Ponad 4,5 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne

dentonet.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Ponad 4,5 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne


Według najnowszego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, w II kwartale 2023 r. prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiadało już ponad 4,5 mln Polaków – to wzrost o ponad 15% rok do roku. Pacjenci kupują polisy z uwagi na rosnące problemy w publicznym systemie opieki zdrowotnej, m.in. w zakresie dostępu do specjalistów i diagnostyki.

Zdrowie powinno być traktowane jako priorytet, zwłaszcza iż sytuacja zdrowotna Polaków jest dziś bardzo trudna. To, iż na ten obszar zarezerwowano więcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie, może jednak nie rozwiązać problemów i nie przezwyciężyć inflacji ogólnej. Utrzymuje się ona na poziomie dwucyfrowym, a inflacja w sektorze ochrony zdrowia jest zdecydowanie wyższa, spowodowana zarówno wzrostem cen usług medycznych, jak i trudną sytuacją kadrową w ochronie zdrowia – powiedziała cytowana w komunikacie Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Największy problem? Kolejki do lekarzy i na badania

Jak podkreślono w raporcie, jednym z najważniejszych czynników, przez który coraz więcej osób decyduje się na prywatną wizytę lekarską oraz wykup dodatkowego ubezpieczenia, są kolejki do lekarzy i na badania diagnostyczne. Z danych NFZ-u wynika, iż w IV kwartale 2022 r. do neurologa czekało prawie 300 tys. pacjentów, z czego prawie 40 tys. to przypadki pilne. 30 tys. pilnych przypadków czeka na wizytę do kardiologa, a ponad 20 tys. – do okulisty.

Stąd bierze się dynamiczny wzrost liczby prywatnych polis zdrowotnych. W II kwartale 2023 r. posiadało je już ponad 4,5 mln Polaków – to wzrost o ponad 15% rok do roku. W całym I półroczu 2023 r. Polacy wydali na ochronę ubezpieczeniową ponad 786 mln zł.

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi to wyraz racjonalnego wyboru pacjentów, którzy chcą dzięki temu sprawniej zarządzać kwestiami zdrowotnymi i uniknąć długiego oczekiwania – bywa, iż aż ponad rocznego na wizyty specjalistyczne bądź badania. Izba od dawna postuluje wsparcie przez państwo rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które pomogłoby rozwiązać ten problem, z korzyścią dla pacjentów, budżetu i systemu opieki zdrowotnej – dodaje Dorota M. Fal.

– Cała stomatologia w ramach programów dotowanych przez państwo jest dramatycznie niedoszacowana i wskazuje na absolutny brak kompetencji osób, które mają takie decyzje podejmować – mówi o sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej w Polsce dr n. med. Marcin Aluchna, specjalista stomatologii ogólnej i stomatologii zachowawczej.

Źródło: https://piu.org.pl/

Idź do oryginalnego materiału