Pokazała powikłania po "lekkiej chorobie zakaźnej" dziecka. Zdjęcia wielu otworzą oczy

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pediatra pokazała groźne powikłania po ospie: naciek zapalny tkanki podskórnej. fot. Adam STASKIEWICZ/East News/screen Instagram


Ospa wietrzna to choroba zakaźna, na którą może zachorować zarówno dziecko, jak i dorosły, choć w większości przechodzą ją jednak dzieci. Choć jest powszechnie uważana za lekką chorobę zakaźną wieku dziecięcego, może dawać groźne powikłania. O jednym z nich opowiedziała pediatra i pokazała szokujące zdjęcie dziecka.


Ospa wietrzna to choroba zakaźna, która może mieć u dzieci i dorosłych niezwykle groźny przebieg: może skończyć się hospitalizacją i groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami. To nie jest lekka infekcja wieku dziecięcego, którą zawsze da się łatwo przejść w domowym zaciszu.

Ospa wietrzna jest groźna


O ospie wietrznej i innych trudnych chorobach, które w tym mijającym sezonie chorobowym spędzały pediatrom sen z powiek, napisała na swoim instagramowym profilu dr n. med. Ilona Małecka, pediatra i wykładowczyni na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Lekarka napisała post, do którego dołączyła zdjęcie dziecka, swojego małego pacjenta, który niedawno przechodził ospę wietrzną i przez cały czas walczy z powikłaniami po niej.

"Ostatni sezon był niezwykle trudny i dla pediatrów, a przede wszystkim małych pacjentów. RSV, grypa, Covid-19, ospa wietrzna i paciorkowiec – Streptococcus pyogenes" – możemy przeczytać we wpisie Małeckiej.

Następnie pediatra pisze o tym, do czego posocznica (sepsa), jako powikłanie po ospie wietrznej, może doprowadzić w organizmie dziecka: "To główny sprawca długich i ciężkich pobytów w szpitalu. Na zdjęciu bardzo dzielna mała pacjentka, która przez kilka tygodni walczyła najpierw z posocznicą, a teraz z naciekiem zapalnym tkanki podskórnej. Kilka długich i trudnych tygodni leczenia, dwa zabiegi operacyjne i wiele jeszcze przed nią. A wszystko jako powikłanie ospy wietrznej...".

Ospa wietrzna może mieć powikłania


Ospa wietrzna najbardziej z wszystkich chorób zakaźnych obniża odporność, przez co łatwo o kolejne infekcje u dziecka, choćby jeżeli przebieg samej choroby będzie łagodny. Ponadto po zakażeniu ospą może dojść do wielu powikłań, z których jedno na zdjęciu pokazała pediatra.

Naciek zapalny tkanki podskórnej, czyli zakażenie skóry i tkanki podskórnej charakteryzuje się opuchlizną i charakterystycznym biało-przejrzystym wysiękiem. Miejsce zakażenia boli, a chorobie często towarzyszy gorączka, osłabienie i powiększenie węzłów chłonnych. Chorobę wywołuje bakteria, dlatego zakażenie należy leczyć antybiotykoterapią.

Oprócz nacieku zapalnego po ospie wietrznej istnieje ryzyko powikłań skórny i nie tylko:


ropnie i ropowica, które mogą współistnieć z naciekiem zapalnym


płonica przyranna


martwicze zapalenie powięzi


nadkażenia skórne, które mogą prowadzić do innych zakażeń: bakteryjnego zapalenia płuc, ropniaka opłucnej, posocznicy (zwanej potocznie sepsą)


zapalenia móżdżku


pierwotnego ospowego zapalenia płuc


zapalenia stawów zapalenia wątroby.



Szczepcie dzieci przeciwko ospie


Lekarka zaapelowała do rodziców, by nie robili dzieciom wciąż popularnych "ospa party" i szczepili przeciwko ospie wietrznej. Dla maluchów uczęszczających do żłobka w kalendarzu szczepień szczepionka na ospę jest refundowana. jeżeli więc dziecko jest w wieku żłobkowym i uczęszcza do placówki, może otrzymać darmowe szczepienie, które uchroni je przed zakażeniem ospą.

Dla reszty dzieci szczepienie przeciwko ospie jest płatne (z zakresu szczepień zalecanych), ale pediatrzy zachęcają do niego rodziców, bo szczepionka ma wysoką skuteczność (do 95 proc.) i można ją wykonać choćby do 3 dni po kontakcie dziecka z zakażoną przez ospę osobą (wtedy jej skuteczność spada do 90 proc.).

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl


Idź do oryginalnego materiału