Recepta online to nowoczesna forma zastępująca tradycyjną papierową formę. Korzystanie z niej niesie za sobą korzyści zarówno dla pacjentów, lekarzy, jak i farmaceutów oraz znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia pomyłki w odczytywaniu przepisanych leków. W poniższym artykule przeczytasz, co każdy pacjent powinien wiedzieć na temat recepty online.
Elektroniczna recepta – co ją wyróżnia?
Już od kilku lat elektroniczne recepty stanowią zamiennik znanej dotąd pacjentom ich klasycznej, papierowej formy. Dzięki nowemu systemowi, umożliwiającemu uzyskanie od lekarza również takich dokumentów jak e-skierowanie czy e-zwolnienie, cała procedura jest znacznie bardziej wygodna. W tym przypadku pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod SMS-em bądź e-mailem, który podobnie jak historia przepisanych dotąd leków udostępniony zostaje na internetowym koncie pacjenta. Od kiedy e-recepta online stała się normą, nie trzeba obawiać się już o problemy z odczytaniem niekiedy mało czytelnego pisma lekarza, co znacząco przyspiesza i ułatwia proces zakupu leków, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pacjenta.
Jak przebiega proces wystawiania recept online?
Receptę online, podobnie jak w przeszłości jej tradycyjną formę, wystawić może jedynie lekarz. w tej chwili nie ma już konieczności osobistej wizyty w gabinecie specjalisty, ze względu na popularyzację teleporad i konsultacji przez Internet. Warto pamiętać, iż recepta online zostaje wystawiona dopiero po przeprowadzeniu przez lekarza wywiadu z pacjentem na temat jego stanu zdrowia bądź po zapoznaniu się z kwestionariuszem, który przesyłany jest lekarzowi podczas porady online. Cały system sprawia, iż sposób uzyskania recepty znacząco ułatwia pacjentowi otrzymanie koniecznych leków, bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla osób z ograniczoną ruchomością oraz ciężko chorych, w przypadku których wyjście do przychodni może negatywnie wpłynąć na stan ich zdrowia.
Czy e-receptę można zrealizować w każdej aptece?
Podobnie jak wystawianie recept elektronicznych nie jest skomplikowanym procesem, tak i ich realizacja jest niezwykle prosta. Kiedy pacjent otrzyma od lekarza kod recepty, może wykupić przepisane lekarstwa w dowolnej aptece w kraju. Wystarczy jedynie podać farmaceucie czterocyfrowy kod wraz z numerem PESEL, aby otrzymać zapisane na recepcie potrzebne leki. Można zrobić to samodzielnie lub poprosić o ich wykupienie zaufaną osobę, na przykład członka rodziny. Recepta online zwykle ważna jest przez 30 dni, jednak okres ten może być krótszy, wynosząc przykładowo 7 dni w przypadku antybiotyków, bądź dłuższy, jednak kwestia ta zależy wyłącznie od wystawiającego ją lekarza. Pacjenci chorujący przewlekle mogą otrzymać również receptę długoterminową, obejmującą okres 365 dni ważności – należy jednak pamiętać, aby pierwszą dawkę leku wykupić w ciągu 30 dni od wystawienia recepty.
Recepta online, czyli rozwiązanie na miarę obecnych czasów
Recepty elektroniczne do tej pory rodzą wiele pytań wśród pacjentów przyzwyczajonych do papierowej formy. Najczęściej zadawanym pytaniem jest, czy są one legalne. Należy podkreślić, iż w tej chwili jest to praktycznie jedyna forma recepty – te na kartce wystawiane są sporadycznie, jedynie w wyjątkowych sytuacjach. E-recepty są zatem w pełni legalne, niezależnie od tego, czy wystawiane są przez lekarza podczas osobistej wizyty w gabinecie, teleporady czy też konsultacji online. Dodatkowym atutem jest fakt, iż w przeciwieństwie do recept papierowych nie da się ich zgubić. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pacjent otrzymuje kod recepty SMS-em lub mailem, jest on też dostępny na jego internetowym koncie pacjenta. Wszystko to sprawia, iż aby otrzymać dany lek konieczna jest co prawda wcześniejsza konsultacja lekarska, jednak wystawienie e-recepty odbywa się dużo mniej problematycznie dla pacjenta, który chcąc otrzymać receptę nie musi choćby wychodzić z domu. Wystarczy jedynie odwiedzić aptekę, żeby zakupić przepisane leki.