Egzamin OSCE – obowiązkowy dla studentów kierunku lekarsko-dentystycznego od roku akademickiego 2024/2025 – był przedmiotem dyskusji podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rozwoju Stomatologii. Jej efektem jest uchwała mająca na celu standaryzację tego egzaminu w skali ogólnopolskiej.
Egzamin OSCE (Objective Structured Clinical Examination) to nowoczesna forma weryfikacji umiejętności klinicznych studentów medycyny i stomatologii. Polega na ocenianiu ich kompetencji w ramach zestandaryzowanych stacji egzaminacyjnych, w których muszą wykazać się wiedzą praktyczną, umiejętnością komunikacji z pacjentem czy znajomością procedur klinicznych. W Polsce OSCE na kierunku lekarsko-dentystycznym wprowadzono jako obowiązkowy od cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2024/2025.
Niezbędne jednolite standardy dla egzaminu OSCE
Temat egzaminu OSCE był jednym z kluczowych punktów obrad Rady ds. Rozwoju Stomatologii podczas posiedzenia 28 marca br. W odpowiedzi na potrzebę ujednolicenia sposobu przeprowadzania tego egzaminu, Rada przyjęła uchwałę zobowiązującą konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologii do opracowania standardów OSCE.
Zadaniem konsultantów – we współpracy z kierownikami zakładów dydaktycznych, które realizują dane przedmioty na uczelniach medycznych – będzie opracowanie standardu procedury egzaminu klinicznego OSCE w danym zakresie. Następnie na podstawie opracowanych standardów powstanie jeden zbiorczy dokument, który – jako całościowa propozycja – zostanie złożony do ministerstwa zdrowia w celu wydania rekomendacji dla wszystkich uczelni kształcących na kierunku lekarsko-dentystycznym.
– Od ponad 10 lat jestem kierownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i już dawno wprowadziliśmy pewnego rodzaju odpowiednik egzaminu OSCE dla studentów między III a IV rokiem studiów – mówi o obowiązkowym od roku akademickiego 2024/2025 egzaminie OSCE prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. – To niezmiernie ważne, aby przyszły lekarz dentysta potwierdzał swoje umiejętności praktyczne – dodaje.
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/rada-ds-rozwoju-stomatologii