Pomysły na szybkie śniadanie na ciepło

maczfit.pl 2 dni temu

Pewnie nie raz słyszałeś, iż śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To, co zjemy rano, warunkuje nasze samopoczucie (fizyczne i psychiczne) w pierwszych godzinach po przebudzeniu. Zastanawiasz się, jak komponować zdrowe śniadania? A może szukasz inspiracji na szybkie śniadania na ciepło? Zachęcamy do lektury kolejnego artykułu na blogu Maczfit, gdzie czeka na Ciebie garść porad, ciekawostek i przepisów!

Zdrowe śniadania – podstawa codziennego jadłospisu

Śniadanie jest ważnym elementem codziennego menu i nie warto go pomijać.

Dlaczego pierwszy posiłek po przebudzeniu jest tak istotny?

  • ilość energii i składników odżywczych dostarczonych rano decyduje o naszej wydolności psychofizycznej w pierwszej części dnia,
  • czas pomiędzy śniadaniem a obiadem to z reguły okres najbardziej intensywnego wysiłku umysłowego,
  • odpowiednio skomponowane śniadanie powoduje wzrost koncentracji, poprawia kreatywność i zdolności poznawcze,
  • regularne jedzenie śniadań pomaga regulować poziom glukozy i insuliny,
  • zbilansowane śniadania jedzone regularnie obniżają stężenie złego cholesterolu,
  • lekkie śniadanie poprawia przemianę materii i korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Sześć zasad komponowania zdrowego śniadania

Rano nigdy nie masz czasu i śniadanie jesz w biegu? Warto zastanowić się, czy można coś z tym zrobić.

Po pierwsze: w wielu wpisach na naszym blogu znajdziesz inspiracje na zdrowe i szybkie śniadania, których zrobienie nie zajmuje więcej niż 15 minut. Po drugie: czasami część składników można przygotować dzień wcześniej wieczorem.

Jak przygotować zdrowe i pyszne śniadanie? Oto sześć zasad, o których warto pamiętać na co dzień!

  1. Zdrowe śniadanie powinno dostarczać do 30% całodziennej kaloryczności diety. Dokładna kaloryczność śniadania zależy od Twojego dziennego zapotrzebowania na energię.
  2. Śniadanie powinno być urozmaicone i zawierać produkty ze wszystkich grup artykułów spożywczych.
  3. Komponując śniadanie, nie można zapominać o źródłach białka roślinnego lub zwierzęcego, węglowodanach złożonych oraz owocowych i warzywnych dodatkach.
  4. Na śniadanie najlepiej wybierać węglowodany złożone, które dłużej się trawią i dają uczucie sytości.
  5. W Twoim śniadaniowym menu powinny znaleźć się też źródła zdrowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
  6. Śniadanie najlepiej zjeść do godziny po przebudzeniu.

Śniadanie na ciepło to świetny wybór w szczególności w chłodniejsze miesiące (jesień, zima). Proste i ciepłe śniadania smakują również najmłodszym. Śniadanie na ciepło, podobnie jak kanapki czy sałatki, można zapakować na wynos – do szkoły lub pracy. Warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki na żywność, które dobrze trzymają temperaturę.

Śniadania na ciepło to klasyka porannego stołu. Kiełbaski, jajka, tosty, omlety, naleśniki czy płatki – naprawdę jest w czym wybierać.

Poniżej znajdziesz nasze propozycje – szybkie śniadanie na ciepło dla dużych i małych. Pamiętaj, iż każdy przepis możesz dowolnie modyfikować – w zależności od tego, na co masz ochotę lub co aktualnie zalega Ci w lodówce.

Pomysły na szybkie śniadanie na ciepło

Smaczne, proste, zdrowe i dodające energii – sprawdź poniższe pomysły dań na dobry początek dnia!

Jajecznica i tofucznica

Szybkie śniadanie na ciepło? Na początek klasyk, czyli jajecznica. Jajka można podawać na wiele sposobów. Co powiesz na połączenie jajecznicy z awokado i pomidorem? Na początek rozgrzej na patelni oliwę z oliwek, następnie dodaj jajka, a gdy będą już ścięte – awokado i drobno pokrojone pomidorki koktajlowe. Danie możesz podawać z innymi warzywami i pełnoziarnistym pieczywem.

A co zamiast jajka dla wegan? Oczywiście tofu. Tofucznica to wegańska odpowiedź na jajecznicę. Sposób jej przygotowania jest bardzo prosty. Zamiast jajka na patelni smażysz rozdrobnione tofu. Możesz dodać też ulubione warzywa – na przykład pomidory, cukinię czy pieczarki. Całość należy przyprawić solą i pieprzem, warto dodać też bazylię.

Tofucznica z suszonymi pomidorami, masełko szczypiorkowe, bułeczka z otrębami i cherry

Placki na słodko i słono

Placki to świetny pomysł na szybkie śniadanie na ciepło i dobra alternatywa dla klasycznej kanapki.

Placki warto przygotować dzień wcześniej: usmażyć ciasto na patelni i równomiernie zrumienić z każdej strony. Rano wystarczy wybrać dodatki.

W wersji na słodko będą to prawdopodobnie owoce, ser biały lub konfitura. Doskonały pomysł na wytrawne śniadanie to pyszne naleśniki z serem i szpinakiem. jeżeli jesz mięso, możesz dodać również kurczaka. Gotowe placki z łatwością przełożysz do lunchboxa. W pracy możesz je podgrzać lub zjeść na zimno.

Omlety i naleśniki

Pozostajemy w kategorii dań z mąki i jajek. Naleśniki, znane też jako pancakes, to ulubione śniadanie wielu małych łakomczuchów. Z reguły serwujemy je na słodko – z dżemem lub serem. Pancakes świetnie smakują w towarzystwie owoców – placki z jagodami czy bananem z pewnością dodadzą energii i zaspokoją głód na dłuższy czas.

Omlety proponujemy w wersji wytrawnej. To danie możesz przygotować z tego, co zalega Ci w lodówce. Pomidory, awokado, papryka, szpinak, szynka, ser – każdy z tych dodatków sprawi, iż Twój omlet będzie pyszny i pożywny.

Wytrawny omlet z pastą z serem greckim, konfitura z czerwonej cebuli – No lactose& low gluten

Owsianki

Klasyczne płatki śniadaniowe zalewane mlekiem zastąpiły owsianki. I bardzo dobrze – płatki owsiane są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, błonnika, magnezu i witamin z grupy B.

Owsianka to świetna opcja na pożywne śniadanie dla tych, którzy nigdy nie mają czasu. Wystarczy zalać 3-4 łyżki płatków owsianych górskich niewielką ilością wrzątku, poczekać 5 minut aż napęcznieją, a następnie dolać do nich napoju roślinnego (na przykład sojowego, migdałowego czy owsianego). Do tak przygotowanych płatków owsianych warto dodać ulubione owoce, orzechy, pestki czy nasiona.

Jeszcze prościej przyrządza się owsiankę nocną. Płatki owsiane należy zalać mlekiem lub jogurtem i zostawić na noc w lodówce. Rano podawać z bananem, jabłkami lub borówkami. Proste i pyszne śniadanie gotowe!

Owsianka bounty z czekoladą i musem truskawkowym

Tosty i wrapy

Tosty, czyli kanapki na ciepło, świetnie sprawdzają się zarówno na pierwsze, jak i drugie śniadanie. Możesz dodać do nich pomidory, jajka, szynkę, szpinak i awokado (owoc warto doprawić solą i skropić sokiem z cytryny).

W naszej kuchni powinny dominować produkty zbożowe z pełnego ziarna, w tym pieczywo razowe i graham. Produkty pełnoziarniste są świetnym źródłem błonnika pokarmowego i witamin z grupy B.

Kolejną z naszych propozycji jest wrap, czyli pełnoziarnisty placek tortilli z dodatkami – kurczakiem, jajkiem, sałatą, awokado, pomidorem i ogórkiem. Przepisy na wrapy możesz modyfikować wedle uznania.

Wytrawny tost francuski, rzodkiewkowy twarożek z fetą, ricottą, szczypiorkiem, nasionami słonecznika i ogórki

Pyszne śniadanie na ciepło – przepisy z diet Maczfit

Na koniec zaglądamy do kuchni Maczfit, gdzie nad przygotowaniem wartościowego menu codziennie czuwają doświadczeni kucharze i dietetycy.

Oto kilka propozycji szybkich śniadań na ciepło prosto z naszych diet pudełkowych:

  • jajka gotowane z chipsami salami, chlebem, masełkiem i pomidory,
  • tofucznica z suszonymi pomidorami i szczypiorkiem, bułeczka z otrębami, masełko i pomidorki cherry,
  • mini pancakes, twarożek z miodem, goji i jabłka,
  • pieczona wegańska owsianka z jabłkami i rodzynkami, jogurt sojowy z gorzką czekoladą, pistacjami i morele,
  • naleśnik ze szpinakiem, suszonymi pomidorami, tofu, sos ziołowo-jogurtowy i cherry,
  • płatki żytnie na mleku z czekoladą, orzechami i brzoskwinie.

Powyższe propozycje pochodzą z gotowych diet Maczfit. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Życzymy smacznego!

Idź do oryginalnego materiału