Nanoplastik może osłabiać efektywność antybiotyków, integracja implantu z kością a e-papierosy, powstanie Krajowa Lista Leków Krytycznych, czy periodontitis pozostaje bez związku z niepowodzeniem implantacji, wpływ cukrzycy na szkliwo i zębinę, „lex Kamilek” – interpretacja prawna dla branży stomatologicznej, bóle układu ruchu powszechne w stomatologii – zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni.
Niektóre antybiotyki mogą łączyć się z cząsteczkami nanoplastiku, co negatywnie wpływa na ich efektywność, a tym samym – pogarsza skuteczność leczenia – twierdzą naukowcy. Wyniki dotyczącego tego zagadnienia badania opublikowano online na łamach czasopisma „Nature”.
Ekspozycja na aerozol z e-papierosów może negatywnie wpływać na sukces przeprowadzonego leczenia implantologicznego, potencjalnie osłabiając proces osseointegracji. Dotyczący tej tematyki artykuł przeglądowy został opublikowany 24 października w czasopiśmie naukowym „Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, Medicine and Pathology”.
Ministerstwo zdrowia podjęło prace nad utworzeniem pierwszej w Polsce Krajowej Listy Leków Krytycznych. Znajdą się na niej leki, których braki mogłyby negatywnie wpłynąć na terapie polskich pacjentów i stanowić poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej.
Zakres, nasilenie i tempo progresji zapalenia przyzębia mogą nie mieć istotnego wpływu na skuteczność przeprowadzonego leczenia implantologicznego. Taki wniosek płynie z badania amerykańskich naukowców, które opublikowano pod koniec października w czasopiśmie naukowym „Journal of Stomatology, Oral and Maxillofacial Surgery”.
14 listopada obchodzony był Światowy Dzień Cukrzycy. Przy tej okazji warto przypomnieć o wynikach badania amerykańskich naukowców, które jakiś czas temu opublikowano na stronie internetowej czasopisma naukowego „Archives of Oral Biology”. Dowiodło ono, iż cukrzyca typu 1 ma jednoznacznie negatywny wpływ na mikrotwardość szkliwa i zębiny.
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przygotowało interpretację prawną ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka. W dokumencie przedstawiono szczegółowo, jakie obowiązki nakłada ustawa na środowisko stomatologiczne.
Dostępne badania potwierdzają, iż większość – bo choćby około 80% – osób wykonujących zawód medyczny w stomatologii cierpi na zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz odczuwać ból, czy zmagasz się z nim od dłuższego czasu, pozycja ciała podczas wykonywanej pracy ma przełożenie na występowanie dolegliwości lub ich brak.
„Okluzja – klucz do sukcesu w rehabilitacji protetycznej?” – tak brzmiało hasło przewodnie 47. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, który we wrześniu 2024 r. odbył się w Białymstoku. Czy uczestnikom tego prestiżowego wydarzenia udało się odpowiedzieć na to pytanie? – Ewidentnych dowodów naukowych nie ma, ale z praktyki klinicznej wiadomo, iż jeżeli uzupełnienie protetyczne jest wykonane nieprawidłowo pod względem okluzyjnym, to z pewnością nie możemy oczekiwać długotrwałych efektów leczenia – mówi prof. dr hab. Teresa Sierpińska, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego.