SYNONIMY. Wyjątkowa wystawa

wpoznaniu.pl 5 miesięcy temu

Wystawę Synonimy od piątku można oglądać na Wolnym Dziedzińcu przed urzędem miasta.

Wystawa to zbiór prac osób artystycznych studiujących na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Otrzymała ona 2 prestiżowe honorowe patronaty – od Rzeczniczki Praw Dziecka – Moniki Horny-Cieślak oraz Fundacji Unaweza i Projektu Młode Głowy – Martyny Wojciechowskiej.

Opowieść o neuroróżnorodności

Dzieła traktują o neuroróżnorodności i towarzyszącym jej wyzwaniach. Mówią np. o trudnościach w komunikacji i adekwatnym zrozumieniu, ale także ukazują postrzeganie świata przez osoby wysoko wrażliwe i neuroatypowe.

– Spektrum prac jest bardzo szerokie – od malarstwa, poprzez grafikę, rysunek, książkę artystyczną, animację, film, fotografię do sztuki projektowej. Każdy wspomniany obszar daje inne możliwości ekspresji. Dzięki temu daje szanse na zindywidualizowane wypowiedzi artystyczne, dotykające zagadnień spektrum autyzmu, ADHD, zespołu Tourette’a, a także wysokiej wrażliwości, depresji, stanów lękowych, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych oraz innych chorób i kryzysów psychicznych – informują organizatorzy.

Wystawa dostępna dla wszystkich

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, żeby wszystkie osoby, które odwiedzą wystawę, mogły czuć się maksymalnie komfortowo. Wystawa ma więc charakter dostępnościowy i jest otwarta dla wszystkich. Wśród inicjatyw związanych z dostosowaniem wystawy do potrzeb osób neuroatypowych znalazły się m.in.:

  • Dla osób głuchych stworzone zostały opisy prac audiowizualnych, w których pojawiają się teksty, muzyka lub inne dźwięki.
  • Wystawie towarzyszyć będą specjalne fidgety, które będą miały funkcje uspokajające i pomagające się skupić lub wyciszyć. Niektóre z nich będzie można ze sobą zabrać.
  • Na wystawie dostępne są też specjalne słuchawki wygłuszające i zatyczki do uszu.
  • W sali obok Galerii utworzone zostało specjalne „miejsce ciszy”. To spokojna i bezpieczna przestrzeń dla osób, które chciałyby lub potrzebowały się wyciszyć lub pobyć same.
  • Do jednej z prac powstała specjalna trójwymiarowa tyflografika, która odwzorowuje obraz w formie makiety 3D. Dzięki temu osoby niewidome mają możliwość lepszego wyobrażenia sobie pracy, poprzez dotykanie reliefu.
  • Zaplanowano też oprowadzania dostępnościowe dla osób głuchych. Oprowadzanie kuratorskie będzie tłumaczone na język migowy.
  • Prowadzone będzie też oprowadzanie kuratorskie dla osób niewidomych, a także oprowadzanie kuratorskie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  • W celach edukacyjnych zaplanowano również oprowadzanie dla szkół, podczas którego prowadzone będą warsztaty związane z dostępnością sztuki.

Wystawa potrwa do 5 lipca.

Zobaczcie zdjęcia z wernisażu:

fot. Ł. Gdak
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału