Rak płuc to najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Tylko w samej Polsce co roku diagnozuje się ponad 22 tysiące przypadków rocznie. Początkowo zwykle nie daje silnych objawów – te zaczynają się dopiero później, kiedy możliwości leczenia są już bardzo utrudnione. Z tego powodu rak płuc stanowi duże wyzwanie dla lekarzy. Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na toczenie się procesu chorobowego w organizmie oraz poznaj stosowane w tej chwili metody leczenia raka płuc.
Jakie są objawy raka płuc?
W początkowej fazie choroby rak płuc zwykle nie daje żadnych objawów, dlatego właśnie tak trudno jest go dobrze zdiagnozować na tym etapie. Zwykle diagnozuje się go przypadkowo, na przykład w wyniku wykonania RTG płuc z innego powodu. Ewentualne objawy raka płuc są niespecyficzne – mogą być mylone z niegroźnymi infekcjami i próbowane leczyć antybiotykami czy łagodzone na inne sposoby. W trakcie rozwoju nowotworu mogą się rozwinąć takie objawy jak:
- kaszel – występuje u ponad połowy chorych na raka płuc. W przypadku palaczy uwagę powinien zwrócić zmieniony charakter kaszlu;
- duszność i świszczący oddech;
- chrypka;
- odkrztuszanie wydzieliny z krwią;
- nawracające zapalenia płuc;
- problemy z przełykaniem;
- ból w klatce piersiowej;
- zaburzenia rytmu serca;
- uczucie zmęczenia i utrata wagi.
Niekiedy chory na nowotwór płuc może zaobserwować u siebie symptomy powiązane z przerzutami. Rak płuc zwykle daje przerzuty do kości, mózgu, węzłów chłonnych lub wątroby. Wówczas odczuwane mogą być kolejno bóle kości, objawy neurologiczne (na przykład stany padaczkowe, zmiany osobowości, zaburzenia równowagi), powiększenie węzłów chłonnych oraz bóle wątroby i/lub pojawienie się żółtaczki.
Najczęstsze przyczyny raka płuc
Za zdecydowanie najczęstszą przyczynę raka płuc uważa się rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym. Między paleniem papierosów a rakiem płuc istnieje ścisła zależność – ryzyko zachorowania stopniowo maleje po rzuceniu palenia, jednak nigdy nie staje się tak niskie jak u osób, które nigdy nie paliły.
Na zachorowanie na raka płuc są również narażeni bierni palacze, choć w mniejszym stopniu niż ci czynni. Do ważnych przyczyn raka płuc należy również zanieczyszczenie powietrza i substancje znajdujące się w smogu. Mniejsze znaczenie przypisuje się takim czynnikom rozwoju choroby jak predyspozycje genetyczne, narażenie na radon w domach, narażenie na azbest i inne metale ciężkie.
Metody leczenia raka płuc
Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów ze względu na wspomniane wyżej nieswoiste objawy oraz późne wykrywanie. Metody leczenia można podzielić na trzy kategorie:
- leczenie radykalne – ma na celu całkowite wyleczenie. Najlepsze wyniki uzyskuje się dzięki operacji polegającej na wycięciu guza w całości. Można to zrobić na przykład poprzez wycięcie segmentu płata płucnego, płata płuca, w którym ulokowany jest guz lub całego płuca. Operację związaną z leczeniem nowotworu raka płuc może przeprowadzić np. torakochirurg w Łodzi w szpitalu Salve;
- leczenie paliatywne – ma na celu wydłużenie przeżycia, jednak bez szans na wyleczenie;
- leczenie objawowe – skupione przede wszystkim na poprawieniu jakości życia i zmniejszeniu dolegliwości pacjenta.
Metodę leczenia dobiera się na podstawie typu nowotworu, jego stopnia zaawansowania, a także sprawności i stanu zdrowia pacjenta.
Rak płuc nie musi być wyrokiem, jest to jednak choroba, w przypadku której bardzo duże znaczenie ma czas. Wczesne wykrycie raka płuc sprawia, iż lekarze i medycyna mają więcej możliwości całkowitego wyleczenia pacjenta.
Rak płuc to choroba wymagająca szczególnej uwagi, dlatego najważniejsze jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Regularne badania profilaktyczne, szczególnie w grupach ryzyka, mogą znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie nowotworu. Edukacja w zakresie objawów, czynników ryzyka oraz znaczenia zdrowego stylu życia to istotny krok w stronę poprawy zdrowia publicznego i świadomości społecznej. Wczesne podjęcie działań może uratować życie.