Postęp w leczeniu chorób siatkówki w Polsce

everethnews.pl 10 miesięcy temu

Eksperci jednoznacznie wskazują, iż w Polsce rozpoczyna się nowa era w leczeniu chorób siatkówki. Postęp nastąpił przede wszystkim dzięki refundacji leków stosowanych w terapii tych schorzeń.

Nowe leki do refundacji

Wprowadzono nowe leki do systemu lekowego stosowanego w terapii chorób siatkówki. Program rozszerzono o dwa kolejne preparaty, takie jak: brolucizumab w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki (DME) oraz farycymab w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i leczenie DME.

– Mamy nową erę. Chodzi o objęcie leczeniem, jak największej grupy pacjentów, gdyż chroni to przed utratą wzroku, a jednocześnie o to, żeby pacjent na podanie leku do ośrodka mógł przyjeżdżać jak najrzadziej. Nowe terapie stwarzają taką możliwość – przekonuje krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki prof. Marek Rękas.

Specjalista przypomniał, iż w przypadku brolizumabu odstęp w dawkowaniu można wydłużyć do dwóch miesięcy, a u niektórych pacjentów do czterech miesięcy.

– W przypadku farycymabu wydłużenie odstępu między podaniami leku do czterech miesięcy jest możliwe choćby u 60% pacjentów; jest on tak skuteczny. To bardzo duża zmiana – dodał specjalista.

Najczęstsze choroby siatkówki

Za najczęstsze choroby siatkówki uważa się zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i cukrzycowy obrzęk plamki (DME). Nieleczone mogą prowadzić do utraty wzroku. Te same leki stosuje się w leczeniu pacjentów z AMD (najniebezpieczniejszą postacią wysiękowej postaci AMD) i DME. Podaje się je w postaci wstrzyknięcia do jamy ciała szklistego oka. W początkowej fazie leczenia, przez 3-5 miesięcy, zastrzyki podaje się zwykle co 4 tygodnie, a następnie częstotliwość zastrzyków dostosowuje się do rodzaju choroby, efektu leczenia i stosowanych leków.

– Bez leczenia wysiękowe AMD gwałtownie odbiera wzrok, często są to choćby nie lata, a tylko miesiące. Cieszymy się, iż mamy w programie lekowym leki, które opóźniają proces chorobowy lub wręcz go zatrzymują. Znam pacjentów, którzy dzięki leczeniu widzą, czytają, normalnie funkcjonują – powiedziała Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Jak pokazują statystyki, w Polsce z wysiękową postacią AMD może zmagać się aż 140 tys. osób. Co więcej, specjaliści prognozują, iż każdego roku może przybywać aż 14 tys. nowych pacjentów.

DME jest spowodowany wyciekaniem płynu z uszkodzonych przez cukrzycę małych naczyń siatkówki i naczyniówki i gromadzeniem się w plamce żółtej. Pacjenci z DME są często młodzi (40% poniżej 45. roku życia) i przez cały czas zaangażowani w działalność zawodową.

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału