Rzecznik Praw Lekarza oraz Biuro Prawne Naczelnej Izby Lekarskiej przygotowały dla lekarzy i lekarzy dentystów schemat postępowania w sytuacji interwencji policji w podmiocie leczniczym. W schemacie przedstawiono przykładowy opis działania policji oraz proponowane rozwiązanie wraz z jego podstawą prawną.
Jak czytamy w komunikacie na stronie NIL, w sytuacji współpracy podmiotu leczniczego z policją wśród lekarzy pojawiają się pytania, jakie informacje o pacjencie może lub musi on ujawnić. Stąd przygotowany przez Rzecznika Praw Lekarza oraz Biuro Prawne Naczelnej Izby Lekarskiej poradnik w formie plakatu, w którym zaprezentowano schemat postępowania w sytuacji interwencji policji w podmiocie leczniczym.
– Przepisy regulujące te kwestie są złożone. Ich nieznajomość może prowadzić do konfliktu między ochroną danych pacjenta a koniecznością współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Plakat odpowiada na najważniejsze pytania, z jakimi lekarze mogą się zetknąć podczas interwencji policji i potencjalnej współpracy z policją w sytuacji prowadzonych dochodzeń. Prezentujemy tam modelowe sposoby postępowania, które pomogą lekarzom działać zgodnie z prawem i jednocześnie chronić siebie oraz swoich pacjentów – powiedziała cytowana w komunikacie Rzecznik Praw Lekarza NIL Monika Potocka.
W schemacie przedstawiono przykładowy opis działania policji (np. żądania przez policję udzielania informacji o pacjencie albo udostępnienia dokumentacji medycznej) oraz proponowane rozwiązanie wraz z jego podstawą prawną. – To bardzo cenna inicjatywa i praktyczny poradnik, który stanowi pewnego rodzaju kompendium dotyczące obowiązującego prawa w kilku szczególnie ważnych przypadkach. To nierzadko sytuacje, które wiążą się z działaniem pod wpływem stresu. Wówczas taki syntetyczny schemat jest na wagę złota, pozwala w łatwy sposób przypomnieć sobie, do czego jako lekarze jesteśmy w danej sytuacji zobowiązani i jakie przysługują nam prawa – dodał prezes NIL Łukasz Jankowski.
Plakat do pobrania w formacie PDF znajduje się TUTAJ.
Dobra komunikacja z pacjentem uwzględniająca uzyskanie zgody na leczenie, odpowiednie ubezpieczenie i adekwatnie prowadzona dokumentacja medyczna – to, zdaniem mec. Pawła Strzelca, podstawowe zasady minimalizowania ryzyka prawnego w codziennej pracy lekarzy dentystów. – Tylko dobra, obszerna, zawierająca wszelkie elementy dokumentacja medyczna jest narzędziem obrony praw lekarzy w ewentualnym sporze sądowym – podkreśla.
Źródło: https://nil.org.pl