Najnowszy raport Narodowego Funduszu Zdrowia zawiera informacje o liczbie porodów w ostatnich latach. Umożliwia wyodrębnienie placówek realizujących porody w ramach koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Znajdują się w nim też informacje dotyczące porodów samoistnych, cięć cesarskich, porodów zabiegowych oraz ze znieczuleniem. Dodatkowo raport mówi o porodach z przedłużoną hospitalizacją matki karmiącej piersią z powodu stanu dziecka, porodach mnogich oraz porodach przedwczesnych.
Według raportu w 2022 r. w Polsce odebrano łącznie niemal 366 tys. porodów. 45 proc. z nich odbyło się poprzez cięcie cesarskie. Najwięcej, ponad 3 tys. takich porodów, odbyło się w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W tej placówce stanowiły one 46 proc. wszystkich porodów. Największy odsetek cięć cesarskich ma natomiast Prywatna Klinika Położniczo-Ginekologiczna w Białymstoku – prawie 94 proc. Zaledwie 7 proc. porodów innych niż poprzez cięcia cesarskie odbyło się ze znieczuleniem. Są szpitale, w których znieczulenia nie podano przy żadnym z takich porodów. Największy odsetek porodów innych niż przez cięcia cesarskie z podaniem znieczulenia miał NZOZ Szpital przy ul. Siemiradzkiego w Krakowie – prawie 63 proc. W 43 proc. przypadków pobyt matki w szpitalu wynosił do trzech dni. Z kolei z danych dotyczących wyłącznie placówek realizujących porody w ramach koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wynika, iż 6 proc. z nich wiązało się z przedłużoną hospitalizacją matki karmiącej piersią z powodu stanu zdrowia dziecka. W takich placówkach 1 proc. porodów to ciąże mnogie, a 8 proc. – porody przedwczesne.
NFZ zapowiada, iż w najbliższym czasie raport zostanie rozbudowany o kolejne moduły dostarczające szczegółowych informacji dotyczących porodów i opieki okołoporodowej.
Opracowanie: INK