Żuchwa to pojedyncza kość zrośnięta z dwóch części. Jej główną częścią jest trzon (broda), od którego odchodzą wyrostek kłykciowy oraz wyrostek dziobiasty. Między nimi znajduje się staw skroniowo-żuchwowy łączący dolną szczękę z czaszką. Sprawdź, co zrobić w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych w tym obszarze, i o czym może świadczyć tkliwa oraz spuchnięta żuchwa.
Spuchnięta żuchwa – jakie niepokojące objawy wskazują na konieczność wizyty u lekarza?
Spuchnięta żuchwa to objaw, którego nie należy lekceważyć. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zaliczają się: urazy mechaniczne, zespół Costena, szczękościsk oraz szkliwiak. o ile wybicie szczęki nastąpiło wskutek uderzenia, a poszkodowany ma problemy z otwarciem ust i odczuwa ból przy dotknięciu, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza. Aby zminimalizować obrzęk, można stosować okłady, np. z ziół (rumianek). Pamiętaj jednak, iż urazy mechaniczne wymagają diagnostyki, dlatego tak czy inaczej udaj się do specjalisty. W przypadku złamania żuchwy, konieczna jest stabilizacja kości w celu jej prawidłowego zrośnięcia. o ile lekarz zaleci wdrożenie terapii, pamiętaj, iż recepta przez internet może być zrealizowana bez wychodzenia z domu.
Boląca szczęka jako objaw zespołu Costena
Zespół Costena to schorzenie, które daje charakterystyczne objawy. Jednym z głównych symptomów jest przeskakująca żuchwa. Chory odczuwa także ograniczenie zakresu ruchu szczęki, uskarża się na trzaski kostne w czasie otwierania ust oraz cierpi z powodu nawracających bólów głowy. o ile wadliwy zgryz prowadzi do rozwoju problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi, specjalista może podjąć decyzję o zastosowaniu leczenia operacyjnego. o ile zaobserwujesz u siebie narastające trudności z otwieraniem buzi, powinieneś udać się do lekarza.
Spuchnięty policzek bez bólu zęba – szczękościsk i szkliwiak
Trudności z otwarciem ust mogą być spowodowane przez szczękościsk wywołany przewlekłym stresem. Może się jednak zdarzyć, iż przypadłość nie wynika z napięcia nerwowego, tylko sygnalizuje rozwój innych poważnych schorzeń, takich jak nowotwory (szkliwiaki) czy ropnie. Warto przy tym zaznaczyć, iż nowotwór żuchwy zawsze wymaga leczenia operacyjnego. o ile ściskanie szczęki ma podłoże nerwicowe lekarz może zalecić konsultację z psychiatrą lub psychologiem.
Wybita szczęka – problemy ze stawem
Opuchnięcie żuchwy może pojawić się wskutek niewłaściwego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. W przypadku urazu chory może uskarżać się nie tylko na opuchliznę, ale także wypadanie szczęki. Kluczowym elementem terapii jest rozpoznanie problemu oraz dostosowanie modelu leczenia. Specjalista może zalecić stosowanie ćwiczeń korygujących zgryz, noszenie aparatu lub wykonanie zabiegu operacyjnego.
Spuchnięta żuchwa – częsty objaw próchnicy zębów
Spuchnięta żuchwa od zęba to częsta dolegliwość, która ma związek z chorobami dziąseł, prowadzącymi do ropnego zapalenia kości, niedostateczną dbałością o higienę jamy ustnej lub próchnicą. o ile obrzęk pojawia się w okolicy wargi górnej, dolnej bądź dziąseł, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Opuchnięcie od zęba może pojawić się tylko po jednej stronie lub objąć większą część twarzy.
Cofnięta żuchwa u dorosłych – leczenie
Częstym problemem stomatologicznym prowadzącym do bolesności szczęki jest cofnięta żuchwa. Leczenie opiera się przede wszystkim na założeniu aparatu ortodontycznego – stałego lub ruchomego – którego głównym zadaniem jest rozbudowa łuku zębowego oraz wyrównanie żuchwy w stosunku do górnej części szczęki.
Cofnięta żuchwa u dziecka – leczenie silnie cofniętej szczęki
Jeżeli lekarz zdiagnozował silne cofnięcie żuchwy, leczenie może wymagać usunięcia niektórych zębów. W skrajnie ciężkich przypadkach rekomenduje się leczenie operacyjne, które polega na rekonstrukcji żuchwy i nadaniu jej prawidłowego kształtu. Po zabiegu pacjent może przez pewien czas nosić aparat w celu ustabilizowania zgryzu.
Spuchnięta żuchwa a alergie
Opuchlizna między uchem a żuchwą bądź obrzęk obejmujący dużą część twarzy może mieć podłoże alergiczne. Uczulenie może pojawić się nagle, bez wyraźnego powodu, na każdym etapie życia. Wystąpienie alergii może mieć związek z ukąszeniem owada, spożyciem określonych produktów spożywczych czy zastosowaniem nowej linii kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy. Oprócz opuchlizny mogą pojawić się inne dolegliwości, np. bóle głowy, zaczerwienienie w okolicach ucha i powiek czy trudności przy przełykaniu. Obrzękowi mogą towarzyszyć także problemy z oddychaniem. W przypadku pojawienia się tego symptomu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Spuchnięta żuchwa a świnka
Świnka to wirusowa choroba zakaźna przenoszona poprzez ślinę, wydzieliny z nosa i bezpośredni kontakt fizyczny. Schorzenie dotyczy przede wszystkim gruczołu ślinowego odpowiedzialnego za wytwarzanie śliny. Po obu stronach twarzy znajdują się trzy zestawy gruczołów umiejscowione za i pod uszami. Typowym objawem choroby jest ich obrzęk. Chory uskarża się także na ból głowy, bolesność mięśni, gorączkę, zmęczenie oraz utratę apetytu.
Leczenie świnki – jak radzić sobie ze spuchniętą żuchwą?
Leczenie przypadłości skupia się na złagodzeniu objawów, dopóki organizm nie zdoła sam zwalczyć infekcji. Zaleca się, aby chory prowadził oszczędny tryb życia, przejmował leki przeciwbólowe, nawadniał się i stosował okłady na obrzęk. o ile zaś chodzi o jedzenie, najlepiej spożywać pokarmy, które nie wymagają żucia oraz nie stymulują wydzielania śliny. W przypadku bardzo poważnych stanów zaleca się hospitalizację. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków, choroba mija samoistnie i nie pozostawia żadnych powikłań ani trwałych zmian.
Spuchnięta żuchwa a stany zapalne
Ból żuchwy może być wywołany przez zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego. Głównym objawem infekcji są bóle głowy oraz zębów, które mogą pojawiać się w ciągu dnia lub zaraz po przebudzeniu. Warto zdawać sobie sprawę, iż objawy ze strony stawu skroniowego są zbliżone do symptomów charakterystycznych dla reumatoidalnego zapalenia stawów. Objawy mogą być mylące, dlatego tak ważna jest wczesna i rzetelna diagnostyka.
Spuchnięta żuchwa po wyrwaniu zęba – jak sobie z tym poradzić?
Opuchlizna żuchwy może pojawić się także po usunięciu zęba. Czas potrzebny na wygojenie się rany zależy od wielu czynników m.in. stanu wyrywanego zęba czy stopnia skomplikowania zabiegu. W przypadku standardowego zabiegu ślad po obrzęku znika w drugiej dobie po zabiegu. o ile odczuwasz dyskomfort związany z opuchlizną, stosuj okłady z lodu lub zimne kompresy z apteki. Aby rana po ekstrakcji goiła się w sposób prawidłowy, należy przestrzegać zaleceń lekarza. To uchroni przed zakażeniem i sprawi, iż szczęka w krótkim czasie wróci do normalnego stanu.