Poprawia kondycję, nastrój, uzupełnia witaminę D. Pięć korzyści zdrowotnych prac w ogródku

zdrowie.interia.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Nie jest potrzebny dom z dużym ogrodem, by móc korzystać z zalet własnego kawałka ziemi. Coraz więcej osób, zwłaszcza po pandemii, decyduje się na dzierżawę ogródka działkowego, ale jeżeli i to jest na ten moment niemożliwe - swój własny “ogródek” można uprawiać w domu, a warto. Nie tylko ze względu na fakt, iż rośliny same w sobie mają wiele walorów zdrowotnych, nie tylko ze względu na posiadanie własnych warzyw czy owoców, ale ze względu na kondycję, zdrowie fizyczne i psychiczne. Badania pokazują, iż praca w ogrodzie niesie wiele korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. Jakich?


Mocne mięśnie, zdrowe stawy i kondycja fizyczna


Praca w ogrodzie wymaga aktywacji niemal wszystkich mięśni i stawów u człowieka. Pielenie, kopanie, podlewanie, a tym samym spacerowanie między grządkami. to aktywowanie całego ciała do pracy.
Ruch na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na układ krążenia - pobudza serce do pracy, zaopatruje organizm w tlen, działa profilaktycznie na nadciśnienie tętnicze.


Prace w ogrodzie mogą przyczyniać się także do redukcji masy ciała poprzez wysiłek o umiarkowanym natężeniu.
Naukowcy z południowokoreańskich Konkuk University i Hongik University przeprowadzili badanie, które miało na celu sprawdzić, jak wykonywanie prac ogrodowych wpłynie na osoby młode. Reklama
Okazało się, iż sadzenie roślin, mieszanie ziemi, sianie, grabienie czy podlewanie to wysiłek o umiarkowanym natężeniu, jednak kopanie pod grządki było już zarejestrowane jako intensywny wysiłek fizyczny.
Inne badanie udowodniło, iż pielęgnacja ogrodu jest bardzo dobrą aktywnością dla kobiet w wieku starszym, po 70. roku życia. Prace ogrodowe wpływają na zmniejszenie obwodu talii, poprawiają wydolność oddechową oraz sprawność manualną.


Praca w ogródku to mniejsze ryzyko niedoborów


Praca w ogrodzie (lub na balkonie) wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu, a co za tym idzie - na słońcu. Osoby, które wykonują prace ogrodowe są rzadziej narażone na niedobory witaminy D, która syntezowana jest pod wpływem właśnie promieni słonecznych.
Witamina ta odpowiada za pracę układu odpornościowego, wpływa na stan kości, minimalizuje ryzyko stanów zapalnych, dlatego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Ogród to mniej stresu i lepszy nastrój


Naukowcy sprawdzili, jak prace w ogrodzie mogą wpłynąć na samopoczucie człowieka i ich stan psychiczny.
Badacze z Anglia Ruskin University przeprowadzili badanie z udziałem 84 miłośników ogrodnictwa i 81 ochotników, którzy do tej pory nigdy nie uprawiali takiej aktywności.
Prof. Viren Swami, autor tego badania, potwierdził już w badaniach, iż sam kontakt z naturą pomaga utrzymać zdrowsze postrzeganie ciała. Badanie ujawniło bowiem, iż uczestnicy zgłaszali dumę ze swoich prac oraz wykazywali zadowolenie z własnego ciała i jego możliwości.
Inne badania wykazały, iż wystarczy przez kilkanaście minut dziennie utrzymywać kontakt z naturą, by zmniejszyć napięcie emocjonalne i złagodzić objawy depresji. Praca na świeżym powietrzu pomaga także obniżyć poziom kortyzolu we krwi.


Lepszy sen i rytm dobowy


Przebywanie na świeżym powietrzu i fizyczna aktywność w ciągu dnia bardzo pomagają regulować rytm dobowy. Pracując w ogrodzie, jesteśmy aktywni fizycznie, co ma bezpośredni wpływ na jakość snu.
Udowodniono, iż regularna aktywność fizyczna pozwala złagodzić napięcia zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, co zmniejsza ryzyko nocnego wybudzania i snu przerywanego.


Zdrowsza dieta i mniej marnowania jedzenia


Osoby, które mają dostęp do własnego ogrodu, częściej decydują się na uprawę owoców lub warzyw. Owocowe krzewy, truskawki, czy własna rzodkiewka i szczypior z ogródka, dają nie tylko satysfakcję ale także zdrowie. Wyhodowane naturalnie owoce i warzywa nie zawierają w sobie pestycydów czy innych, szkodliwych substancji. Osoby, które posiadają własne uprawy, zdrowiej się odżywiają - w ich codziennej diecie znajduje się więcej warzyw i owoców, niż u osób, które nie hodują własnych roślin.
Ponadto okazuje się, iż osoby, które prowadzą własne uprawy, rzadziej marnują żywność a z pozyskanych plonów robią przetwory, co jest nie tylko inwestycją we własne zdrowie, ale również sporą oszczędnością.


Rola ogrodnictwa w terapiach


Hortiterapia, zwana też po prostu terapią ogrodniczą, swoje początki miała już w latach 70. XX wieku po wojnie w Wietnamie. Poszukiwano sposobu leczenia traum i lęków żołnierzy, by przywrócić im zdrowie psychiczne. Do dziś ten sposób jest wykorzystywany w celach leczniczych, rehabilitacyjnych lub wspomagających zdrowie psychiczne
Hortiterapia znajduje swoje zastosowanie u osób przebywających w domach opieki, ośrodkach rehabilitacyjnych, zakładach karnych czy w centrach terapii uzależnień. Pomaga ona regulować emocje, zmniejszać napięcia emocjonalne, usprawnia zdolności manualne ale także poprawia zdolności poznawcze, co jest szczególnie ważne dla pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi czy np. po przebytych udarach mózgu.
Jak widać, praca z roślinami przynosi wiele korzyści, dlatego warto kilkanaście minut dziennie przeznaczać właśnie na taką aktywność - jeżeli nie w ogrodzie czy na działce, to np. na własnym balkonie.

CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału