Rekordowe odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przyznał rekordową kwotę odszkodowania wypłaconą w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Tym razem pacjent otrzymał 202 971 złotych – to najwyższa dotychczas przyznana suma w historii FKZM.



Wypłacono już ponad 19 mln złotych

Od początku funkcjonowania funduszu przyznano już ponad 19 milionów złotych dla 318 osób, z czego 99 proc. pacjentów i wnioskodawców zaakceptowało świadczenie. Średnia wysokość przyznanego świadczenia wyniosła ponad prawie 61 tysięcy złotych.

Najwięcej spraw, które wpłynęły do Rzecznika Praw Pacjenta w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, dotyczyło pacjentów w wieku 66–75 lat (26,7 proc.) oraz 56–65 (16 proc.). 18,73 proc. dotyczyło pacjentów z województwa mazowieckiego, a 11,17 proc. z województwa śląskiego.

Zdarzenia medyczne, za które przyznano świadczenia, najczęściej dotyczyły oddziałów ortopedycznych, chirurgii ogólnej, szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz położniczo-ginekologicznych i chorób wewnętrznych.

– Kolejne miesiące działania Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych pokazują, iż ta pozasądowa ścieżka dochodzenia roszczeń jest korzystna dla pacjentów, ale również – iż jest coraz bardziej popularna w społeczeństwie. Bardzo cieszy mnie to, iż wiedza o funduszu dociera do coraz większej grupy pacjentów i ich bliskich, a tym samym daje im szansę na uzyskanie rekompensaty za zdarzenia medyczne oraz sprawia, że szpitale, otrzymując od nas wytyczne po tych zdarzeniach, mają szansę na poprawę swojego funkcjonowania i podniesienie poziomu bezpieczeństwa pacjentów – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Najwyższa wypłata

Rekordowe odszkodowanie dotyczy pacjenta, u którego wskutek nieprawidłowego postępowania diagnostycznego opóźniono rozpoznanie guza krtani o ponad 15 miesięcy. Pacjent miał problemy z chrypką, chrapaniem oraz swobodnym oddychaniem. W czasie leczenia operacyjnego przerostu migdałka gardłowego i przegrody nosowej operator nie wykonał dokładnej oceny krtani. Opóźnienie w wykryciu nowotworu spowodowało konieczność całkowitego usunięcia tego narządu, a w konsekwencji doprowadziło do całkowitej utraty mowy.

Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na uratowanie krtani i znacząco poprawia rokowania w leczeniu tej choroby. W związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, uciążliwością leczenia oraz pogorszeniem jakości życia, Rzecznik Praw Pacjenta przyznał pacjentowi z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych kwotę w wysokości 202 971 zł. Ponadto poszkodowany otrzymał zaświadczenie uprawniające do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Idź do oryginalnego materiału