Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 243

dentonet.pl 16 godzin temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 243


GIS zaktualizuje wytyczne dotyczące dekontaminacji w gabinetach, regeneracja kontra ekstrakcja – co jest korzystniejsze, zła higiena jamy ustnej i fibromialgia – związek potwierdzony, stan zdrowia dziąseł a wyniki leczenia chirurgicznego, europejski patent na biomateriały implantacyjne stworzone przez polskich naukowców, niskie zdolności poznawcze – wyższe ryzyko chorób dziąseł, opublikowano rozporządzenie ws. czynności zawodowych asystentek i higienistek – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z mijającego tygodnia.

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski poinformował, iż zespół ekspertów prowadzi prace nad ogólnymi wytycznymi dla wszystkich podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych. Aktualizacja wytycznych jest w końcowej fazie uzgodnień. W kolejnym etapie pracy eksperci przygotują kompendium wytycznych stricte dla gabinetów stomatologicznych.

Podczas zakończonego kilka dni temu kongresu EuroPerio11 – najważniejszego wydarzenia w dziedzinie periodontologii, organizowanego przez Europejską Federację Periodontologii (EFP) – zaprezentowano przełomowe wyniki długoterminowego badania klinicznego. Wynika z niego, iż ratowanie zębów z zaawansowaną utratą kości przy pomocy zabiegów regeneracyjnych może być równie skuteczne, a czasem choćby korzystniejsze niż ich usuwanie i zastępowanie implantami czy mostami protetycznymi.

Fibromialgia to przewlekła choroba charakteryzująca się uogólnionym bólem mięśniowo-szkieletowym, zmęczeniem oraz nadwrażliwością na bodźce dotykowe. Objawia się także zaburzeniami snu, problemami z koncentracją (tzw. „mgła mózgowa”), bólami głowy oraz dolegliwościami trawiennymi. U kobiet zła higiena jamy ustnej wiąże się z większą liczbą napadów migreny oraz dolegliwościami bólowymi brzucha, jak w przypadku fibromialgii. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney.

Badania holenderskich naukowców wykazały, iż wielu pacjentów kwalifikujących się do poważnych zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza onkologicznych (m.in. w obrębie przewodu pokarmowego), ma problemy ze zdrowiem jamy ustnej i przyzębia. Wyniki sugerują, iż zdrowie jamy ustnej powinno być istotnym elementem przygotowania pacjenta do operacji, ponieważ może ono znacząco wpływać na jej przebieg oraz rekonwalescencję.

Polscy naukowcy opatentowali nowatorskie biomateriały implantacyjne – kompozyty do leczenia ubytków kości i do wykorzystania w medycynie regeneracyjnej. Patent na „Wielofunkcyjne kompozytowe materiały implantacyjne do wypełniania ubytków kości i regeneracji tkanki kostnej” został przyznany przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) – podał Uniwersytet Gdański. Wynalazek znajdzie zastosowanie w ortopedii, chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, a także w operacjach wykonywanych po urazach kości.

Osoby z niższym poziomem zdolności poznawczych mogą być bardziej narażone na rozwój chorób przyzębia – wynika z najnowszego badania zaprezentowanego podczas kongresu EuroPerio11. Na podstawie danych niemal 46 tys. dorosłych, naukowcy wykazali, iż słabsza sprawność intelektualna wiąże się z wyższym ryzykiem zapalenia przyzębia – i to niezależnie od stylu życia.

14 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2025 r. w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne. Zawiera ono szczegółową listę czynności zawodowych przedstawicieli profesji ujętych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, w tym asystentek i higienistek stomatologicznych. Z perspektywy higienistek najważniejszy jest fakt, iż w rozporządzeniu utrzymano nadzór lekarzy dentystów nad ich pracą.

W zaawansowanych postaciach choroby przyzębia rekomendowane jest – oczywiście na odpowiednim etapie – leczenie chirurgiczne, które pozwala na rekonstrukcję utraconych w wyniku choroby tkanek, zarówno twardych, jak i miękkich. Celem tych zabiegów jest poprawa prognozy zachowania zębów obecnych w jamie ustnej – mówi prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Górski, specjalista periodontologii, adiunkt w Zakładzie Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM, kierownik kształcenia specjalizacyjnego z periodontologii, autor i współautor ponad 90 publikacji naukowych, członek m.in. European Federation of Periodontology oraz Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Idź do oryginalnego materiału