Problem bezzębia będzie się pogłębiać, alergia na penicylinę a niepowodzenie leczenia implantologicznego, mirogabalina – skuteczny lek na ból po leczeniu kanałowym, paracetamol z ibuprofenem zamiast opioidu po ekstrakcji, czy komunikacja z pacjentem jest równie ważna jak efekt leczenia, muzyka klasyczna obniża strach przed dentystą, kształcenie asystentek i higienistek – realizowane są prace nad programami kursów – zachęcamy do przypomnienia sobie najciekawszych wiadomości z branży stomatologicznej z ostatnich dni!
Z badań opublikowanych w czasopiśmie „International Dental Journal” wynika, iż do 2040 r. problem bezzębia w skali całego globu może się pogłębić – z powodu starzenia się populacji oraz jej wzrostu liczebnego. Autorzy pracy wskazują, iż problem ten może dotknąć przede wszystkim kobiety oraz mieszkańców państw o wysokim wskaźniku socjodemograficznym.
Niepowodzenie implantacji na krótko po przeprowadzonym zabiegu może mieć związek z długością użytego implantu oraz występowaniem u pacjenta alergii na antybiotyki. Badanie podejmujące tę tematykę przeprowadziła grupa naukowców z USA.
Jak wynika z badania opublikowanego 27 grudnia w czasopiśmie „Journal of Endodontics”, mirogabalina – środek przeciwbólowy opracowany przed kilkoma laty w Japonii – może być pomocna w leczeniu bólu związanego z neuropatią nerwu trójdzielnego po przeprowadzonym leczeniu kanałowym.
Połączenie paracetamolu i ibuprofenu może być skuteczniejsze w ograniczaniu dolegliwości bólowych po ekstrakcji zatrzymanych zębów mądrości niż opioidy. Taki wniosek płynie z badania naukowców z Rutgers Health School of Dental Medicine (USA), którego wyniki opublikowano 4 stycznia w „Journal of American Dental Association”.
Efektywna komunikacja lekarza z pacjentem jest istotnym elementem wysokiej jakości opieki stomatologicznej, bezpośrednio wpływającym na doświadczenia pacjentów i wyniki leczenia. Jednak choćby w znakomicie funkcjonującym gabinecie dentystycznym łatwo zaprzepaścić potencjał, jaki kryje się w pełnym zrozumienia i zaufania kontakcie dentysty z pacjentami.
Powszechnie wiadomo, iż „muzyka łagodzi obyczaje”, ale może także działać uspokajająco, zmniejszając strach towarzyszący pacjentom podczas inwazyjnych zabiegów stomatologicznych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym. najważniejszy jest jednak dobór odpowiedniego repertuaru. Skuteczność muzyki w łagodzeniu obaw pacjentów potwierdzili naukowcy z Tajwanu w pracy, która ukazała się przed kilkoma tygodniami.
Dyrektor CMKP powołał zespoły ekspertów, które są w trakcie opracowywania programów kursów doskonalących i kwalifikacyjnych dla uwzględnionych w ustawie niektórych zawodów medycznych, w tym asystentek i higienistek stomatologicznych. Opracowane programy kursów trafią do zatwierdzenia przez ministra zdrowia, a następnie zostaną opublikowane na stronie CMKP.
Podczas leczenia estetycznego bardzo często dochodzi do sytuacji, w której oczekiwania pacjentów są całkowicie rozbieżne z tym, co – na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia oraz sytuacji klinicznej – może zaproponować lekarz dentysta. – Bardzo ważne jest to, aby przed podjęciem leczenia poznali estetykę pacjenta oraz wspólnie ustalili, jakie efekty możemy osiągnąć i co jest realne – mówi dr n. med. Teresa Szupiany-Janeczek, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka stomatologii zachowawczej z endodoncją, adiunkt w Katedrze Stomatologii Zintegrowanej UJ CM, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, autorka licznych publikacji naukowych.