Podsumowanie drugiej edycji cyklu „Fizjoterapia w SMA” – aktualna mapa fizjoterapeutów

fsma.pl 9 miesięcy temu

W listopadzie zakończyliśmy drugą edycję specjalistycznych szkoleń “Fizjoterapia w SMA”. Odbyły się one we Wrocławiu we współpracy z zespołem Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego oraz Fundacją Potrafię Pomóc, którym bardzo dziękujemy za wsparcie przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Tegoroczne szkolenia zorganizowane były w terminach 24-26 lutego, 12-14 maja, 22-24 września oraz 17-19 listopada i podobnie jak poprzednim razem, wzięło w nich udział ponad 30 fizjoterapeutów z różnych stron Polski. Były to osoby, które na co dzień pracują z pacjentami chorymi na rdzeniowy zanik mięśni, a nasze szkolenia wybrali z uwagi na chęć oraz potrzebę pogłębienia swojej wiedzy w zakresie rehabilitacji osób chorych na SMA, nowych metod fizjoterapii oraz specyfiki samej choroby.

Prowadzącymi nasze szkolenia, zarówno w zakresie teorii jak i praktyki, byli specjaliści z Polski, Włoch oraz Niemiec, którzy podzielili się z naszymi słuchaczami swoją wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji, pielęgnacji i wsparciu pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Wszystkim serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie.

Każdy weekendowy zjazd obejmował inny zakres wiedzy, a szczegółowe informacje na ten temat zamieszczaliśmy na bieżąco na naszej stronie:

II Cykl szkoleń „Fizjoterapia w SMA” rozpoczęty – za nami pierwszy zjazd

Drugi zjazd cyklu szkoleń dla fizjoterapeutów „Fizjoterapia w SMA” za nami

III zjazd szkolenia „Fizjoterapia w SMA” za nami.

II cykl szkoleń „Fizjoterapia w SMA” zakończony

Zgodnie z założeniem projektu szkoleniowego “Fizjoterapia w SMA”, wszyscy, którzy ukończyli cały cykl szkoleń, otrzymali certyfikaty, a ich nazwiska znajdą się w naszej fundacyjnej bazie – MAPIE FIZJOTERAPEUTÓW SMA rekomendowanych przez Fundację SMA. Przypominamy, iż wśród osób, których nazwiska są uwzględnione na mapie, znajdują się zarówno ci, którzy przeprowadzali szkolenia (oznakowani gwiazdką), jak również ci, którzy ukończyli nasz kurs.

Mamy nadzieję, iż dzięki tej mapie wszyscy chorzy na SMA mieszkający w Polsce, a szczególnie osoby tuż po diagnozie, łatwiej dotrą do doświadczonych terapeutów ze swojego regionu. W dobie istnienia badań przesiewowych w kierunku SMA oraz szybkiego wprowadzenia leczenia wizyta u fizjoterapeuty przez cały czas jest bardzo ważnym elementem opieki nad osobą z SMA, ponieważ pozwala na szybką ogólną ocenę stanu funkcjonalnego oraz wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości i wyznaczenie kierunków dalszej pracy z chorym.

Na podstawie rozmów z uczestnikami kursu oraz przeprowadzonych wśród nich ankiet wiemy, jakie są potrzeby i oczekiwania edukacyjne fizjoterapeutów w zakresie SMA. Cieszy nas, iż chcą pogłębiać swoją wiedzę i poznawać różne możliwości pracy z pacjentami w każdym wieku oraz iż są zainteresowani bardziej szczegółowymi i zaawansowanymi kursami, które umożliwią im jeszcze lepszą pracę z osobami chorymi na rdzeniowy zanik mięśni. Na tej podstawie rozważamy organizację dodatkowych, dalszych etapów szkoleniowych, obejmujących jedną, wybraną metodę.

Dziękujemy fizjoterapeutom za ich zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach, za wszystkie opinie i przemyślenia oraz za pozytywną ocenę całego cyklu. Dzięki temu wiemy, iż projekt ten jest potrzebny i na pewno będziemy realizować jego następne edycje. Przewidujemy, iż kolejna grupa fizjoterapeutów będzie mogła uczestniczyć w trzecim cyklu naszych szkoleń już na początku 2025 roku.

Dziękujemy również wolontariuszom Fundacji SMA za pomoc przy realizacji tego projektu oraz rodzinom i pacjentom, którzy zgodzili się przybyć na nasze warsztaty w roli modeli. Wasza obecność i gotowość do współpracy to jeden z ważniejszych elementów naszych szkoleń.

Przed nami kolejne wyzwania i projekty, o których będziemy informować na bieżąco. A póki co trochę wspomnień – zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zakończonego cyklu szkoleń.

Razem pokonamy rdzeniowy zanik mięśni!

Idź do oryginalnego materiału