Skarb z lasu na zdrowie. Jak działa czosnek niedźwiedzi i czy można go zbierać w lesie?

zdrowie.interia.pl 2 tygodni temu
W dawnej tradycji zielarskiej uznawany był za środek "oczyszczający krew". Dziś czosnek niedźwiedzi doceniamy głównie za walory smakowe - jest wspaniałą przyprawą. Jakie adekwatności zdrowotne wykazuje i kto powinien włączyć go do codziennej diety? Wyjaśniamy.


Co to jest czosnek niedźwiedzi?


Allium ursinum nazywany również czosnkiem dzikim lub czosnkiem bażynowym, to roślina z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Występuje głównie w lasach i wilgotnych miejscach w Europie, Azji Zachodniej i Środkowej. Charakteryzuje się długimi, lancetowatymi liśćmi i białymi kwiatami.
Czosnek niedźwiedzi jest często wykorzystywany jako roślina lecznicza, ceniony jest również jako dodatek do potraw. Jego liście mają delikatny, czosnkowy smak i są bogate w witaminy oraz minerały. Często są używane do przygotowywania sałatek, zup, pesto lub jako dodatek do potraw.Reklama


Jak czosnek niedźwiedzi działa na organizm?


Jest to roślina z tej samej rodziny co czosnek zwyczajny, ale o silniejszym działaniu. Wykazuje między innymi adekwatności przeciwutleniające, kardioprotekcyjne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze.
Czosnek niedźwiedzi wspiera zdrowie serca
Do diety powinny go włączyć osoby, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Badania wykazały, iż zawiera on choćby 20-krotnie wyższe stężenie adenozyny i dwukrotnie wyższą zawartość ajoenu niż czosnek zwyczajny. Substancje te mają silne działanie kardioprotekcyjne.
Wyniki badań sugerują, iż czosnek niedźwiedzi to naturalny środek na rozrzedzenie krwi. Aktywne związki zawarte w czosnku niedźwiedzim oddziałują z kanałami wapniowymi i potasowymi, aby wspomóc rozszerzenie naczyń krwionośnych i hamować krzepnięcie. Działanie przeciwpłytkowe czosnku może być pomocne w leczeniu nadciśnienia. Dodatkową korzyścią z doprawiania nim potraw to obniżenie poziomu tzw. "złego cholesterolu" we krwi.
Czosnek niedźwiedzi pomaga zwalczać infekcje
Podobnie jak czosnek zwyczajny, niedźwiedzi również działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Te korzyści zdrowotne wynikają z wysokiej zawartości związków siarki, fenoli i glikozydów steroidowych w dzikim czosnku. Warto zaznaczyć, iż leśna odmiana tej rośliny jest silniejsza w działaniu. Dzięki tym adekwatnościom może być wykorzystywany profilaktycznie w okresach infekcji sezonowych i jako wsparcie podczas leczenia trwającej choroby. Dodatkowo ma silne działanie przeciwgrzybicze. Dlatego osoby, które ze względu na choroby przewlekłe mają skłonność do zakażeń, powinny rozważyć włączenie tego zioła do swojej codziennej diety.
Eliminuje toksyny i wspiera układ pokarmowy
Badania substancji aktywnych obecnych w czosnku niedźwiedzim wykazały, iż ma on zdolność do eliminowania toksyn. Dodatkowo działa łagodząco na układ nerwowy. Jego spożywanie może przynieść ulgę w uciążliwych dolegliwościach żołądkowo - jelitowych.


Efekty uboczne i przeciwwskazania do spożywania czosnku niedźwiedziego


Ze względu na silne działanie rozrzedzające krew, czosnek niedźwiedzi zwiększa prawdopodobieństwo krwawienia, gdy jest przyjmowany z lekami przeciwzakrzepowymi.
Alergicy powinni obserwować organizm po jego spożyciu, bo w niektórych wypadkach może spowodować reakcję. Kobiety w ciąży i matki karmiące również powinny zachować ostrożność w stosowaniu tego zioła. W pozostałych przypadkach można go spożywać bez obaw zarówno w celach zdrowotnych, jak i po to, by nadać potrawom ciekawszy smak.


Jak spożywać czosnek niedźwiedzi?


Do zastosowań kulinarnych można używać czosnku świeżego, ale łatwiej dostępny jest suszony. Można przyprawiać nim sosy, kanapki, masła smakowe i wiele innych dań. Łatwo można zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego. Wystarczy zgnieść go w moździerzu z oliwą, orzechami i serem dojrzewającym.
Jeśli chcesz skorzystać z jego adekwatności zdrowotnych, możesz przygotować odwar z łodyg i cebulek czosnku niedźwiedziego w celu uzyskania skoncentrowanego płynu. Poleca się go jako jeden z naturalnych napojów do regulacji ciśnienia krwi i redukcji cholesterolu, a także w walce z przeziębieniem i innymi chorobami zakaźnymi. Z czosnku niedźwiedziego produkuje się również ekstrakty i kapsułki, które można kupić w aptekach.


Czy można zrywać czosnek niedźwiedzi w lesie?


W Polsce dziko rosnący czosnek niedźwiedzi jest objęty częściową ochroną. To oznacza, iż nie możesz zrywać go w lesie. Natomiast nikt nie zabrania uprawiać go w ogródku lub na parapecie. Można hodować czosnek od podstaw - z nasion lub z cebulek. Dostępne są praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.
Czosnek niedźwiedzi najlepiej rośnie w wilgotnych, umiarkowanie zacienionych miejscach. jeżeli ma zapewnione odpowiednie warunki, jego uprawa nie wymaga wiele pracy. Pamiętaj tylko o tym, iż jest to roślina, która mocno się rozrasta, dlatego warto kontrolować uprawę w ogrodzie.
CZYTAJ TAKŻE:

Na zaparcia lepsze od śliwek. Kilka dziennie pomoże też zbić zły cholesterol
To złodzieje odporności. Nie jedz i nie pij, bo organizm słabnie
Idź do oryginalnego materiału