Jak wynika z raportu „Pobierz Zdrowie” do lekarza raz na pół rok lub rzadziej zapisuje się jedynie 40% Polaków. Mimo pandemii wskaźnik ten nie urósł. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, prawidłowa profilaktyka zdrowotna i regularne badania mogą zapobiegać poważnym chorobom i ratować życie.
– Z raportu jednoznacznie wynika, iż Polakom brakuje motywacji do wykonywania badań profilaktycznych. A pamiętamy, iż właściwa profilaktyka zdrowotna i regularne badania mogą nie tylko zapobiegać poważnym chorom i ich konsekwencjom, ale także ratować życie – oceniła dr n. med. Karolina Karabim, koordynatorka kampanii „Pobierz Zdrowie”.
Badanie wykazało również, w jakich przypadkach Polacy najczęściej udają się do lekarza. Do konsultacji najczęściej, bo aż w 89%, dochodzi w przypadku problemów okulistycznych, 87% to bóle w okolicach serca, 86% stanowią wizyty u lekarza w momencie pojawienia się problemów z oddychaniem.
Polacy boją się chorób i lekarzy
Do symptomów, które Polacy najczęściej bagatelizują i nie udają się z nimi do lekarza, należą: katar, biegunka i obniżony nastrój. Dolegliwościami, których najbardziej boją się rodacy stanowią: choroby nowotworowe, ciężkie lub przewlekłe choroby, nagłe wypadki, czy nieprzewidziane schorzenia. Jednocześnie Polaków przerażają problemy kardiologiczne i bóle mięśniowo-stawowe. Jednocześnie warto zaznaczyć, iż aż 72% Polaków boi się choroby swojej lub bliskich.
Jak informuje, Natalia Kocur ekspertka merytoryczna kampanii, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii Poznaj Lęk, lęk przed chorobą jest jak najbardziej naturalny i zapisany w ludzkiej naturze.
– Niemniej jednak przesadna troska może prowadzić do lęku i obsesji, które są zdecydowanie bardziej szkodliwe dla jakości naszego życia – dodała psychoterapeutka Natalia Kocur.
Instytut badań IQS przeprowadził badanie w czerwcu 2023 r., wzięło w nim udział 800 respondentów. Badanie przeprowadzone zostało metoda CAWI. Celem ogólnopolskiej kampanii „Pobierz Zdrowie” jest uświadomienie Polaków, aby dbali o swoje zdrowie poprzez profilaktyczne badania. Organizatorzy chcą zachęcić ludzi do dbania o siebie. Eksperci chcą jednocześnie zwrócić uwagę na hipochondrię. Jest to stan, w którym osoba wierzy, iż jej „choroba” nie została jeszcze zdiagnozowana. 36% Polaków jest przewrażliwionych na punkcie zdrowia swoich bliskich, a 19% ma lęki związane z wystąpieniem chorób u siebie.
Źródło: PAP