Po 8 latach władzy rząd zauważa, iż posiłki w szpitalach są fatalne. „Dobry posiłek”

angora24.pl 1 rok temu

Dostępność dietetyków i badania ankietowe

„Dobry posiłek” to nowy punkt programu Prawa i Sprawiedliwości na kolejną kadencję. Do wpisu, który zapowiedział analizowane innowacje, dołączono krótki spot z udziałem minister zdrowia Katarzyny Sójki.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego znacznie zwiększyliśmy finansowanie ochrony zdrowia, wprowadziliśmy cyfrowe recepty. Poprawiamy dostępność opieki zdrowotnej, ale zdrowie to także dobre wyżywienie podczas leczenia – podkreśliła Sójka w nagraniu.

Zdrowie jest najważniejsze – dlatego rząd @pisorgpl znacząco zwiększył finansowanie ochrony zdrowia.

Wysoki standard żywienia to szansa na szybszy powrót do zdrowia – dlatego nasz nowy program #DobryPosiłek wprowadzamy dla wszystkich pacjentów polskich szpitali. pic.twitter.com/cvF6Kg0Ldu

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) September 5, 2023

Sójka dodała także, iż zna codzienność szpitali, a w szczególności tych powiatowych. Stwierdziła ona, iż pacjenci często nie są zadowoleni z jakości serwowanych tam posiłków i jest to rzecz, którą należy zmienić.

Znamy ten problem. W ostatnich latach wprowadziliśmy pilotażowy program dobrej diety dla pacjentów. Przyniósł znakomity efekt. Dlatego nasz nowy program +Dobry posiłek+ wprowadzamy dla wszystkich pacjentów polskich szpitali – poinformowała minister.

Pomysł nie ma kończyć się na zapewnieniu smacznych posiłków. Wedle słów Sójki chodzi także o zwiększenie dostępności dietetyków, którzy mogliby udzielać porad pacjentom. Szpitale na obie te zmiany mają otrzymać fundusze z NFZ, a pod uwagę mają zostać wzięte opinie pacjentów, które będą zbierane za pośrednictwem ankiet.

Wysoka jakość żywienia to możliwość szybszego powrotu do zdrowia. Tylko rząd Prawa i Sprawiedliwości jest w stanie zrealizować ten ambitny plan – zapewniła Sójka.

Opozycja krytykuje. „Dobry posiłek” kiełbasą wyborczą?

Opozycja, a także inne środowiska gwałtownie zareagowały na ideę zaprezentowaną przez rząd. Nie obyło się bez skrytykowania pomysłu, zarzucając mu małą wiarygodność. Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO, zgryźliwie podsumował całą koncepcję:

Po ośmiu latach rządów w PiS zorientowali się co zwykli pacjenci dostają do jedzenia… Trudno o lepsze podsumowanie pojęcia: oderwani od rzeczywistości.

Doradca NFZ w programie "Dobry Posiłek"

🤪🤪🤪🤪 pic.twitter.com/wuhYQkrjxn

— Slaventy (@_slaventy_) September 5, 2023

Kinga Gajewska z KO skomentowała sprawę na swoim profilu twitterowym:

Przecież Wy wstydu nie macie! Z 211 szpitali powiatowych aż 191 zanotowało w 2022 r. stratę związaną z działalnością podstawową. Gdzie jest Wasze mieszkanie plus? Zero wiarygodności!

Z kolei Aleksander Miszalski, szef struktur PO w Małopolsce, zauważa:

Skoro PiS chce poprawiać jakość jedzenia w szpitalach, to możemy być pewni jednego – członek rodziny lub przyjaciel kogoś ważnego w PiS otworzył firmę z cateringiem pudełkowym i szuka pomocy w biznesie. Prawdę poznamy pewnie niedługo z maili Dworczyka.

Natomiast dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda, wspomina o tym, iż problem fatalnej jakości posiłków pojawił się dopiero przed wyborami, podczas gdy wcześniej milczano na jego temat. Dodaje przy tym, iż raport Najwyższej Izby Kontroli z 2018 roku wyraźnie alarmował, iż jedzenie w szpitalach jest nie tylko złej jakości, ale i także jest niewłaściwie zbilansowane. Stosowne rozporządzenie, które jasno precyzowałoby zasady żywienia szpitalnego, przygotowane zostało dopiero w 2022 roku.

"Dobry Posiłek" to kolejny punkt programu wyborczego PiS.

Pacjenci polskich szpitali od lat pokazują zdjęcia jak jedzą zdrowo i smacznie, co w 2018 roku potwierdziła kontrola NIK.

Czyżby ostatnio ktoś z rządowej rodziny trafił do publicznego szpitala i się poskarżył? pic.twitter.com/0C2hAazln5

— Agata Wojda (@WojdaAgata) September 5, 2023

Według najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego niemal co czwarty szpital w Polsce ma problemy z jakością posiłków podawanych pacjentom. Najczęściej są one zbyt słone, za słodkie, za tłuste lub za mało urozmaicone.

Nie da się ukryć, iż jakość posiłków w wielu polskich szpitalach pozostawia wiele do życzenia. Na Facebooku funkcjonuje choćby specjalny profil, który publikuje nadsyłane przez internautów zdjęcia bardzo skromnych, żeby nie powiedzieć już żałosnych, posiłków.

Idź do oryginalnego materiału