Rękawice czy buty jako urządzenia pomocne w chorobie Parkinsona

termedia.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Niemal dekadę temu stosowanie urządzeń do noszenia na ciele w chorobie Parkinsona (PD) było uważane za futurystyczne. w tej chwili istnieje wiele innowacyjnych narzędzi, które pomagają radzić sobie z dokuczliwymi objawami choroby.



Jak tłumaczy dr Roongroj Bhidayasiri, współprzewodniczący Grupy Badawczej Technologii Międzynarodowego Towarzystwa Parkinsona i Zaburzeń Ruchowych (MDS), postępy w technologii czujników, analizie danych i produkcji maszynowej znacznie zwiększyły precyzję i użyteczność urządzeń, takich jak np. rękawice tłumiące drżenie czy laski sterowane laserowo, które pomagają pokonywać odległości.

Monitorowanie choroby w stanie rzeczywistym

– Takie urządzenia oferują ciągłe monitorowanie w czasie rzeczywistym zarówno objawów motorycznych, jak i niemotorycznych, co wspiera spersonalizowane plany leczenia i dokładniejsze śledzenie postępu choroby – mówi specjalista.

Jak zaznacza, integracja analityki opartej na sztucznej inteligencji ułatwia bardziej kompleksową analizę danych.

– Integracja z aplikacjami mobilnymi zwiększa zaangażowanie pacjentów w proces minitorowania objawów zarazem udostępniając potrzebne dane dostawcom – mówi dr Bhidayasiri. – Postęp technologiczny ugruntował pozycję urządzeń do noszenia na cilele, jako nieocenionych narzędzi w skutecznym i responsywnym zarządzaniu chorobą Parkinsona w modelach opieki neurologicznej – dodaje specjalista.

Dr Andrea Pilotto, współprzewodniczący MDS Technology Study Group i profesor nadzwyczajny neurologii na Uniwersytecie w Brescii w Brescii we Włoszech, zwraca uwagę, iż ostatnie postępy poprawiły zdolność do „wychwytywania subtelnych deficytów motorycznych”, które pojawiają się na wiele lat przed kliniczną diagnozą PD.

– Duży odsetek pacjentów, zwłaszcza z wahaniami motorycznymi, nie jest wyraźnie świadomy swoich objawów lub błędnie je ocenia – wskazuje ekspert.

Nacisk na rozwój czujników do noszenia na ciele przesuwa się z charakterystycznych objawów motorycznych na monitorowanie niemotorycznych cech choroby Parkinsona, a które mogą zmieniać się w ciągu dnia i wpływać na pomiary motoryczne i opcje terapeutyczne.

– Zdajemy sobie sprawę z potencjału takich urządzeń, dzięki nim będziemy mogli lepiej radzić sobie ze stanami lękowymi, zaburzeniami snu czy depresją – stwierdza Michael S. Okun, MD, doradca medyczny Fundacji Parkinsona i dyrektor Norman Fixel Institute for Neurological Diseases, University of Florida Health, Gainesville na Florydzie. – To może zmienić zasady gry, ponieważ objawy niemotoryczne w wielu badaniach są ważniejsze niż objawy motoryczne w kontekście wpływu na jakość życia – dodaje ekspert.

Mobilne śledzenie objawów

Monitorowanie snu czy tętna z pomocą smartwatchów z wbudowanymi akcelerometrami i żyroskopami rozpowszechniło się podczas pandemii COVID-19. najważniejsze badanie WATCH-PD i zezwolenie amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na aplikację StrivePD opartą na Apple Watch w 2022 r. pomogły w rozpowszechnieniu urządzeń do noszenia na ciele do monitorowania objawów choroby Parkinsona.

StrivePD (Rune Labs, Inc., San Francisco) pasywnie zbiera codzienne dane na temat drżenia i dyskinezy dzięki interfejsu programowania aplikacji zaburzeń ruchowych firmy Apple i pozwala pacjentom rejestrować objawy.

Liksysenatyd potencjalnym kandydatem do leczenia choroby ParkinsonaPostęp choroby Parkinsona może być związany z insulinoopornością mózgu, co skłania do zbadania agonistów receptora GLP-1, takich jak liksysenatyd, pod kątem potencjału terapeutycznego.
Idź do oryginalnego materiału