Od naszego samopoczucia zależy bardzo wiele. Gdy jesteśmy smutni i zmęczeni, gorzej reagujemy na bodźce zewnętrzne, takie jak trudne zadanie w pracy, rozmowa z partnerem czy marudzenie dziecka. W efekcie frustrujemy się jeszcze bardziej, a zły nastrój przenika do wszystkich naszych relacji. Jak poprawić samopoczucie? Które czynniki mają negatywny wpływ na nastrój? Czy istnieje coś takiego jak „dieta na stres?”. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!
Z czego może wynikać złe samopoczucie człowieka?
Dobre samopoczucie to inaczej dobrostan fizyczny i psychiczny. Chwilowe obniżenie nastroju jest rzeczą całkowicie normalną i może być następstwem wielu czynników. Najczęściej złe samopoczucie jest objawem stresu.
Stres to automatyczna reakcja organizmu na niekomfortową i nieprzewidywalną sytuację. Pod wpływem stresującej sytuacji organizm przygotowuje się do ucieczki lub walki, sygnalizując to objawami, takimi jak: pogłębiony i przyspieszony oddech, zwiększenie napięcia mięśniowego, nudności, wyższe ciśnienie krwi i tętno. W sytuacjach stresowych organizm wytwarza tzw. hormony stresu, czyli kortyzol, adrenalinę i noradrenalinę.
Stres może działać mobilizująco lub paraliżująco. „Zły” stres skutkuje bardzo nieprzyjemnymi objawami zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Dla organizmu najbardziej szkodliwy jest długotrwały stres. Bodźce lub zdarzenia, które powodują stres, nazywamy stresorami.
Należy zaznaczyć, iż odczuwanie stresu jest kwestią bardzo zindywidualizowaną. Jedna osoba będzie odczuwać bóle głowy i złe samopoczucie przez cały dzień poprzedzający ważne wydarzenie, a inna zmieni stres na czynnik mobilizujący i podejdzie do sprawy z pozytywnym nastawieniem.
Przyczyną złego samopoczucia może być też zmęczenie, na przykład kiedy pracujemy za długo lub zbyt intensywnie. Wiele osób reaguje także na zmiany w pogodzie. W okresie jesienno-zimowym złe samopoczucie może być spowodowane niewystarczającą ekspozycją na słońce. Światło słoneczne stymuluje organizm do produkcji serotoniny w dzień i melatoniny w nocy. Tym samym dostarcza nam endorfin (hormonów szczęścia) i zapewnia dobry nastrój. Niedobór słońca to jednak nie wszystko. Niektórzy ludzie reagują na przykład na zmiany ciśnienia lub silny wiatr. Ich organizm sygnalizuje to stanem zmęczenia, ogólnego osłabienia, a często także bólami głowy i stawów.
Wpływ na nasze samopoczucie mogą mieć choćby z pozoru drobne nawyki, takie jak nieregularne posiłki czy korzystanie z telefonu przed snem. Poniżej znajdziesz dziewięć sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci poprawić samopoczucie.
Pamiętaj! Jeśli zmagasz się ze stanami obniżonego nastroju przez dłuższy czas i żadne sposoby nie pomagają, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą. Przewlekłe złe samopoczucie może być wynikiem depresji. Objawy depresji to między innymi pogorszenie koncentracji, zmniejszenie energii, utrata zainteresowań, zaburzenia odżywiania i snu. Konsultacja z lekarzem, psychologiem lub psychoterapeutą to pierwszy krok, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
Jak poprawić samopoczucie? 9 sprawdzonych sposobów
Chcesz poprawić swoje samopoczucie? Zerknij na poniższą listę i zacznij od prostych nawyków, które zmienią Twoje życie. Pamiętaj, iż każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby. Warto wsłuchać się we własne ciało i wybrać te sposoby na poprawę nastroju, które najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku.
Aktywność fizyczna na szybką poprawę samopoczucia
Regularne ćwiczenia to podstawa zdrowego trybu życia. Aktywność fizyczna nie tylko kształtuje prawidłową postawę, wzmacnia mięśnie i poprawia ogólną kondycję, ale również przyczynia się do produkcji endorfin, co bezpośrednio wpływa na samopoczucie.
Podczas ruchu można oderwać myśli od trosk codzienności, co przekłada się na redukcję stresu. Najlepiej uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, choć ćwiczenia na siłowni i w domu również sprawią, iż poczujesz się lepiej.
Pamiętaj, aby rodzaj i intensywność ćwiczeń zawsze dopasowywać do swoich potrzeb i możliwości. jeżeli danego dnia nie masz czasu w ćwiczenia, postaw na spontaniczną aktywność (jedź do pracy rowerem, a nie komunikacją miejską). choćby odrobina ruchu jest lepsza dla zdrowia i samopoczucia niż całkowity brak aktywności.
Co ma dieta do samopoczucia?
Czy dieta może poprawiać nastrój? Tak, i nie chodzi tu tylko o przyjemność związaną z samym jedzeniem, a o składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na cały układ nerwowy, w tym mózg.
Zdrowe jedzenie to głównie świeże, jak najmniej przetworzone produkty. Podczas komponowania jadłospisu warto zwrócić uwagę składniki pokarmowe takie jak: witaminy z grupy B, cynk, chrom, magnez, wapń, żelazo, mangan, tryptofan i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega.
W diecie istotną rolę odgrywają również naturalne przeciwutleniacze (antyoksydanty), czyli między innymi witaminy A, C i E.
Odpowiednia dieta na lepszy nastrój powinna uwzględniać zatem: warzywa i owoce (najlepsze źródło antyoksydantów), produkty pełnoziarniste (witaminy i składniki mineralne) oraz ryby, oleje roślinne i orzechy (kwasy omega). Najwięcej tryptofanu (aminokwasu, za pomocą którego wytwarzane są hormony szczęścia) znajdziesz w pestkach dyni.
Dieta może obejmować także suplementy, jednak przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. W okresie jesienno-zimowym warto suplementować witaminę D.
Jedząc na co dzień zdrowo, różnorodnie i regularnie nie tylko odżywiasz swoje ciało, ale również dbasz o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i układów w organizmie. Zdrowe ciało to najlepszy klucz do dobrego samopoczucia.
Dobre samopoczucie a higiena snu
Trudno tryskać energią i mieć pozytywne nastawienie, kiedy jesteśmy niewyspani. W dzisiejszych czasach istotną rolę odgrywa nie tylko ilość, ale również jakość snu.
Sen to czas regeneracji – ciała i umysłu. Odpowiednia ilość snu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dorosły człowiek powinien spać średnio 7-9 godzin na dobę. Najlepiej wypoczywać w całkowitej ciemności i ciszy.
Co jeszcze warto zrobić, aby zadbać o dobre samopoczucie rano? Przed zaśnięciem unikaj niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne (telewizor, komputer i telefon). Niebieskie światło niekorzystnie wpływa na produkcję melatoniny odpowiedzialnej za zdrowy, głęboki sen. Przed zaśnięciem najważniejsze jest odpowiednie wyciszenie, w czym pomogą na przykład ćwiczenia oddechowe.
Znaczenie work-life balance
Work-life balance nie jest tylko korporacyjnym sloganem, ale również sposobem na dobre samopoczucie. Niestety, wielu z nas o tym zapomina. Sam przyznaj, ile razy zdarzyło Ci się zerknąć na służbowego maila po godzinach? Takie zachowania zaburzają równowagę w życiu i sprawiają, iż zamiast w pełni cieszyć się wolnym czasem z przyjaciółmi czy rodziną, myślami wciąż jesteśmy w pracy.
Staraj się nie zabierać pracy do domu, a jeżeli wykonujesz swoje obowiązki na home office, wyraźnie ustal granicę. Chodzi zarówno o czas pracy, jak i przestrzeń, w której pracujesz. Korzystaj z urlopów, które Ci przysługują. Dzięki temu lepiej zadbasz o swoje zdrowie psychiczne.
Używki a dobre samopoczucie
Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, ogranicz (a najlepiej całkowicie wyeliminuj) używki. Palenie tytoniu skutkuje nieodwracalnymi zmianami w naszym ciele. Papierosy są źródłem wolnych rodników, które zabijają znajdujące się we krwi komórki odpornościowe. Używki zawierają także szkodliwe cząsteczki, które niszczą witaminy i zmniejszają ich wchłanianie.
Może Ci się wydawać, iż alkohol jest dobrym sposobem na poprawę samopoczucia. Niektóre diety pozwalają na picie jednej lampki wina dziennie, aby układ nerwowy działał lepiej. W tym miejscu należy jednak podkreślić, iż alkohol (nawet w dozwolonej, odpowiedniej ilości) nie jest rozwiązaniem żadnego problemu, a kac, który często pojawia się dnia następnego, powoduje ból głowy, osłabienie i co za tym idzie – gorsze samopoczucie.
Regularne badania – dla dobrego zdrowia i lepszego samopoczucia
Profilaktyka to klucz do tego, aby żyć w zdrowiu i nie martwić się o kondycję organizmu. Gdy nam coś dolega, często ignorujemy problem, co tylko pogarsza nasze samopoczucie. Martwimy się o leczenie – jego czas, skutki i koszty. Tymczasem w większości przypadków problem jest duży tylko w naszych głowach.
Jeśli nie zmagasz się z żadnym schorzeniem, profilaktycznie raz w roku wykonuj pakiet badań krwi. Na liście podstawowych badań są także: badania moczu i pomiar ciśnienia tętniczego. Im jesteś starszy, tym lista badań kontrolnych będzie dłuższa. Mężczyźni muszą pamiętać o regularnych badaniach jąder i prostaty. W przypadku kobiet lista obejmuje między innymi: cytologię, USG ginekologiczne i USG piersi.
Pasja, która pozwala czerpać z życia pełnymi garściami
Twoje życie kręci się wokół pracy i domu? Znajdź pasję, która oderwie Cię od trudów codzienności, pozwoli się rozwijać i czerpać z życia pełnymi garściami. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się czegoś nowego.
Emocje i otoczenie
Relacje są nieodłączną częścią życia społecznego. Ich jakość bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Toksyczny związek, trudna relacja z szefem, problemy rodzinne – to wszystko sprawia, iż czujemy się przebodźcowani, zmęczeni, a czasami również osamotnieni. Nie wszystkie relacje można zmienić, nie zawsze również można całkowicie się odciąć. Dlatego warto dbać o swoje emocje, a w razie potrzeby – skorzystać z konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą.
Krąg zaufanych ludzi jest ważnym elementem zdrowia psychicznego. Pielęgnowanie dobrych, pełnych wsparcia i zaufania relacji sprawia, iż czujemy się dobrze. Dobre relacje z bliskimi to również gwarancja, iż jesteśmy dla kogoś ważni i nie pozostaniemy sami ze swoimi problemami.
Drobne przyjemności
Chcesz poprawić samopoczucie? Wprowadź zdrowe nawyki, czyli drobne przyjemności każdego dnia! Możesz zrobić sobie domowe spa, wygospodarować 15 minut na czas z książką lub posłuchać ulubionej muzyki. Wycisz się, odpocznij i bądź wdzięczny za wszystkie dobre chwile w ciągu dnia.
PS Zdrowa dieta, w której dominują warzywa i owoce, czeka na Ciebie w Maczfit. Sprawdź nasze diety pudełkowe i zamów swój zestaw już dziś! Dzięki nam zdrowe odżywianie pozostało prostsze!