Produkty light – czy są zdrowe i kiedy ich używać?

maczfit.pl 1 rok temu

Z roku na rok świadomość społeczeństwa w kwestii odpowiedniego odżywiania rośnie. Zależy nam na osiągnięciu prawidłowej masy ciała, a następnie jej utrzymaniu. Między innymi z tego powodu sporym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się produkty oznaczone jako light, czyli te o obniżonej kaloryczności czy zawartości tłuszczu. Czy jednak to oznacza, iż są zdrowsze? Temat ten wzbudza sporo wątpliwości, które rozwiewamy w poniższym artykule.

Produkty light często postrzegane są jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych wersji pokarmów. Jednocześnie budzą też sporo kontrowersji oraz pytań dotyczących wartości odżywczych i ich potencjalnej szkodliwości. Czy produkty light są faktycznie zdrowe? Czym różnią się od pełnotłustych odpowiedników i kiedy rzeczywiście warto po nie sięgać? Zanim podejmiemy decyzję o ich spożyciu, ważne jest zrozumienie, czym adekwatnie są i jakie korzyści oraz zagrożenia przynoszą.

Czego jeszcze nie wiesz o produktach light?

Produkty light, czyli z angielskiego “lekkie”, to te o obniżonej zawartości pewnych składników, przede wszystkim tłuszczu, ale często również cukru czy soli w porównaniu do tradycyjnych wersji. Oznaczenie „light” informuje konsumenta, iż dany produkt ma zmniejszoną wartość odżywczą w porównaniu do standardowej wersji.

Bardzo często produkty light zawierają informacje o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Oznaczenia te bardzo często brzmią jako „niskotłuszczowy” lub „zmniejszona zawartość tłuszczu”. Różnica ta wynosi zwykle 30%. Ta wartość została uznana jako niezbędne minimum, by produkt został oznaczony jako “light”. A to oznacza, iż produkt light, na przykład jogurt, zawiera o 30% mniej tłuszczu niż jego standardowa wersja. Wartość ta odnosi się także do cukru.

Nie zawsze produkty oznaczone jako „light” zawierają mniej kilokalorii niż ich standardowe wersje. Mało tego – czasami mogą mieć choćby wyższą zawartość kalorii po redukcji cukru lub tłuszczu. Z czego może to wynikać? W produkcie light tłuszcz często jest zastępowany przez białko, węglowodany lub wodę. W przypadku odtłuszczonych jogurtów (szczególnie tych oznaczonych jako 0%), dodaje się zagęstniki, takie jak guma guar, skrobia modyfikowana lub mączka chleba świętojańskiego, których celem jest zachowanie pożądanej konsystencji. Produkty light często zawierają również większą ilość konserwantów, barwników i sztucznych aromatów. Np. aby odchudzić majonez light, należy zredukować ilość żółtek, które odpowiadają za kolor. Zastępuje się je często kurkuminą. Np. mleko niskoprocentowe zawiera więcej wody niż to o wyższej zawartości tłuszczu. Efekt? Zmiana smaku (tłuszcz jest jego nośnikiem) i konsystencji.

Kiedy producenci decydują się zmniejszyć ilość cukru w produkcie, często sięgają po substytuty słodzące, takie jak ksylitol, czy aspartam.

Czy produkty o obniżonej zawartości tłuszczu są zdrowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre produkty light mogą być uznawane za zdrowszą alternatywę w porównaniu do standardowych wersji. Nie zawsze będą jednak nie tylko smaczne, ale też bezpieczne. Produkty o obniżonej czy niskiej zawartości tłuszczu czy cukru mogą sprawdzić się u osób będących na dietach redukcyjnych. Wg American Dietetic Association umiarkowane stosowanie w naszej diecie tego typu pokarmów jest bezpieczne i może okazać się pomocne w procesie gubienia nadprogramowych kilogramów.

Produkty “light” mogą sprawdzić się także u osób, które powinny kontrolować spożycie niektórych składników z racji swojego stanu zdrowia, np. nadciśnienia czy cukrzycy. Wówczas stanowią satysfakcjonujące substytuty produktów, które przy danym stanie zdrowia powinny zostać ograniczone (np. cukier).

Warto zatem sięgać po takie produkty z głową, analizować skład oraz wartości odżywcze. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do źródeł, aby świadomość w tych kwestiach poszerzać. Zawsze można również skonsultować się z dietetykiem, aby uzyskać bardziej spersonalizowane oraz precyzyjne wskazówki na temat naszej ścieżki żywieniowej.

Produkty o obniżonej kaloryczności – największe pułapki

Największą wadą produktów o obniżonej zawartości tłuszczu czy cukru jest to, iż mogą “przyćmić” pokarmy bardziej naturalne i przez to zdrowsze. Zachęcające do zakupu opakowania z wyraźnym napisem “light” wydają się atrakcyjniejsze niż świeże owoce, warzywa czy na przykład orzechy, szczególnie o ile jesteśmy na etapie redukcji masy ciała. Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to bardziej zwracających na siebie uwagę produktów light takich jak ciasteczka, napoje, słodkie jogurty i wiele, wiele innych. Tymczasem takie jedzenie warto dopuszczać do swojej diety, ale nie w nadmiernych ilościach. najważniejsze jest sięganie po posiłki zbilansowane i jak najbardziej naturalne przekąski.

Jest jeszcze jedna pułapka związana z produktami typu light. Nierzadko sięgamy po nie, bo wydaje nam się, iż możemy zjeść ich więcej niż w przypadku tych tradycyjnych. W efekcie przyjmiemy tyle samo, a częściej choćby więcej kalorii niż gdybyśmy wybrali standardowe i nierzadko smaczniejsze produkty. W tym przypadku warto pamiętać, aby zjadać produktów light tyle samo, ile zjedlibyśmy w przypadku wyboru tradycyjnej opcji.

Po które produkty light szczególnie warto sięgać na diecie redukcyjnej?

Są produkty light, które są szczególnie zalecane podczas diety odchudzającej. Pomagają bowiem ograniczyć kalorie i przy tym nie odbiegają wiele smakiem czy konsystencją od tradycyjnych specyfików. Warto wziąć pod lupę między innymi mozzarellę light. kilka różni się składem od swojej pełnotłustej siostry. zwykle zawiera około 50% mniej tłuszczu i, jak nietrudno się domyślić, mieści się w niej więcej wody. Zmiana ta nie wpływa jednak negatywnie na smak czy konsystencję. Różnica w kaloryczności zwykle nie jest jednak spektakularna. W 100 gramach pełnotłustej mozzarelli znajduje się około 250 kilokalorii, a w wersji light około 200. Warto mieć to na uwadze.

Kolejny produkt, na który warto zwrócić uwagę nie tylko na diecie odchudzającej, to oczywiście serek wiejski light. Ma około 40% mniej kilokalorii niż tradycyjny zamiennik. Skład nie odbiega znacząco, choć warto zwrócić uwagę na… wielkość opakowania. Serki wiejskie light zwykle są mniejsze niż serki pełnotłuste (150g vs 200g).

Których produktów light nie warto kupować?

Istnieje także lista produktów o obniżonej kaloryczności, które warto pomijać podczas swoich zakupów spożywczych. Słoiki masła orzechowego oznaczone jako light zwykle posiadają w swoim składzie nie tylko orzechy, ale również syrop glukozowo-fruktozowy w proszku. Finalnie łyżka takiego specyfiku ma mniej kalorii, ale nie jest to w stu procentach masło orzechowe, po które przecież chcieliśmy sięgnąć. Niekoniecznie dobrym wyborem będzie też jogurt owocowy light o obniżonej zawartości tłuszczu i z dodatkiem syntetycznych słodzików, barwników czy zagęstników. Lepszym i często o wiele smaczniejszym wyborem będzie jogurt naturalny z dodatkiem owoców, w tym na przykład banana, który jest naturalnie bardzo słodki.

Czy produkty fit są tym samym co produkty light?

Warto uważać na oznaczenia na produktach typu „fit”, „slim” czy na przykład „fitness”. Takie komunikaty nie są regulowane w żaden sposób, tak jak ma to miejsce w przypadku produktów light. Batonik FIT czy ciasteczka FITNESS mogą zawierać spore ilości cukru, a ich kaloryczność może okazać się zaskakująco wysoka.

Produkty z zerową zawartością kalorii – czym są i czy są zdrowe?

Na rynku możemy dzisiaj znaleźć produkty produkty z niską lub wręcz zerową wartością kaloryczną. Są to między innymi makarony, sosy czy oczywiście napoje. Trzeba pamiętać, iż mogą nas w jakiś sposób „zaspokoić”, ale na pewno nie dostarczą energii. Stosowane są raczej w celu oszukania mózgu, który domaga się deseru po kolacji, na który przewidziany danego dnia bilans kaloryczny już nie pozwala.

Czy produkty bez kalorii są zdrowe? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Z jednej strony, produkty bez kalorii mogą być pomocne dla osób, które chcą utrzymać niską masę ciała, kontrolować poziom cukru we krwi lub zmniejszać spożycie kalorii. Mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych produktów wysokokalorycznych, co może przyczynić się do utraty wagi lub utrzymania zdrowej wagi ciała. Z drugiej strony produkty bez kalorii nie dostarczają substancji odżywczych, takich jak witaminy, składniki mineralne czy błonnik.

Ważne jest, aby używać produktów bez kalorii z umiarem i w kontekście zrównoważonej i różnorodnej diety. Powinny być traktowane jako uzupełnienie, a nie główne źródło pożywienia. Osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak nietolerancja na substytuty słodzące, powinny unikać ich spożywania.

Produkty light – tak czy nie?

Produkty light należy spożywać z umiarem i świadomie. Choć mogą one być przydatne w kontroli kalorii, utrzymaniu zdrowej masy ciała lub obniżeniu spożycia cukru, nie należy traktować ich jako jedynego rozwiązania czy zdrowej alternatywy. Ważne jest, aby uwzględnić całościową wartość odżywczą i skład produktów, a także indywidualne potrzeby i preferencje żywieniowe.

Decyzja dotycząca spożywania produktów light powinna być podjęta w kontekście zrównoważonej diety, bogatej w świeże produkty, warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i źródła białka. Warto również pamiętać, by zdrowe nawyki żywieniowe wspierać regularną aktywnością fizyczną i odpowiednią ilością snu.

Ostatecznie kluczową kwestią jest podejmowanie świadomych wyborów żywieniowych i dbanie o równowagę, różnorodność i umiar. Niezależnie od tego, czy sięgamy po produkty light czy nie, powinniśmy kierować się zasadą, iż cała nasza dieta powinna być oparta na zdrowych, naturalnych i niskoprzetworzonych produktach spożywczych.

Pamiętaj, iż korzystając z profesjonalnego cateringu dietetycznego, nie musisz martwić się o mniej kaloryczne substytuty popularnych posiłków czy przekąsek. Przygotujemy dla Ciebie zbilansowane, przepyszne, o odpowiedniej wartości energetycznej dania, dzięki którym osiągniesz swoje cele zdrowotne i sylwetkowe.

Idź do oryginalnego materiału