Nowy narkotyk spowodował śmierć kilku osób
N-etylonorpentedron (w skrócie NEP) to związek chemiczny stosowany ze względu na swoje działanie pobudzające. Występuje w postaci białego proszku lub bryłek w kolorze białym, lub jasnożółtym, najczęściej dostarcza się go do organizmu przez nos, usta lub wapowanie.
W 2024 r. substancja ta spowodowała śmierć kilku osób. Wykryto ją w materiale biologicznym zmarłych, a zgony nastąpiły w wyniku zażycia samego NEP lub łącznie z innymi substancjami, działającymi na ośrodkowy układ nerwowy.
W związku z tym GIS ostrzega, że: „Nowe narkotyki mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a choćby zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia”.
Jak działa NEP?
Może stanowić śmiertelne zagrożenie, ponieważ w wyniku jego zażycia u człowieka mogą wystąpić bardzo silne fizjologiczne efekty toksyczne. NEP może upośledzać funkcje układu sercowo-naczyniowego i doprowadzać do zaburzeń rytmu serca, zmian ciśnienia krwi, w skrajnych przypadkach doprowadzając do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.
NEP powoduje również liczne negatywne odczucia psychiczne i poznawcze jak np. agresja, silne pobudzenie, problemy z kojarzeniem nazw i miejsc, brak orientacji czasowej, halucynacje, urojenia i myśli samobójcze.
W polskim prawie substancja jest sklasyfikowana jako nowa substancja psychoaktywna. Skutkuje to tym, iż wszelkie działania związane z wytwarzaniem, przetwarzaniem albo przerabianiem bez stosownego zezwolenia podlegają grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności.