Por ma charakterystyczny, wydłużony kształt. U dołu jest delikatny, biały (tzw. cebula), im wyżej tym liście stają się bardziej zielone i twarde. Pochodzi z tej samej rodziny co cebula, szalotka, dymka, szczypiorek i czosnek. I tak jak one ma charakterystyczny zapach i jest lekko pikantny w smaku. A co najważniejsze, zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Znajdziemy w nim dużo magnezu i żelaza oraz m.in.: miedź i mangan. Z witamin warto wymienić: A, C, K, B6 oraz kwas foliowy.
W warzywie znajduje się również błonnik, dlatego spożywanie go sprzyja utracie wagi. Pory zaliczane są do warzyw niskoskrobiowych. Dieta oparta o spożycie warzyw niskoskrobiowych oczyszcza organizm z toksyn oraz uzupełnia niedobory mikroskładników pokarmowych. Pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, gdyż przyspiesza spalanie tłuszczu. Ponadto pory są niskokaloryczne (w 100 g jest 60 kcal) i zwierają dużo wody. Średniej wielkości por wazy ok. 160 g. Po zjedzeniu porów przez długi czas odczuwamy sytość, co również sprzyja odchudzaniu.
Korzyści dla zdrowia wynikające z jedzenia porów
Pory to warzywa, które zawierają wiele cennych dla zdrowia przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym przed wystąpieniem poważnych chorób. Są źródłem kempferolu, który chroni przed chorobami serca oraz nowotworami. Zawierają również allicynę, która występuje również w czosnku i ma adekwatności bakteriobójcze i antynowotworowe oraz obniża poziom „złego” cholesterolu. Regularne spożywanie porów wiąże się więc z niższym ryzykiem rozwoju zawału serca i udaru mózgu.
Przygotuj krem z białych warzyw z dodatkiem porów