Ministerstwo zdrowia podjęło prace nad utworzeniem pierwszej w Polsce Krajowej Listy Leków Krytycznych. Znajdą się na niej leki, których braki mogłyby negatywnie wpłynąć na terapie polskich pacjentów i stanowić poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej.
Jak czytamy w komunikacie, lista będzie narzędziem wspierającym bezpieczeństwo i suwerenność lekową Polski, przy czym umieszczenie na niej danej substancji czynnej nie będzie równoznaczne z tym, iż w najbliższej przyszłości może jej brakować na naszym rynku. – Krajowa Lista Leków Krytycznych oznaczać będzie jedynie, iż leki zawierające daną substancję czynną zostały uznane za krytyczne, gdyż są stosowane w leczeniu poważnych chorób i w przypadku niedoboru na rynku nie można ich łatwo zastąpić innymi lekami (brak odpowiedników i/lub możliwości zastosowania alternatywnych technologii medycznych), a zapobieganie niedoborom tych właśnie leków jest szczególnie ważne, gdyż mogą one spowodować poważne zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów – poinformowano.
Współpraca wielu podmiotów
Podczas tworzenia projektu Krajowej Listy Leków Krytycznych uwzględniono wykazy substancji czynnych wskazanych w liście krytycznych API opracowywanych przez EMA oraz liście kluczowych API opracowywanych na potrzeby Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wzięto pod uwagę także krajowe uwarunkowania – w tym przyjęto kryteria oceny krytyczności konkretnych substancji czynnych, odpowiednio dobrane i przystosowane do warunków krajowych, m.in. dostosowane do krajowych schematów leczenia oraz dostępności produktów leczniczych na rynku polskim.
Minister zdrowia zwróciła się do konsultantów krajowych o ocenę poziomu krytyczności leków wykorzystywanych we wskazaniach terapeutycznych odpowiadających poszczególnym dziedzinom medycyny. Resort oczekuje także na stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w zakresie oceny krytyczności poszczególnych leków z uwzględnieniem miejsc wytwarzania. Po uzyskaniu tych stanowisk projekt Krajowej Listy Leków Krytycznych zostanie przekazany do konsultacji.
Jak dodano, istotne jest także wypracowanie zachęt oraz zapewnienie wsparcia dla przemysłu, które realnie przełożyłyby się na podjęcie decyzji o rozpoczęciu produkcji lub utrzymaniu produkcji leków w kraju. – Minister zdrowia współpracuje w tym zakresie z producentami leków oraz przedstawicielami innych ministerstw i instytucji, w tym m.in. Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agencją Badań Medycznych, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i jego Radą oraz Biurem Bezpieczeństwa Narodowego – podsumowano.
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie