Remonty w Poznaniu zniechęcają turystów? Dane wskazują, iż nie

wpoznaniu.pl 1 rok temu

Remonty nie przekładają się na zmniejszony ruch turystyczny w Poznaniu. Turyści krajowi, a także zagraniczni chętnie wybierają się do stolicy Wielkopolski. Poznańska Organizacja Turystyczna opublikowała dane, z których wynika, iż obłożenie hoteli w Poznaniu wróciło do poziomu zbliżonego do 2019 roku. Z zagranicy najchętniej przyjeżdżają tutaj Niemcy, Amerykanie i Anglicy.

Poznań chętnie odwiedzanym miastem

W 2022 roku udzielono 1,37 mln noclegów w poznańskich hotelach. To wzrost o 57,5 proc. w porównaniu do roku 2021 (dane GUS). Co więcej firma zajmująca się monitoringiem obłożenia pokoi w hotelach na całym świecie (STR) wskazała, iż ich obłożenie sięgnęło 60,4 proc. Tym samym sytuacja dla poznańskich hoteli jest w zasadzie na poziomie z 2019 roku (60,8 proc.). Warto wspomnieć, iż w okresie pandemii było to zaledwie 27,10 proc.

– Pandemia to był okres bardzo trudny dla nas. W 2022 r. większość hoteli kluczowych dla miasta zakończyła choćby z wynikami wyższymi niż w 2019 roku, co jest niemałym sukcesem – mówi Marcin Procajło, dyrektor hotelu Mercure Poznan Centrum i dodał: – Odradzanie się ekonomiczne hotelarstwa w Poznaniu następuje dużo szybciej niż na przykład w Trójmieście, czy Wrocławiu. Tylko Warszawa jest pod tym względem przed nami.

Park Cytadela (fot. Łukasz Gdak)
Hotel Rzymski (fot. Łukasz Gdak)
Panorama Poznania (fot. Łukasz Gdak)

Dane pochodzą z Poznańskiego Barometru Turystycznego (narzędzia umożliwiające bieżące monitorowanie zjawisk turystycznych na terenie aglomeracji poznańskiej). W ramach niego udostępniane są też informacje od Głównego Urzędu Statystycznego, STR i Selektivv (firma analizująca zachowania turystów na podstawie danych z sieci reklamowych i telefonów komórkowych).

– Zeszły rok pod względem turystycznym w Poznaniu można podsumować, jako bardzo dobry. Wszystkie wskaźniki wróciły do tego, co było w 2019 roku, niektóre są choćby lepsze, niż to miało miejsce. To, co się zmieniło, to mniej turystów z Europy Południowej, a także mniej grup zorganizowanych. Jest to spowodowane wciąż żywym, ale błędnym przeświadczeniem, iż Polska jest krajem przyfrontowym, zagrożonym wojną. Innego zdania są natomiast Amerykanie, którzy tutaj przyjeżdżają – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT.

Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT (fot. Łukasz Gdak)
Park Cytadela (fot. Łukasz Gdak)
Panorama miasta (fot. Łukasz Gdak)

Remonty nie wpłynęły na turystów

Statystyki wskazują, iż turyści krajowi coraz liczniej przyjeżdżają do Poznania. Najwięcej z Mazowsza. Zwłaszcza w weekendy i wakacje. Powrócili też turyści zagraniczni, ale mniej jest grup zorganizowanych i turystów z państw południa Europy. Pierwszą trójką wśród nocujących w hotelach są: Niemcy (ok. 66 tys.), Amerykanie (ok. 34 tys.) i obywatele Wielkiej Brytanii (ok. 30 tys.). Ruch z USA jest związany z obecnością w Poznaniu V Korpusu Armii Amerykańskiej. Dane z 2022 roku nie obejmują osób pochodzących z Ukrainy. Polscy turyści najchętniej przyjeżdżają w maju i październiku, a zagraniczni w lipcu i sierpniu.

– Jak widać, remonty nie wpłynęły na turystykę w Poznaniu. O tym mówiliśmy, żeby być cierpliwym i nie ulegać tezom, iż przez remont Starego Rynku turyści nie będą przyjeżdżać do Poznania – zaczął Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i i dodał: – Oczywiście nie jest idealnie. Natomiast warto się cieszyć z tego, co jest, a fakty są takie, iż turystycznie się odrodziliśmy po pandemii. Poza tym, co stanowi DNA Poznania, czyli przyjazdy biznesowe, to zadowala, iż coraz więcej Polaków wybiera Poznań, jako miejsce na weekend. A po skończeniu remontów spodziewamy się, iż będzie jeszcze lepiej.

Remonty w centrum nie przestraszyły turystów (fot. Łukasz Gdak)
od lewej: Mariusz Wiśniewski, Marcin Procajło i Monika Herkt-Rynarzewska (fot. Łukasz Gdak)
Turyści czekają na pokaz koziołków (fot. Łukasz Gdak)

Dodatkowo jak stwierdził Jan Mazurczak, remonty wymusiły odkrywanie innych, mniej klasycznych miejsc turystycznych w Poznaniu. Popularnością cieszy się rejon Jeziora Maltańskiego, a także oferty w okolicy zbiornika wodnego, czyli park wodny Termy Maltańskie, Ścieżka w Koronach Drzew, MaltaSki, kolejka wąskotorowa Maltanka, czy Nowe Zoo.

Lwiątka w poznańskim Zoo i Jezioro Malta (fot. Łukasz Gdak)

Najpopularniejsze muzea i ekspozycje w Poznaniu w 2022 roku

  • Muzeum Narodowe (96 tys. odwiedzających)
  • Brama Poznania (73 tys.)
  • Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim (71 tys.)

Najpopularniejsze miejsca na terenie powiatu poznańskiego w 2022 roku

  • Zamek w Kórniku (65 tys.)
  • Pałac w Rogalinie (59 tys.)
  • Skansen Miniatur w Pobiedziskach (14 tys.)

– Mogę potwierdzić, iż mamy równie wielu odwiedzających, jak w 2019 roku. W ubiegłym roku mieliśmy prawie 150 tys. odbiorców, z czego około 1/5 zwiedzających to osoby z różnych krajów. Z Polski to najwięcej mamy gości lokalnych, z Poznania i Wielkopolski, bo 57 proc. – mówiła Monika Herkt-Rynarzewska, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

Czytaj też: Poznań w przewodniku Michelin

Idź do oryginalnego materiału