Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025: rak piersi i endometrioza

zwrotnikraka.pl 1 tydzień temu

Czy rak piersi i endometrioza mają ze sobą coś wspólnego? Z pozoru to zupełnie 2 różne jednostki chorobowe, jednak okazuje się, iż można odnaleźć pewne analogie. Mówili o nich eksperci i pacjentki uczestniczący w panelu dyskusyjnym „Zdrowie kobiety – jak skutecznie leczyć nowotwory piersi i endometriozę?” podczas konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025”.

W dyskusji udział wzięli dr n. med. Barbara Radecka, Ordynatorki Kliniki Onkologii z Odcinkiem Dziennym w Opolskim Centrum Onkologii, dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, Anna Ślęzak, pacjentka chorująca na raka piersi i dr hab. n. med. Paweł Basta, Przewodniczący Sekcji Senologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Priorytety w ochronie zdrowia – rak piersi i endometrioza

Panel dotyczący raka piersi i endometriozy miał wyjątkowy charakter, gdyż oprócz ekspertów klinicznych w dyskusji udział wzięły także pacjentki, które same zmagają się z poszczególnymi chorobami. Chociaż zestawienie raka piersi i endometriozy w jednej dyskusji może wydawać się nieco zaskakujące, w trakcje panelu okazało się, iż te choroby mają ze sobą sporo wspólnego.

Dyskusja rozpoczęła się od wystąpienia dr n. med. Barbary Radeckiej, Ordynatorki Kliniki Onkologii z Odcinkiem Dziennym w Opolskim Centrum Onkologii. Opowiedziała o historii leczenia raka piersi na przestrzeni ostatnich dekad i rewolucji, zwłaszcza w leczeniu choroby zaawansowanej oraz możliwości leczenia wielu linii w zależności od podtypu choroby. Jak zauważyła, najnowsze osiągnięcia medycyny są w coraz większym stopniu dostępne także w Polsce.

Uważam, iż poziom dostępu do nowoczesnych terapii w Polsce jest dobry, w pewnych obszarach dołożyłabym plus do tej „czwóreczki”. Musimy powiedzieć, iż postęp jest ogromny w zakresie farmakoterapii. Każdy rok przynosi nam nowości. Zawsze będą przed nami leki o różnej skuteczności, które chcielibyśmy móc stosować w mniej lub bardziej wysublimowanej kohorcie chorych – powiedziała ekspertka.

Obserwuję na przestrzeni ostatnich lat, iż koniugaty są tą grupą terapeutyczną, która bardzo zmieniła wyniki leczenia naszych pacjentek – podkreśliła dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

I dodała:

– Tak naprawdę, w mojej ocenie dzisiaj, koniugat jest to terapia, która w chorobie przerzutowej jest dla każdej pacjentki na którymś etapie leczenia.

Nowoczesne leczenie raka piersi wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze ćwierć wieku temu. Jak zauważył dr hab. n. med. Paweł Basta, Przewodniczący Sekcji Senologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, na początku XXI w., kiedy zaczynał swoją karierę zawodową, leczenie raka piersi polegało przede wszystkim na amputacji piersi. Od tego czasu paradygmat postępowania uległ zmianie, a ścieżka leczenia pacjentki jest dobierana na podstawie prawidłowego rozpoznania choroby i jej podtypu.

W endometriozie ta zmiana dopiero zachodzi i wciąż wiele pacjentek jest leczonych nieoptymalnie, zaczynając od zabiegu operacyjnego, jak kiedyś w raku piersi lub w ogóle nie otrzymuje diagnozy. A problem jest powszechny

Endometrioza, szacuje się, iż dotyka 10-12% kobiet w wieku rozrodczym, czyli ok. 3 milionów kobiet w Polsce – powiedział dr hab. n. med. Paweł Basta.

Jak zauważyła Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, która choruje na tę chorobę, ogromnym problemem jest długa ścieżka diagnostyczna. Ona sama spędziła 16 lat na wizytach u różnych specjalistów, zanim postawiono adekwatną diagnozę. Wciąż wiele kobiet, które zmagają się z silnym bólem z powodu endometriozy, słyszy, iż „taka ich natura” i iż musi się do tego przyzwyczaić. Dlatego założyła fundację, by zmienić system i zapewnić pacjentkom z endometriozą ścieżkę leczenia.

Nasze cele są takie, żeby kobiety chore na endometriozę były zaopiekowane w ośrodkach, które będą dedykowane tej chorobie i gdzie będą pracowali eksperci, którzy się na tej chorobie znają – podkreśliła.

Obecnie realizowane są prace nad rozwiązaniem, które pozwoli stworzyć centra diagnozy i leczenia endometriozy.

W przypadku raka piersi najważniejszym postępowaniem screening w postaci mammografii. Wciąż jednak na to badanie zgłasza się niewystarczająco duży odsetek Polek. A właśnie regularne badania pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć chorobę i podjąć adekwatne leczenie.

Mój rak był niewyczuwalny. W samobadaniu nigdy bym go nie zauważyła, nie wyczuła. A na USG też było ciężko go znaleźć. Średnio raz na rok, raz na pół roku, choćby jak się nic nie działo, chodziłam robić sobie profilaktycznie USG i to mi uratowało życie – powiedziała Anna Ślęzak, pacjentka chorująca na raka piersi.

I dodała:

Dlatego teraz podejmuję temat wśród znajomych, wśród pacjentek, żeby nie czekać na żadne sygnały, tylko iść i badać się.

Brak korzystania z profilaktyki sprawia, iż nowotwór często wykrywa się w dość zaawansowanym stadium.

Do nas przychodzą panie, które mają guzy po 6-7 cm. I to nie jest jakaś fikcja. Musimy mentalnie dojrzeć i rozumieć, iż profilaktyka to mądrość medycyny, którą trzeba wykorzystać – zaapelowała dr Katarzyna Pogoda.

W przypadku endometriozy, nie ma jeszcze możliwości stosowania testu, który pozwalałbym zdiagnozować chorobę, w związku z tym diagnoza następuje na podstawie objawów.

My chodzimy po specjalistach, po lekarzach i chcemy rozwiązać nasz problem. My działamy wręcz odwrotnie, chcemy dowieść lekarzom, na co jesteśmy chore. Mówimy o tym, jakie mamy dolegliwości i przechodzimy całą drogę, zanim dojdziemy do diagnozy – powiedziała Lucyna Jaworska-Wojtas. Na zakończenie zwróciła również uwagę na kwestie obciążenia pacjentek kosztami leczenia objawów choroby – Czekamy na refundację i leków i tych wszystkich potrzebnych procedur medycznych.

Panel dyskusyjny „Zdrowie kobiety – jak skutecznie leczyć nowotwory piersi i endometriozę?” odbył się podczas konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025”.

źródło: materiały prasowe

Post Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025: rak piersi i endometrioza pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału