Już teraz ponad 500 tys. osób w Polsce choruje na choroby otępienne, w tym najwięcej na chorobę Alzheimera, 90 tys. na chorobę Parkinsona, a udar mózgu rocznie dotyka 90 tys. osób. Liczby te będą w najbliższej przyszłości gwałtownie rosły. Taka sytuacja przekłada się na przepełnienie oddziałów neurologicznych, które z powodów finansowych i kadrowych nie są w stanie sprostać takiemu wyzwaniu i leczyć wszystkich chorych. Dlatego też konieczne są kompleksowe zmiany w organizacji opieki neurologicznej w Polsce, zwiększenie liczby neurologów i personelu pomocniczego, wzrost nakładów na neurologię, a także wdrożenie modelu opieki długoterminowej nad seniorami.
Długa hospitalizacja
– Ponad połowę pacjentów na każdym oddziale neurologicznym w Polsce stanowią osoby po 65. roku życia, w niektórych województwach ten odsetek wynosi choćby ponad 60 proc. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. – To pacjenci, którzy często są obciążeni wielochorobowością i między innymi dlatego ich hospitalizacja trwa dłużej. Podczas gdy średni czas hospitalizacji na oddziale neurologicznym wynosi 6 – 8 dni, to w przypadku seniorów wydłuża się do 9 – 11 dni. To oznacza większe obciążenie personelu tych oddziałów oraz trudności z rozliczeniem kosztów leczenia takich pacjentów.
Sytuację mają poprawić przygotowywane rozwiązania systemowe w zakresie koordynacji opieki długoterminowej. Uwzględniać one mają m.in. problemy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, dostępność świadczeń i usług, wsparcie środowiskowe oraz wsparcie rodziny w opiece nad seniorem.