Sejm. Zmiana planu finansowego NFZ z pozytywną opinią sejmowej Komisji Zdrowia ►

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Tomasz Paczos/Senat


Po burzliwej dyskusji, która nie dotyczyła planu finansowego NFZ, sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała jego zmianę na 2023 rok. Największe emocje wzbudziły nagrody pieniężne przyznane w ostatnich godzinach urzędowania w ministerialnym fotelu Katarzyny Sójki.

Dodatkowe ponad 725 mln złotych
Jak mówił Filip Nowak, prezes NFZ, przedstawiając procedowany projekt zmiany planu finansowego funduszu na 2023 rok, polega to na tym, aby oddziałom wojewódzkim NFZ w pozycji „koszty świadczeń zdrowotnych” zwiększyć kwotę o ponad 725 mln zł. Środki będą pochodziły z tej samej pozycji planu finansowego centrali.

Jak wyjaśniał, te pieniądze to środki, których nie wykorzystano, oraz wynikające ze zmian w innych pozycjach planu finansowego – ze zmniejszenia kosztów, także administracyjnych.

Na pytanie posła Krzysztofa Bojarskiego, czy przesunięcie tych pieniędzy w planie funduszu wystarczy do pokrycia kosztów wszystkich przewidywanych świadczeń do końca roku, prezes Nowak odpowiedział, iż sytuacja finansowania świadczeń w różnych województwach jest różna.

– Czy to wystarczy w pełni? Dzisiaj nie można jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Musimy zakończyć pierwszy etap, czyli etap przesunięcia z niedowykonań na nadwykonania, później w zależności od możliwości wynikających zarówno z obecnego planu finansowego, jak i przyszłorocznego. Oczywiście możemy założyć, iż może część opłat może być także realizowana z planu przyszłorocznego. Można będzie jeszcze zastosować jeszcze stawkę degresywną, o ile będzie taka potrzeba – mówił prezes Nowak, dodając, iż w przeszłości zdarzało się, iż świadczenia były pokrywane ze środków zaplanowanych na kolejny rok.

Decyduje algorytm, a nie prezes NFZ
Prezes NFZ, pytany o rozdział środków na finansowanie świadczeń na poszczególne województwa, podkreślał, iż podział środków z planu budżetu funduszu odbywa się na podstawie algorytmu, a możliwość i wpływ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na wysokość rozdzielanych środków w poszczególnych województwach w zasadzie nie istnieje. Odbywa się za pośrednictwem wzoru matematycznego.

Posłowie pytali prezesa NFZ i przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia, czy w przyszłorocznym planie zostały przewidziane środki na sfinansowanie kolejnych podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia i czy resort przygotował się także do zwiększenia wyceny punktów w kontraktach, tak aby świadczeniodawcy mieli do dyspozycji środki na pokrycie wzrostu wynagrodzeń.

Jak wyjaśniał Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego MZ, mechanizm wzrostu wyceny punktu wpisany jest na stałe — prezes Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji około maja przedstawi wyniki swojej kwerendy i zarekomenduje je ministrowi zdrowia do zatwierdzenia.

Po burzliwej dyskusji na temat wysokich nagród pieniężnych, przyznanych w ostatnich godzinach urzędowania w roli ministra zdrowia Katarzyny Sójki, do której włączył się poseł Janusz Cieszyński, ostatecznie Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2023 rok – 15 osób było za,18 się wstrzymało.

Posiedzenie w całości do obejrzenia poniżej.

Idź do oryginalnego materiału