Światowy Dzień Tarczycy: kiedy powinieneś odwiedzić endokrynologa

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Światowy Dzień Tarczycy: 6 oznak, że powinieneś zobaczyć się z endokrynologiem


Co roku 25 maja obchodzony jest Światowy Dzień Tarczycy, aby podnieść świadomość na temat znaczenia leczenia chorób związanych z tarczycą. Jest to okazja do rozpowszechniania materiałów informacyjnych, zapobiegawczych i terapeutycznych na temat zaburzeń tarczycy, które dotykają miliony ludzi na całym świecie.

Dlaczego obchodzi się Światowy Dzień Tarczycy?

Różne międzynarodowe organizacje medyczne co roku wykorzystują 25 maja do podnoszenia świadomości na temat chorób, które wpływają na tarczycę. Ważne jest, aby zawczasu leczyć te patologie, ponieważ wpływają na wiele różnych funkcji w naszym ciele. Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Advances in Therapy sugeruje, iż niedoczynność tarczycy dotyka do 5% populacji ogólnej.

Ponadto ta sama publikacja szacuje, iż kolejne 5% jest niezdiagnozowanych, co sprawia, iż brakuje świadomości i wiedzy na temat objawów niedoczynności tarczycy. W związku z tym Europejskie Stowarzyszenie Tarczycy (ETA) zaproponowało 25 maja jako datę Światowego Dnia Tarczycy.

Jest to dzień założenia tej organizacji w 1965 roku. Od 2008 roku dołączyły do niej inne powiązane podmioty medyczne, takie jak Thyroid International Federation (TIF) i American Thyroid Association (ATA).

Czytaj także: Jak można pokonać niedoczynność tarczycy?

Co to jest choroba tarczycy?

Choroba tarczycy to każda choroba, która zaburza pracę tego organu. Narząd odpowiada za produkcję hormonów tarczycy, które biorą udział w wielu różnych funkcjach w naszym organizmie. Zmiany w tym zakresie mogą objawiać się dolegliwościami kardiologicznymi, gastroenterologicznymi, a choćby psychiatrycznymi.

Tarczyca jest gruczołem układu hormonalnego w kształcie motyla, który znajduje się pod krtanią. U dorosłych mierzy od 4 do 6 centymetrów (około 2 cali), a głównymi produkowanymi przez nią hormonami są T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna).

Niektóre z jego funkcji są następujące.

  • generuje apetyt
  • produkuje energię
  • pomaga zasnąć
  • reguluje tętno
  • kontroluje temperaturę ciała

Jakie są główne zaburzenia?

Według danych opublikowanych przez American Thyroid Association (ATA) szacuje się, iż ponad 12% Amerykanów zapada na choroby tarczycy w ciągu swojego życia. Liczba ta wynosi 20 milionów osób, z których aż 60% nie jest świadomych swojego stanu.

Główne choroby dotykające ten gruczoł to:

  • Nadczynność tarczycy: zaburzenie spowodowane nadmierną produkcją hormonów tarczycy.
  • Niedoczynność tarczycy: spowodowana niską produkcją hormonów tarczycy.
  • Zapalenie tarczycy: stan zapalny gruczołu.
  • Wole wieloguzkowe: nieregularny wzrost gruczołu z powiększeniem jego rozmiaru z powodu obecności guzków.
  • Rak tarczycy: według danych przeanalizowanych przez Indian Journal of Surgical Oncology, w 2020 roku był to dziesiąty najczęściej występujący nowotwór na świecie.

6 oznak wymagających wizyty u endokrynologa

Według badania przeprowadzonego przez Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, niektóre czynniki ryzyka wpływają na pojawienie się chorób tarczycy. Na przykład zaawansowany wiek, stres, niskie lub nadmierne spożycie jodu i palenie tytoniu, między innymi.

Oprócz tych czynników każdy powinien zwracać uwagę na pewne oznaki wskazujące na konieczność konsultacji u endokrynologa. Oto one.

1. Ogólna konsultacja lekarska nie rozwiązała problemu

Lekarz pierwszego kontaktu jest przeszkolony w leczeniu objawów i diagnozowaniu chorób tarczycy. Jednak w przypadkach, gdy leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów, ważne jest skierowanie do specjalisty. W tym przypadku chodzi o endokrynologa.

2. Zmęczenie i skrajne zmęczenie

Ciągły brak energii, zmęczenie i problemy ze snem mogą wiązać się z niedoczynnością tarczycy, czyli niską produkcją hormonów przez gruczoł. Mogą również pojawiać się stany drażliwości i niepokoju.

3. Obrzęk szyi

Pojawienie się guzków lub obrzęków w okolicy szyi wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą, To może być przypadek wola.

4. Problemy z kontrolowaniem masy ciała

Ze względu na bezpośredni udział w metabolizmie, choroby tarczycy mogą powodować nadmierną utratę lub przyrost masy ciała. W pierwszym przypadku zwykle odpowiada nadczynności tarczycy, natomiast w drugim bardziej powszechna jest niedoczynność.

5. Nieregularne tętno

Zwróć uwagę na tętno. Może być zaburzone ze względu na chorobę tarczycy. Może wystąpić zarówno tachykardia, jak i bradykardia.

6. Niestabilna temperatura ciała

Kolejną oznaką możliwych zaburzeń tarczycy jest nieregularna temperatura ciała. Taki stan może objawiać się nagłymi uderzeniami gorąca lub zimna, a także nadmiernym poceniem się. Nierzadko zdarza się, iż osoby z niedoczynnością tarczycy odczuwają zimno przy łagodnej pogodzie, podczas gdy osoby z nadczynnością tarczycy cierpią z powodu gorąca w chłodne dni.

Dowiedz się więcej tutaj: 7 pokarmów bogatych w jod, które poprawią zdrowie tarczycy

Światowy Dzień Tarczycy promuje profilaktykę

Chociaż chorobom tym trudno jest zapobiegać, istnieją pewne środki, które mogą pomóc zmniejszyć częstość ich występowania. Na przykład utrzymanie odpowiedniego poziomu jodu i żelaza w diecie, wysypianie się i regularne konsultacje lekarskie. Należy również unikać palenia i nadmiernego spożywania alkoholu. Światowy Dzień Tarczycy to doskonały moment na podniesienie świadomości w tej kwestii.

Ostrzeżenia, które wysyła ciało, aby wskazać na problemy z tarczycą
Problemy z tarczycą powodują zaburzenia hormonalne, które mogą wpływać na zdrowie na różne sposoby. Oto kilka takich znaków ostrzegawczych. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału