w domu
Szampon w sztyfcie czy płynny: osobisty wybór
Wybór między produktem tradycyjnym a sztyftem zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. W większości przypadków szampon w sztyfcie pełni tę samą funkcję co płyn. Może się to jednak różnić w zależności od rodzaju włosów i ich potrzeb.
Nie ma wątpliwości, iż format sztyftu jest bardziej przyjazny dla środowiska. Dlatego jest to dobra alternatywa w priorytetowym traktowaniu codziennych działań proekologicznych.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji. Prawdopodobnie musisz wypróbować kilka, aż znajdziesz taką, która będzie pasować do Twoich włosów i skóry głowy.