Biuro Rzecznika Praw Pacjenta o sprawie poinformowało na Twitterze, podkreślając, iż „dostrzega rolę platformy edukacyjnej Librus w rozpowszechnianiu rzetelnej wiedzy dla dzieci, rodziców i nauczycieli”.
Psychiatria powoli przestaje być tematem tabu, ale przez cały czas wzbudza wiele kontrowersji i pozostaje dziedziną, w której pytania często przewyższają odpowiedzi. W czerwcu 2023 r. @RzeczPacjenta podjął współpracę z platformą edukacyjną Librus, dostrzegając jej rolę w…
— Rzecznik Praw Pacjenta (@RzeczPacjenta) June 6, 2023
Chodzi o rzetelną wiedzę na temat zdrowia psychicznego
Głównym celem projektu jest zapewnienie dzieciom, młodzieży, ich rodzicom i opiekunom rzetelnych i wartościowych informacji dotyczących zdrowia psychicznego.
– Pierwszy etap inicjatywy nosi nazwę „Z psychiatrią na Ty!” i ma na celu udzielenie odpowiedzi na wiele pytań, jak np.: Jak działa psychoterapia? Czy leki przeciwpsychotyczne „ogłupiają”? Jakie są zasady tajemnicy lekarskiej? – podkreślono, dodając, iż „pomysł na stworzenie poradnika narodził się w odpowiedzi na liczne pytania młodych pacjentów borykających się z kryzysami psychicznymi – zadawali oni RPP pytania dotyczące leczenia, postępowania z pacjentem oraz poszukiwania pomocy”.
– Rzecznik postanowił odpowiedzieć na te sygnały i stworzyć poradnik – wyjaśniono.
Liczy się sprawdzona, efektywna forma pomocy
Współpraca z portalem Librus ma umożliwić szerokie dotarcie do odbiorców poprzez udostępnienie poradnika na jego stronach – na portalu dla rodziców i uczniów – Librus Rodzina, oraz dla szkół – Librus Szkoła.
Poinformowano, iż „rzecznik ma nadzieję pomóc młodym ludziom w zrozumieniu własnej sytuacji związanej ze zdrowiem psychicznym oraz w uniknięciu sugerowania się niezweryfikowanymi i często nierzetelnymi informacjami dostępnymi w internecie”.
.