Niezwykła moc olejów
Olejowanie to jeden z elementów pielęgnacji włosów, którego początki sięgają czasów starożytnych. Już wtedy kobiety z Egiptu, Indii czy Bliskiego Wschodu doceniły dobroczynne działanie olejów, którymi pokrywały swoje włosy. Był to wtedy jedynie sposób, aby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak ostre słońce czy suche powietrze, charakterystycznych dla wspomnianych rejonów, które powodowały, iż pasma stawały się matowe i trudne do rozczesania. Z czasem jednak okazało się, iż oleje pełnią nie tylko funkcję ochronną. Ich regularne nakładanie sprawiało, iż włosy stawały się miękkie, gładkie, błyszczące i odporne na uszkodzenia.Reklama
Dziś olejowanie to jeden z najważniejszych włosowych trendów, który już na stałe wszedł do rutyny pielęgnacyjnej wszystkich kobiet, którym zależy na tym, aby ich włosy były mocne, lśniące i zdrowe.
Czym jest olejowanie włosów i jakich efektów możemy się spodziewać
Olejowanie to nic innego jak po prostu aplikowanie oleju włosy. Zabieg ten może być stosowany zarówno na całej długości włosów, jak i tylko na końcówkach. Odpowiednio dobrany olej możemy też z powodzeniem stosować bezpośrednio na skórę głowy.
Istnieje kilka metody olejowania. Niezależnie jednak od tego, na którą z nich się zdecydujemy, regularne wykonywanie tego zabiegu przyniesie szereg korzyści dla naszych włosów i skóry głowy. Efektem olejowania włosów jest m.in.:
odżywienie i regeneracja włosówzapobieganie wypadaniu wzmocnienie cebulek przyspieszenie wzrostu włosówzłagodzenie podrażnień skóry głowy ograniczenie wydzielania sebumwsparcie w walce z łupieżemochrona końcówek przed rozdwajaniem ochrona włosów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych ułatwienie rozczesywania wygładzanie i nabłyszczanie włosów
Jak wybrać odpowiedni olej dla naszych włosów
Aby olejowanie włosów przyniosło pożądane efekty, należy wybrać do tego celu odpowiedni dla naszego typu włosów olej. W pierwszej kolejności musimy więc określić porowatość naszych włosów, ponieważ to właśnie ten czynnik decyduje, jaki olej będzie dla nich najlepszy. Warto wspomnieć, iż niewłaściwie dobrany olej może spowodować, iż po jego nałożeniu nasze włosy będą wyglądały gorzej, niż wcześniej.
Czym jest porowatość włosów? Najprościej rzecz ujmując, porowatość włosów to stopień odchylenia łuski (warstwy zewnętrznej) od kory włosa (warstwy wewnętrznej). Im bardziej łuski przylegają do kory włosa, tym niższa ich porowatość.
Wyróżniamy trzy rodzaje porowatości włosów:
włosy niskoporowate - są gładkie, lśniące i mało podatne na uszkodzenia mechaniczne ze względu na mocne przyleganie łusek. Tego rodzaju włosy są najłatwiejsze w pielęgnacji i stylizacji, chociaż ich gładkość może niekiedy utrudnić ułożenie niektórych fryzur. Najlepsze oleje do włosów niskoporowatych to oleje o małych cząsteczkach. Zaliczamy do nich m.in. olej kokosowy, lniany, rycynowy, palmowy, babassu oraz masło shea i masło kakaowe.włosy średnioporowate - są raczej zdrowe i błyszczące. Mają jednak tendencję do puszenia się, szczególnie pod wpływem wilgoci oraz do rozdwajania się końcówek. Są jednak bardziej podatne na układanie niż włosy niskoporowate i dłużej utrzymują skręt. Najlepsze oleje do włosów średnioporowatych to oleje o średnich cząsteczkach, do których zaliczamy: oliwę z oliwek, olej z pestek śliwki, ze słodkich migdałów, awokado, makadamia, sezamowy, ryżowy, arganowy.włosy wysokoporowate - to włosy, których łuski pozostają stale rozchylone, przez co w dotyku są szorstkie, chropowate i nie mają połysku. Są podatne na łamanie, rozdwajanie się końcówek, plątanie i elektryzowanie. Jednocześnie ten typ włosów jest bardzo podatny na układanie. Do olejowania włosów wysokoporowatych najlepiej nadają się: olej z pestek dyni, z orzechów włoskich, z pestek malin, z czarnuszki, olej lniany, konopny, arganowy.
Techniki olejowania
Olejowanie włosów może być wykonywane na różne sposoby, w zależności od preferencji i potrzeb włosów. Do najpopularniejszych metod zaliczamy:
olejowanie włosów na suchoolejowanie włosów na mokroolejowanie na odżywkęolejowanie mgiełkąolejowanie z użyciem serumolejowanie na podkład nawilżający (hydrolat, żel aloesowy)olejowanie w misce na tzw. “rosołek"
W naszym artykule skupimy się na dwóch najpopularniejszych metodach, czyli na olejowaniu na sucho i na mokro.
Olejowanie na sucho
Olejowanie włosów na sucho polecane jest dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z olejowaniem. Metoda ta pozwala na dogłębne odżywienie i regenerację naszych kosmyków i sprawdzi się u osób, które borykają się z bardzo suchymi oraz zniszczonymi włosami.
Jak wykonać olejowanie na sucho?
Przed nałożeniem oleju dokładnie rozczesz włosy.Rozgrzej niewielką ilość oleju w dłoniach, aby ułatwić jego aplikację. Następnie nałóż olej na włosy, zaczynając od środkowej części pasm aż po końcówki. Trzymaj olej na włosach przez minimum 30 minut. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się pozostawienie go na kilka godzin, a choćby na całą noc. Wówczas najlepiej nałożyć na włosy czepek, a poduszkę zabezpieczyć ręcznikiem.Do zmycia oleju użyj delikatnego szamponu. Przygotuj się na to, iż dokładne zmycie oleju jest czasochłonne i może wymagać umycia włosów dwa, a choćby trzy razy. Lepiej więc wykonać ten zabieg wieczorem lub w dzień wolny. Po zmyciu oleju wykonaj swoją standardową pielęgnację włosów.
Olejowanie na mokro
Olejowanie na mokro polega na aplikacji oleju na wilgotne, wcześniej umyte włosy. Produkt nakładamy na całą ich długość, a jeżeli jest taka potrzeba to również na skórę głowy. Wilgoć we włosach pomoże olejowi lepiej się rozprowadzić i wniknąć w ich łuski.
Jak wykonać olejowanie na mokro?
Umyj włosy delikatnym szamponem.Na umyte i osuszone ręcznikiem włosy nałóż wybrany olej i dokładnie rozprowadź go, rozpoczynając od ich środkowej część, i aż po końcówki.Pozostaw olej na włosach przez przynajmniej 30 minut. jeżeli twoje kosmyki wymagają intensywnej pielęgnacji, pozostaw produkt choćby na kilka godzin. Po upływie określonego czasu umyj dokładnie włosy przy pomocy delikatnego szamponu i wykonaj resztę standardowej pielęgnacji. Również w tym przypadku konieczne może być umycie włosów dwa lub trzy razy, w zależności od tego jak ciężki olej wybierzemy.
CZYTAJ TAKŻE: