Instytut CareQuest for Oral Health – wiodąca amerykańska organizacja non-profit działająca na rzecz równego i powszechnego dostępu do opieki stomatologicznej – ostrzega przed drastycznymi konsekwencjami nowej ustawy budżetowej, podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa jako część jego tzw. „wielkiej, pięknej ustawy”. Dokument zakłada znaczące cięcia w programie Medicaid – publicznym systemie ubezpieczeń zdrowotnych, z którego korzystają dziesiątki milionów Amerykanów o niskich dochodach. Szacuje się, iż dostęp do świadczeń – w tym do opieki stomatologicznej – może stracić 12 mln osób.
Tzw. „wielka, piękna ustawa” Donalda Trumpa – jak określa ją sam prezydent – to potoczna nazwa najnowszego pakietu ustaw podatkowo-budżetowych przyjętych kilkanaście dni temu przez kontrolowany przez Republikanów Kongres.
Pod osłoną obietnic „oszczędności” i „przywracania równowagi fiskalnej” ustawa ta wprowadza drastyczne cięcia w programie Medicaid – w tym ograniczenia w finansowaniu opieki stomatologicznej dla milionów Amerykanów.
Choć Trump promuje ustawę jako sukces legislacyjny, środowiska medyczne i eksperci zdrowia publicznego alarmują, iż nowe przepisy mogą pogłębić nierówności w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej, zwłaszcza wśród najuboższych grup społecznych. – To niebezpieczny krok wstecz dla milionów Amerykanów – ostrzega Melissa Burroughs, dyrektor ds. polityki publicznej w CareQuest Institute, organizacji non-profit działającej na rzecz równego i powszechnego dostępu do opieki stomatologicznej w USA.
Drastyczne cięcia i nowe ograniczenia
W dokumencie znalazły się także kontrowersyjne zapisy dotyczące wymagań pracy dla osób korzystających z pomocy publicznej oraz limity dla mechanizmów finansowania usług zdrowotnych przez poszczególne stany. – Utrudni to milionom rodzin dostęp do leczenia stomatologicznego, osobom dorosłym – kontrolę nad przewlekłymi chorobami powiązanymi ze zdrowiem jamy ustnej, a dzieciom – znalezienie gabinetów, które przez cały czas przyjmują pacjentów objętych Medicaidem – dodaje Melissa Burroughs.
Eksperci przypominają, iż w przeszłości podobne cięcia świadczeń stomatologicznych prowadziły do dramatycznych konsekwencji – wzrostu liczby interwencji w szpitalnych izbach przyjęć, większych kosztów systemowych oraz wieloletnich trudności w przywracaniu świadczeń.
Zamiast dostępu do profilaktyki – krok wstecz
W opinii CareQuest Institute, nowa ustawa – promowana przez Donalda Trumpa jako „wielka, piękna reforma” systemu finansów publicznych – w rzeczywistości uderza w podstawowe potrzeby zdrowotne obywateli. Zamiast inwestować w profilaktykę i łatwiejszy dostęp do opieki, ustawodawcy cofają USA o krok wstecz – szczególnie w kontekście zdrowia jamy ustnej.
– W momencie, gdy powinniśmy rozszerzać dostęp do profilaktyki i leczenia, ustawa ta idzie w dokładnie przeciwnym kierunku. Apelujemy do Kongresu o zmianę kursu i przyjęcie rozwiązań, które nie tylko chronią, ale i wzmacniają dostęp do opieki stomatologicznej – podsumowuje dyrektor CareQuest Institute.
Źródło: https://www.carequest.org/