W dniach 31.05–02.06 2023 r. w Zakopanem odbyło się II Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego. Na to wydarzenie przyjechało ponad 650 osób z całej Polski. Konferencja cieszyła się ogromną popularnością nie tylko wśród wykładowców, ale również wśród uczestników.
Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego jest miejscem, gdzie spotykają się specjaliści, osoby na co dzień pracujące w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii jako personel pielęgniarski, lekarki i lekarze, a także m.in. zespoły ratownictwa medycznego. Konferencja jest również niepowtarzalną okazją dla studentów i osób dopiero zaczynających pracę w zawodzie.
– Zeszłoroczna, inauguracyjna edycja konferencji przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Sale wykładowe i warsztatowe zgromadziły ponad 600 osób. Dzisiaj jest nas jeszcze więcej. Tak liczna odpowiedź na zeszłoroczne forum jest niezaprzeczalnym dowodem, iż poprzednia konferencja jest potrzebna dla całego środowiska medycznego – powiedział podczas inauguracji dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji II Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego.
– Bez Was tej konferencji by było. Jest mi niezmiernie miło powitać przedstawicieli studenckich kół naukowych. To dla nas zaszczyt, iż już na poziomie studiów młodzi ludzie interesują się takimi eventami, wystąpieniami. Cieszymy się, iż spełniamy oczekiwania tych, którzy jeszcze nie weszli do zawodu, a za chwilę w nim będą – dodała mgr Małgorzata Jadczak, Przewodnicząca Komitetu Naukowego.
„Bez Was tej konferencji by nie było…”
II Forum dało także niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zadawania pytań tuż po zakończonym wykładzie.
– Pierwszy raz uczestniczę w konferencji, w której dyskusja odbywa się bezpośrednio po każdym wystąpieniu. Uważam, iż jest to wspaniałe rozwiązanie z uwagi na to, iż wszyscy są na bieżąco z określonym zagadnieniem i tematem. Otwarta dyskusja, która jest promowana przez moderatorów, powoduje, iż wszyscy mają możliwość zabrania głosu i podzielania się swoim doświadczeniem – powiedziała w wywiadzie z naszym portalem dr n. o zdr. Lena Serafin z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
– Tutaj spotkali się entuzjaści. Ludzie, którzy chcą coś zmienić. Jeśli uda nam się wypracować, choćby w tych dyskusjach, sposób, jak przekazać te wywodzące się z dyskusji wnioski do swoich ośrodków, będzie to duży sukces – przyznał mgr Maciej Latos, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, ratownik medyczny, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego i instruktor na kursach dostępów naczyniowych.
Na konferencji poruszone zostały również tematy samorządu pielęgniarek. Zarówno prelegenci, jak i uczestnicy mieli okazję przekonać się, jak bardzo młodzi ludzi są zaangażowani w życie samorządowe.
– Przede wszystkim zależy mi na tym, aby otworzyć samorząd na jego członków. Tak, żeby każdy mógł się zaangażować i realnie wpływać na to, jaki jest wizerunek pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce – powiedział mgr Gilbert Kolbe, pielęgniarz, członek Prezydium Warszawskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Każde Forum czegoś uczy
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP), mgr Mariola Łodzińska w swoim wystąpieniu opowiedziała o tym, jakie są założenia i plany wdrożenia zmian systemowych w pielęgniarstwie.
– Zacznę od tego, iż bardzo zaimponowała mi liczba uczestników, ale także ich wiek. Sama powiedziałam, gdy tylko weszłam na salę i zobaczyłam tyle młodych osób wśród uczestników konferencji, iż będziemy musieli chyba zrobić kolejny raport, jak wygląda średnia wieku pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych. Zdecydowanie są to młodzi ludzie, którzy widzą szansę rozwoju w tej dziedzinie – przyznała mgr Łodzińska.
Prezes NRPiP w swoim wykładzie rozpoczęła dyskusję, dlaczego pielęgniarki, które zdobyły możliwość wystawiania recept, nie korzystają z tego – czy jest to kwestia zbyt dużej odpowiedzialności, czy braku wiedzy o zdobyciu nowych kompetencji.
A jednak będzie jeszcze lepiej
– Podoba mi się to, iż jest ten moment na dyskusję, tego brakuje w naszych konferencjach naukowych. zwykle nie mamy kiedy porozmawiać, najczęściej robimy to na dyżurach, ściśle znanym nam gronie. Tutaj możemy spotkać się z różnymi osobami – FPA jest miejscem na rozmowy i wymianę doświadczeń – przyznał w rozmowie z naszym portalem mgr Marceli Solecki, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego.
– Wydaje mi się, iż często oczekujemy jasnych procedur, konkretnych zadań, zaleceń, które będą sztywnie dopasowane do każdego przypadku klinicznego. Podczas gdy pielęgniarstwo jest bardzo otwartym zawodem i takim, który pozwala na bardzo szerokie podejście do pacjenta, poprzez analizę tego, co się z pacjentem dzieje – podsumował Mateusz Sieradzan, pielęgniarz, ratownik medyczny i autor bloga „Pan Pielęgniarka”.
– Chylę czoło ku organizatorom, firmie Evereth Publishing za to, co zrobili. (…) Jestem zachwycony tym poziomem wiedzy, zjechała się najlepsza ekipa, jeżeli chodzi o pielęgniarki anestezjologiczne i nie tylko. Jest tutaj bardzo dużo przedstawicieli różnych grup zawodowych – powiedział mgr Mateusz Rzońca, pielęgniarz i jeden z prelegentów podczas konferencji.
– Konferencja, która nas tu zgromadziła, znowu jest na bardzo wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i związanym z wymianą doświadczeń, umiejętnościami, dzieleniem się tym, co nas spotyka w codziennej praktyce. (…) Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Konferencja jest przygotowana bardzo intensywnie, pod kątem przekazywania sobie wiedzy, ale to, co jest bardzo ważne, to iż są dyskusje. Na forum rozmawiamy, dyskutujemy, niekiedy rozwiązujemy problemy, to wszystko wpływa na naszą codzienną pracę – powiedziała mgr Zuzanna Konrady.
Wiwatom nie było końca
II Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego przerosło oczekiwania uczestników i wykładowców. Prelekcje były prowadzone na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, a z sal wykładowych aż do późnych godzin wieczornych nie znikali uczestnicy, z zafascynowaniem słuchający wszystkich wystąpień. Dyskusje, które odbywały się po każdym wykładzie, na długo zapadną w pamięci medykom obecnym na konferencji.
W imieniu Organizatora oraz Komitetu Naukowego z ogromną euforią ogłaszamy, iż w dniach 5–7 czerwca 2024 r. w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem odbędzie się III Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego! O szczegółach poinformujemy już niedługo za pośrednictwem portali społecznościowych wydawnictwa Evereth. Bądźcie na bieżąco i do zobaczenia w przyszłym roku!