Świętokrzyskie legendy tu ożyją i będą miały swoje miejsce

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 08.04.2023. Nowa Słupia. Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce


Kim był tajemniczy pielgrzym i z czego zasłynęło cudowne źródełko? Ale także skąd się wzięło madejowe łoże i czym zawinił zbój Kak, iż zawisł na szubienicy w Krakowie? Odpowiedź m.in. na te pytania poznają osoby, które odwiedzą Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Atrakcja powstaje w Nowej Słupi. Pierwsi turyści mają ją zwiedzić w drugiej połowie czerwca tego roku.

Park Legend ma łączyć formę nowoczesnego muzeum z salami wystawowymi, kinem, strefą edukacyjną i rozrywkową, z zewnętrznym amfiteatrem. Odwiedzający poznawać będą ekspozycje przybliżające bohaterów legend świętokrzyskich. Projekt zakłada promocję całego regionu, najważniejszych miejsc i atrakcji turystycznych.

Położony przy drodze, która prowadzi z Nowej Słupi do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, utworzy kompleks turystyczny wraz z istniejącym już Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego oraz z Centrum Kulturowo-Archeologicznym.

Obiekt wkomponowany w otoczenie

Z zewnątrz obiekt robi wrażenie. Jak podkreśla Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi, wykorzystano wiele naturalnych elementów.

– Jest to interesująca architektonicznie budowla, wkomponowana w górę, pokryta drewnem. Pojawia się tu też dużo materiałów naturalnych, chociażby w postaci kamienia. Obiekt wraz z otoczeniem jest wpasowany w Centrum Kulturowo-Archeologiczne – wyjaśnia.

Wchodząc do budynku, goście trafiają do przeszklonego holu. Znajdą się tu: szatnia, kasy, toalety. Zaplanowano również miejsce na małą gastronomię. Burmistrz wyjaśnia, iż stąd zwiedzający przejdą do krainy legend.

– Na ścieżkę prowadzi brama przypominająca bramę wschodnią, prowadzącą od Nowej Słupi do klasztoru na Świętym Krzyżu. Ten motyw pojawi się także przy wyjściu. Ścieżka edukacyjna rozpoczyna się od spotkania z pielgrzymem Emerykiem. Za sprawą nowoczesnej technologii, postać kamienna przemieni się w żywą osobę. W Emeryka wcieli się Marek Piekarczyk, lider zespołu rockowego TSA. On będzie przewodnikiem po tym nierzeczywistym świecie – informuje.

Po drodze na zwiedzających czeka spotkanie z legendami, m.in. o źródełku św. Franciszka. Ta zostanie pokazana w miejscu, do zaaranżowania którego wykorzystano prawdziwe drzewa. W dalszej części będzie drzewo wyrzucające… pieniądze.

Będzie można poczuć i przeżyć legendy

Dawne legendy i podania ożyją. Wykorzystane nowoczesnych rozwiązań sprawi, iż goście nie tylko zobaczą realistyczne obrazy, ale także na własnej skórze poczują klimat prezentowanych historii.

Na zakończenie tej wyprawy przewodnik znów zamieni się w kamienną figurę. Przejście całego szlaku legend ma zajmować około 40 minut.

Andrzej Gąsior zaznacza, iż nad kształtem ścieżki czuwa prof. Krzysztof Bracha – historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Ostatnim pomieszczeniem będzie sala edukacyjno-warsztatowa. Tam znajdą się stoły multimedialne, interaktywna mapa regionu świętokrzyskiego oraz symulatory lotu na miotle.

W parku Legend znajdzie się również kino 3D. Jak wyjaśnia burmistrz Andrzej Gąsior, wyjątkowo nie będą prezentowane w nim legendy, tylko filmu pokazujące najważniejsze atrakcje Gór Świętokrzyskich.

– Sala kinowa pomieści ponad 70 widzów. Tu będą wyświetlane filmy promocyjne, ale także sala będzie mogła być wynajmowana komercyjnie – zaznacza.

Z opóźnieniem, ale będzie

Nowoczesny obiekt stanął w miejscu dawnego amfiteatru, na ponad dwuhektarowej działce. W nowym projekcie zaplanowano także zewnętrzną widownię na 700 miejsc siedzących.

Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2021 roku. w tej chwili inwestycja jest zrealizowana w prawie 95 proc. Jak zapowiada Andrzej Gąsior, powinna zostać oddana do użytku w drugiej połowie czerwca. Przyznaje, iż termin jest opóźniony.

– Najpierw lockdown spowodowany pandemią COVID-19, a później wojna sprawiły, iż były problemy z dostawą elementów. Ale tej chwili prace idą pełną parą – podkreśla.

Dodatkowo też wykonawca złożył wniosek o waloryzację kosztów na poziomie około 2 mln zł.

Według pierwotnego założenia inwestycja miała kosztować ponad 21 milionów złotych, z czego 13 milionów złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich jest jednostką współprowadzoną przez gminę Nowa Słupia i Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

Idź do oryginalnego materiału