Laseroterapia niskoenergetyczna a BMS, sztuczna inteligencja przewidzi utratę zębów, ilu dentystów pracuje w Polsce i w Unii Europejskiej, leczenie w znieczuleniu ogólnym 10-latki z zespołem Sanfilippo, pantomograf, protezy overdenture i wycena – problemy ze świadczeniami na NFZ, martwica kości żuchwy po znieczuleniu u 35-latka, dlaczego pacjenci pomijają szczotkowanie zębów – zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem najciekawszych wiadomości z branży stomatologicznej z ostatnich dni!
Laseroterapia niskoenergetyczna stosowana w celu stymulowania funkcji komórek może zapewnić pacjentom natychmiastową ulgę w subiektywnym odczuwaniu bólu z powodu zespołu piekących ust (BMS). Taki wniosek płynie z badania autorstwa naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
Sztuczna inteligencja (AI) może być pomocna w przewidywaniu ewentualnej utraty zębów u pacjenta. Algorytmy uwzględniające dane medyczne i czynniki społeczno-ekonomiczne wykazały znaczną skuteczność w przypadku spodziewanego bezzębia, utraty zębów bądź upośledzenia funkcji uzębienia. Artykuł podejmujący tę kwestię został opublikowany w internetowym czasopiśmie naukowym PLOS One.
Eurostat – czyli Europejski Urząd Statystyczny – przed kilkoma dniami podał, iż w Unii Europejskiej w 2022 r. czynnych zawodowo było ponad 363 000 lekarzy dentystów. Porównując liczbę stomatologów do populacji danego kraju członkowskiego, Polska wypadła powyżej średniej unijnej.
Mukopolisacharydoza typu III (zespół Sanfilippo) to rzadka autosomalna recesywna choroba metaboliczna. Jej objawem są zaburzenia magazynowania lizosomalnego na poziomie komórkowym. Zaburzenia enzymów lizosomalnych prowadzące do zmiany metabolizmu makrocząsteczek powodują poważne skutki ogólnoustrojowe i psychiczne. Zespół Sanfilippo jest najczęstszą lizosomalną chorobą spośród różnych typów MPS.
3 stycznia 2025 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. W teorii miało ono poszerzyć koszyk świadczeń, a okazało się, że… nie zostały one choćby wycenione. Zwróciła na to uwagę Komisja Stomatologiczna NIL.
Po zastosowania znieczulenia śródkostnego przed zabiegiem stomatologicznym u ogólnie zdrowego mężczyzny doszło do obumarcia tkanki kostnej w żuchwie. Zdaniem autorów jest to pierwszy opisany przypadek tego rodzaju powikłania. Praca ukazała się 21 stycznia w czasopiśmie „International Journal of Surgery Case Reports”.
Dwóch na trzech ankietowanych Brytyjczyków szczotkuje zęby krócej niż 2 minuty, a jedna trzecia całkowicie pomija mycie zębów, gdy odczuwa zmęczenie. To tylko niektóre z wniosków płynących z badania na temat higieny jamy ustnej, które zostało przeprowadzone przez firmę Currys wśród 2000 dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Postępująca cyfryzacja w stomatologii ma wiele zalet: pozwala stawiać diagnozy szybciej i bardziej precyzyjnie, skraca czas leczenia, poprawia komfort pacjenta. Nie można jednak przy tym zapominać o pewnych związanych z nią zagrożeniach. – Poleganie tylko i wyłącznie na cyfrowych rozwiązaniach, zwłaszcza automatycznych, jest ewidentnym błędem. To lekarz powinien mieć cały czas pełną kontrolę nad całym procesem diagnostyki i leczenia, a narzędzi cyfrowych używać właśnie jako narzędzi – mówi lek. dent. Paweł Machała – specjalista ortodoncji posiadający wieloletnie doświadczenie w leczeniu aparatami stałymi i ruchomymi oraz prowadzący kompleksowe terapie ortodontyczno-chirurgiczne.