Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem materiału sensoplastycznego

pedagogika-specjalna.edu.pl 1 rok temu

Prowadzący: Aneta Bil

Uczeń z klasy: IV

Czas trwania: 30 minut

Forma pracy: zajęcia indywidualne

Temat: Pieczemy ciasto – zajęcia z wykorzystaniem materiału sensoplastycznego.

Metody:

  • oparte na słowie, wzroku i działaniu ucznia z bezpośrednią pomocą nauczyciela
  • aranżowanie sytuacji skłaniającej ucznia do świadomego korzystania przez ucznia z gestu: pomóż mi, proszę

Środki dydaktyczne:

  • masa solna
  • wałek
  • młynki
  • różne pojemniczki z zawartością
  • materiał przyrodniczy

Cel główny:

  • rozwijanie umiejętności współdziałania obu rąk zintegrowane z doskonaleniem koordynacji wzrokowo-ruchowej

Cele szczegółowe – uczeń:

  • słuchając słów nauczyciela: ugniata, wyciska, wałkuje masę solną
  • posługuje się młynkami wydobywając z nich zmieloną zawartość
  • otwiera słoiczki i wyjmuje z nich różne przyprawy
  • wydobywa ziarna kukurydzy i fasoli
  • rozłupuje orzechy posługując się „grzybowym dziadkiem”
  • ozdabia przygotowany przez siebie placek

Przebieg zajęć:

1. Powitanie z uczniem.

2. Rymowanka wprowadzająca w dobry nastrój:

Dzień Dobry

Witam Cię

Piękny mamy dziś dzień

Jestem ja, jesteś ty raz, dwa trzy

3. Zaprezentowanie przez nauczyciela tematu zajęć z przekierowaniem uwagi na tacę, na której są przedmioty do zajęć.

4. Przygotowywanie placka – nauczyciel wolno wypowiada słowa pokazując jednocześnie sposób wykonania określonej czynności. Uczeń naśladuje dłońmi ugniatanie, wyciskanie oraz wałkuje masę solną.

5. Nauczyciel podaje tackę do uformowania placka; uczeń przenosi ciasto na tackę wykonując zadania kolejno:

  • dodaje przyprawy bezpośrednio na placek posługując się młynkami
  • odkręca słoiczki, wyjmuje i sypie zawartość na wierzch wklepując w ciasto
  • wyjmuje ziarna z kolby kukurydzy i fasoli ze strączka, wciska ziarno w ciasto
  • rozłupuje orzechy „dziadkiem” i wciska je w ciasto
  • wyjmuje nawilżoną chusteczkę z saszetki i wyciera ręce po pracy.

6. Nauczyciel udziela informacji o aktywności ucznia na zajęciach, wspólnie z uczniem nazywa poszczególne czynności i podaje uczniowi pudełeczko. Uczeń otwiera pudełko, wyjmuje i przypina sobie znaczek (uśmiechnięty emoticon).

7. Nauczyciel żegna się z uczniem mówiąc „Do widzenia”.


Autor: Aneta Bil – Czytelniczka Portalu

Idź do oryginalnego materiału