Post przerywany dla kobiet powyżej 50 roku życia: jak to robić bezpiecznie

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Przerywany post u kobiet powyżej 50 roku życia


Przerywany post stał się trendem wśród kobiet i przynosi pewne korzyści, zwłaszcza po 50 roku życia. Organizm kobiety zaczyna zwalniać swój metabolizm od 30 roku życia, kiedy spada produkcja hormonu wzrostu (GH).

Napięcie mięśniowe się zmniejsza, a podatność kobiet na tycie rośnie.

Właśnie wtedy należy wprowadzić lub wzmocnić zdrowe nawyki. Jedną z możliwości jest włączenie postu przerywanego, o którym dzisiaj porozmawiamy.

Co to jest post przerywany?

Post przerywany polega na ograniczeniu przyjmowania pokarmów przez określony czas i w określonych okresach. Ważne jest, aby zaznaczyć, iż przed rozpoczęciem metodologii należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Pomoże on określić zalety i wady tej metody żywienia, a także zasugeruje najlepszy sposób na rozpoczęcie.

Postu nie zaleca się wszystkim. Ponadto w bardzo szczególnych przypadkach ma wyraźne przeciwwskazania.

Przeczytaj także: 10 różnych sposobów wypróbowania przerywanego postu

Jak działa post przerywany?

Według badań post aktywuje różne procesy metaboliczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa organizmu podczas przerwy w jedzeniu. W ten sposób zaczyna identyfikować źródła zarezerwowanej energii, aby zachować w dobrym stanie mózg i inne ważne narządy.

W metodzie przerywanej post podlega ścisłej kontroli. Dzięki temu organizm jest w stanie wykorzystać rezerwy tłuszczu, aby pozostać aktywnym. W efekcie ten proces przyczynia się do utraty wagi. Więcej korzyści uzyskamy, jeżeli tej metodologii towarzyszyć będzie zdrowa dieta w okresach spożywania pokarmu.

Jakie korzyści przynosi przerywany post dla kobiet po 50

Badania wykazały, iż kobiety są bardziej podatne na otyłość niż mężczyźni. Dzieje się tak dlatego, iż mają średnio wyższy procent tłuszczu w ciele. Ma to związek z niższym niż u mężczyzn podstawowym utlenianiem lipidów. Ta predyspozycja do tycia może powodować wiele chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi.

Oto jak post przerywany pomaga kobietom w zapobieganiu tym patologiom.

Post przerywany kontroluje przyrost masy ciała

Po osiągnięciu wieku średniego, kiedy pojawia się menopauza, przyrost masy ciała jest prawie nieunikniony. W okresie przedmenopauzalnym kobiety są trzy razy bardziej narażone na otyłość, ponieważ poziom estrogenów spada.

Badania, które śledziły skutki przerywanego postu w okresie menopauzy, wskazują, iż przyczynia się on do utraty wagi, podobnie jak regularna dieta. Podobnie ustalono, iż największy spadek tkanki tłuszczowej występuje w takich obszarach jak obwód talii, gdzie tłuszcz gromadzi się bardziej po 50 roku życia.

Inne badania analizujące skutki postu przerywanego, wskazują, iż przyczynia się do utraty wagi, jeżeli występuje ujemny bilans energetyczny. To znaczy, jeżeli zużywamy więcej kalorii niż dostarczamy.

Może poprawić stan chorych na cukrzycę

Chociaż pozostało pytań, badania wykazały, iż pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, stosujących przerywany post, wykazują znaczną poprawę insulinooporności. Inne badania potwierdziły choćby możliwość zmniejszenia dawki leków przeciwcukrzycowych poprzez okresowe niejedzenie.

Poprawia zdrowie układu krążenia

Artykuły donoszą, iż przerywany post poprawia stan zdrowie układu krążenia. Ta poprawa obejmuje ciśnienie krwi, tętna i poziom cholesterolu we krwi.

Jak stosować post przerywany u kobiet po 50 roku życia?

Post przerywany u kobiet i mężczyzn po 50 powinien odbywać się pod nadzorem lekarza. Należy wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby danej osoby, a także jej historię medyczną.

Gdy już uzyskasz zgodę na rozpoczęcie okresowego niejedzenia, możesz postępować zgodnie z tymi zaleceniami:

  1. Zacznij od prostej zasady. Idealnym sposobem na przestrzeganie przerywanego postu bez szkody dla zdrowia jest rozpoczęcie od 12-godzinnego postu. Najlepiej przeznaczyć na to w większości godziny nocne.
  2. Nie zaniedbuj kwestii kalorii. W zależności od zasady, którą się kierujesz, musisz kontrolować spożywane kalorie, ale nigdy nie rezygnować z nich całkowicie.
  3. Jedz białko. Priorytetowo traktuj spożycie wysokiej jakości białek, które są dobrze wchłaniane. W szczególności te, które pochodzą z żywności pochodzenia zwierzęcego.
  4. Przestrzegaj rutynowej aktywności fizycznej. Poprawia to wyniki, zwłaszcza jeżeli chcesz stracić tłuszcz. Najlepiej uwzględnić ćwiczenia siłowe mięśni, ponieważ w wieku starszym utrata beztłuszczowej masy ciała jest normą.
  5. Nawadniaj ciało i spożywaj elektrolity. Rekompensuje to możliwą utratę sodu i potasu podczas postu, co mogłoby powodować dyskomfort, taki jak bóle głowy, skurcze i zmęczenie.

Dowiedz się więcej: Post w czasie ciąży: zagrożenia i zalecenia

Wybierz przerywany post, którego możesz się trzymać

Zauważysz, iż różne rodzaje przerywanego postu obejmują okresy braku lub niewielkiego spożycia, które przekraczają 10 godzin. Masz do wyboru następujące opcje:

  • Co drugi dzień. Ten rodzaj postu odbywa się co drugi dzień. Na przykład dzisiaj jemy normalnie, a jutro ograniczamy słodkie napoje. Innym sposobem jest normalne jedzenie przez dwa dni z rzędu, a następnie poszczenie poprzez zmniejszenie spożycia kalorii do około 450 kalorii dziennie.
  • Dzienny post przerywany. Jest to jedna z najpopularniejszych metod, dzienny post przerywany odbywa się na różne sposoby: 16/8, 18/6 i 12/12. Spożywamy zdrową żywność regularnie przez 8, 6 lub 12 godzin, a następnie pościmy przez 16, 18 lub 12.
  • Post 5:2. Jest to metoda, w której zdrowe jedzenie spożywa się normalnie przez 5 dni, a następnie ogranicza się spożycie kalorii do 500 lub 600 kalorii w ciągu kolejnych dwóch dni.
  • 24-godzinny post. Polega na poście przez 24 godziny, raz lub dwa razy w tygodniu. Na przykład od śniadania jednego dnia do śniadania następnego dnia.

Niektóre rodzaje postu, takie jak post 12/12 lub 24-godzinny, mogą być dość rygorystyczne i powodować działania niepożądane, takie jak bóle głowy, drażliwość i zmęczenie. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Na koniec pamiętaj, iż jeżeli masz już przyzwolenie lekarza, sukces będzie zależał od twojego podejścia w jego realizacji. Oznacza to, iż musisz uczynić z tego nawyk. Inaczej nie odniesiesz korzyści.

Suchy post: co to jest, jak działa i jakie jest jego ryzyko?
Suchy post to protokół dietetyczny, który polega na ograniczeniu płynów i ma kilka szkód zdrowotnych. To nie jest zdrowe. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału