Rządowy program szansą dla wielu par. Trzeba spełnić określone kryteria

zdrowie.interia.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Dla wielu bezdzietnych par, które pragną zostać rodzicami, zapłodnienie in vitro bywa szansą na spełnienie marzeń o potomstwie. Rządowy program finansowania procedury in vitro stwarza taką szansę parom, które nie mogłyby sobie pozwolić na skorzystanie z tej formy leczenia prywatnie. Kto może skorzystać z rządowego programu in vitro i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.


Program refundacji in vitro w Polsce - od kiedy do kiedy?


Rządowy program dofinansowania procedury in vitro został uruchomiony 1 czerwca 2024 roku i będzie trwał do 31 grudnia 2028 roku. Na jego realizację przeznaczono 500 mln zł rocznie, co daje łączną kwotę 2,5 mld zł na wsparcie par starających się o dziecko. Program jest realizowany przez Ministerstwo Zdrowia i wspierany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Głównym jego celem jest umożliwienie dostępu do nowoczesnych metod wspomaganego rozrodu osobom, które z przyczyn finansowych nie mogą skorzystać z in vitro na własną rękę. To pierwsza tak szeroko zakrojona inicjatywa rządowa po kilku latach przerwy w finansowaniu tej metody. Przypomnijmy, iż poprzedni program dofinansowania leczenia bezpłodności zakończył się w 2016 roku.Reklama


Kto może skorzystać z programu in vitro?


Aby wziąć udział w programie, należy spełnić określone kryteria.


Stan zdrowia - program skierowany jest do par, u których stwierdzono niepłodność lub które przez ostatnie 12 miesięcy bezskutecznie leczyły się z jej powodu. Wymagane jest zaświadczenie od lekarza specjalisty potwierdzające diagnozę.
Status związku - mogą w nim uczestniczyć pary będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Program nie jest dostępny dla singielek.
Wiek partnerów:
kobiety do 42. roku życia mogą korzystać z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia;kobiety do 45. roku życia mają możliwość skorzystania z dawstwa oocytów lub zarodków;mężczyźni mogą uczestniczyć w programie do 55. roku życia.
Program obejmuje również pary posiadające kriokonserwowane zarodki z wcześniejszych procedur. W przypadku pacjentów onkologicznych istnieją specjalne zasady umożliwiające zabezpieczenie płodności.


Jakie procedury są refundowane?


W ramach programu refundowane są:
procedury wspomaganego rozrodu:
do 4 cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia;do 2 cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń, z możliwością zapłodnienia 6 komórek w jednym cyklu;do 6 cykli z dawstwem zarodków;
onkopłodność: program umożliwia pacjentom onkologicznym zabezpieczenie płodności poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia (dla kobiet do 40. roku życia i mężczyzn do 45. roku życia);
kriokonserwacja: zamrażanie zarodków i ich przechowywanie na przyszłość.


Pierwsze efekty programu in vitro w Polsce


Od czerwca do grudnia 2024 roku uzyskano 9258 potwierdzonych ciąż w ramach rządowego programu. Pierwsze dziecko poczęte dzięki tej inicjatywie przyszło na świat w styczniu 2025 roku w Warszawie, natomiast w lutym w Krakowie urodziła się kolejna dziewczynka. W ocenie specjalistów program cieszy się dużym zainteresowaniem, a liczba zgłoszeń do ośrodków realizujących procedury stale rośnie.


Choć brak jeszcze oficjalnych danych dotyczących liczby narodzin, eksperci prognozują, iż w ciągu kilku lat program może przyczynić się do znacznego wzrostu liczby urodzeń dzieci w Polsce. Warto zaznaczyć, iż program 2013-2016 zaowocował ponad 20 tysiącami narodzin.


Gdzie można skorzystać z programu?


Program realizowany jest w wybranych placówkach medycznych specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Lista tych placówek dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia. Warto śledzić oficjalne komunikaty, ponieważ lista placówek może być rozszerzana o nowe ośrodki.
Program refundacji in vitro to inicjatywa mająca na celu wsparcie par zmagających się z problemem niepłodności. Obejmuje określoną grupę pacjentów i przewiduje konkretne procedury medyczne. Jego skuteczność i wpływ na wskaźniki demograficzne będą mogły być w pełni ocenione po zakończeniu pierwszych lat realizacji.
CZYTAJ TAKŻE:


Lista chorób, na które przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności. Takie dokumenty musisz złożyć
Idź do oryginalnego materiału