Zespół lęku uogólnionego to jedno z najczęściej występujących zaburzeń lękowych występujące u choćby 5% populacji i pojawiające się już w okresie dzieciństwa lub wieku nastoletnim. Osoby, u których zdiagnozowano lęk uogólniony, często cierpią z powodu zaburzeń nastroju, uzależnień od substancji psychoaktywnych czy zaburzeń osobowości. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia, dzięki którym pacjent może poprawić komfort życia.
Przyczyny zespołu lęku uogólnionego
Osoby, u których występują napady lęku panicznego, uciszają lub ignorują uczucia związane z potrzebami i nie są w stanie powrócić do stanu równowagi. Potrzeby, manifestowane przez uczucia, są niezaspokojone, ponieważ w przyszłości Pacjent nie otrzymał wsparcia i nie czuł się bezpieczny w momencie, gdy był wyeksponowany na zranienie. Skutkiem tego wykreował wizerunek osoby, która nie radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. Temu przekonaniu towarzyszą uczucia odrzucenia, wstydu i wybrakowania.
W większości przypadków źródłem bolesnych emocji są powtarzające się bolesne wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości. Traumatyczne doświadczenia mogą przyjmować różną formę, począwszy od stresu, który towarzyszył pacjentowi przez większą część życia, poprzez przejawy przemocy psychicznej lub fizycznej ze strony rodziców, aż po stratę bliskiej osoby.
Jak radzić sobie z zespołem lęku uogólnionego?
Leczenie zespołu lęku uogólnionego jest trudne i wymaga podjęcia długoterminowej terapii. Psychoterapia Skoncentrowana Na Emocjach jest szczególnie rekomendowana przy leczeniu zespołu lęku uogólnionego. Pacjenci, cierpiący na to zaburzenie, zwykle odczuwają niepokój o różnym stopniu intensywności. Terapia EFT, prowadzona w formie online lub stacjonarnej, widzi objawy zespołu lęku uogólnionego jako próby ochrony przed przytłoczeniem przez uczucia wstydu, strachu czy smutku, które są niemożliwe do ukojenia.
Psychoterapeuta online w leczeniu zaburzeń lękowych
Zaburzenie lękowe uogólnione może być skutecznie przepracowane na terapii online. Celem psychoterapii EFT jest przetworzenie uczuć związanych z traumatycznymi wydarzeniami oraz nauka regulowania emocji i rozpoznawania własnych potrzeb. Rolą psychoterapeuty online jest wskazanie pacjentowi, w jaki sposób różnicować emocje, nazywać potrzeby i dawać sobie prawo do traktowania ich jako ważnych i zasługujących na realizację.
Rola psychoterapeuty i psychiatry w leczeniu lęku uogólnionego
Terapia zaburzeń psychicznych, do których należą zaburzenia lękowe, powinna być prowadzona w oparciu o indywidualną diagnozę. Należy mieć bowiem świadomość, iż zespół lęku uogólnionego często występuje z innymi schorzeniami, takimi jak depresja, zespół stresu pourazowego czy fobia społeczna. Sama diagnoza jest natomiast stawiana przez lekarza na podstawie badania psychiatrycznego. W wielu przypadkach psychoterapia prowadzona jest równolegle z leczeniem farmakologicznym. Dobre efekty terapeutyczne przynosi psychoterapia online w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Chcesz zapisać się na psychoterapię online, ale obawiasz się, iż ta forma terapii nie jest dla Ciebie? Serdecznie zachęcamy do odbycia próbnej konsultacji.