Nawilżanie powietrza poprawia stan skóry
Atopowa skóra staje się sucha i szorstka, a to dlatego, iż traci większą część wody i zanika bariera ochronna. Z tego powodu osoby ze skórą atopową muszą stosować specjalne kosmetyki, które natłuszczają i nawilżają skórę. Warto jednak zadbać o odpowiednie nawilżenie w mieszkaniu. Pomocne będzie stosowanie nawilżacza powietrza bądź rozwieszanie wilgotnych ręczników np. na grzejniki czy suszarkę na ubrania. Przy wiosennych i letnich temperaturach optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 55-60 proc. zwłaszcza w sypialni.
Zimny kompres na zmienioną chorobowo skórę
Zimne kompresy są rekomendowanym sposobem na zmniejszenie świądu skóry. Wystarczy wilgotną ściereczkę lub ręcznik namoczyć w chłodnej wodzie, odcisnąć jej nadmiar i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca. To szybki sposób na zmniejszenie świądu, zapobiegający nadmiernemu drapaniu się. Reklama
Minimalizacja stresu zmniejsza świąd skóry
Udowodniono, iż stres znacząco nasila uczucie świądu skóry u osób, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry. Istotne jest jego ograniczenie, zwłaszcza w okresie nasilonych objawów. Pomocne mogą być w takiej sytuacji sposoby na łagodzenie stresu, takie jak medytacja, ćwiczenia fizyczne, techniki relaksacyjne.
Aby rozładować stres i napięcie, warto skoncentrować się w wolnym czasie na swoim hobby.
Ekspozycja na słońce łagodzi objawy AZS
Promienie słoneczne oddziałują na zakończenia nerwowe skóry, które są odpowiedzialne za uczucie świądu. Osobom z atopowym zapaleniem skóry zaleca się umiarkowaną ekspozycję na słońce, celem złagodzenia objawów, przy odpowiednim stosowaniu preparatów nawilżających i natłuszczających skórę.
Zmiana produktów do prania
Nasilenie świądu może być spowodowane stosowaniem produktów chemicznych do prania. W okresie nasilonych objawów zaleca się, by osoby z AZS podejmowały próbę zmiany środków piorących, co może przynieść znaczną ulgę.
Naturalne, domowe okłady na swędzącą skórę
Domowym sposobem na łagodzenie świądu u chorych z AZS jest kąpiel w płatkach owsianych. Udowodniono, iż działają one przeciwzapalnie i tworzą na skórze ochronny film. Płatki owsiane należy wsypać bezpośrednio do ciepłej wody, a następnie kąpać się przez około 30 minut. Po takiej kąpieli nie zaleca się stosowania żadnych preparatów myjących. Po każdej kąpieli należy zastosować balsam dedykowany dla osób z atopowym zapaleniem skóry.
Zioła łagodzące swędzenie
W zaostrzeniu AZS pomocne mogą być napary z ziół o adekwatnościach przeciwzapalnych. Stosować można je zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Warto postawić na takie zioła, jak: mniszek lekarski, nagietek, wiesiołek, czarnuszka a także wyciąg z aloesu.
CZYTAJ TAKŻE:
W PRL-u ta maść była hitem. Kupisz za grosze lub zrobisz w domu z dwóch składników