Kinesiology taping – co to jest?
Kinesiology taping jest metodą fizjoterapeutyczną stworzoną przez dr Kenzo Kase’a. Polega ona na przyklejaniu na skórę specjalnych plastrów o adekwatnościach zbliżonych do ludzkiej skóry, w celu wspomagania funkcjonowania układu mięśniowo-powięziowego. W zależności od zastosowanej techniki i kształtu aplikacji, mogą one pełnić różne funkcje dostosowane do indywidualnych potrzeb i problemów pacjenta. Metoda ta opiera się na założeniu, iż ból wynika z dysfunkcji tkanek miękkich – zarówno mięśni, jak i powięzi.
Działanie kinesiotapingu:
- usprawnienie mikrokrążenia krwi i limfy,
- normalizacja napięcia mięśniowego,
- poprawa odżywienia i ruchomości powięzi,
- zmniejszanie dolegliwości bólowych,
- stymulowanie procesów regeneracyjnych,
- zmniejszenie obrzęków lub siniaków.
Jakie plastry kinesiotaping wybrać?
Do terapii wykorzystuje się bawełniane plastry, zazwyczaj pokryte z jednej strony akrylowym klejem w kształcie sinusoidy. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby ich adekwatności były jak najbardziej zbliżone do adekwatności ludzkiej skóry. Grubość plastra jest więc podobna do grubości naskórka, co sprawia, iż pacjent po prawidłowej aplikacji nie odczuwa jego obecności na skórze i pozwala mu na normalne funkcjonowanie – bez ograniczenia ruchu. Przy wyborze plastrów należy kierować się przede wszystkim wytrzymałością i bezpieczeństwem.
Taśmy do kinesiotapingu Gold Tape są produktem cechującym się świetną jakością bawełny z warstwą akrylową. Są wodoodporne i hipoalergiczne, nie zawierają lateksu ani substancji leczniczych. Dzięki wysokiej przepuszczalności powietrza nie powodują podrażnień, a ultra mocny klej sprawia, iż utrzymują się na skórze choćby do 5 dni. Są dostępne aż w 10 wariantach kolorystycznych, co zdecydowanie umila ich użytkowanie.
Reco Tape to wysokiej jakości plastry do kinesiotapingu, wykonane z wysokogatunkowej bawełny i pokryte hipoalergicznym klejem. Świetnie sprawdzą się u osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii. Tejpy te, charakteryzują się wysoką elastycznością – nie ograniczają zakresu ruchu i nie są wyczuwalne na skórze. Ich wodoodporność sprawia, iż można w nich pływać – bez obaw o trwałość aplikacji. Występują w kilku kolorach, które nie wpływają na efektywność terapii.
Plastry taping – jak naklejać na skórę?
Aby plastry spełniały swoją funkcję, należy dobrze przygotować miejsce aplikacji i wybrać odpowiednią technikę. Na wykonanie kinesiotapingu dobrze jest się udać do fizjoterapeuty, który odpowiednio dobierze miejsce i sposób aplikacji tak, aby przyniosło to jak najlepsze efekty. jeżeli natomiast zdecydujesz się naklejać tejpy w domowym zaciszu, warto zapoznać się z przykładowymi zastosowaniami oraz ulotką dołączoną do opakowania plastrów kinesiotaping.
Przed zabiegiem skóra powinna być pozbawiona owłosienia, dobrze oczyszczona i sucha. Po wycięciu odpowiedniej długości plastra, dostosowanego do danej okolicy, należy zaokrąglić wszystkie rogi, aby zapobiec przypadkowemu zahaczeniu i odklejeniu. Tejpy mogą mieć kształty litery I, Y lub X w zależności od potrzeb. W przypadku tapingu limfatycznego wycina się kształt „ośmiorniczki” (taśma rozcięta wzdłuż na wąskie pasma o szerokości ok. 1cm z pozostawioną kilkucentymetrową bazą początkową). Po naklejeniu plastra dobrze jest kilkukrotnie potrzeć jego powierzchnię – w celu aktywacji kleju.
Przydatne akcesoria do tapingu
Przy częstym stosowaniu kinesiotapingu, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości akcesoria do tapingu, które ułatwią jego wykonywanie. Przydatne są specjalne nożyczki do tapingu, które zapewniają precyzję w wycinaniu i nie strzępią materiału. Dodatkowo dzięki nieprzywierającej powłoce nie zbierają kleju na swojej powierzchni, co wpływa na komfort ich użytkowania.
W celu zwiększenia trwałości aplikacji używa się kleju do tapingu, który w szczególności jest potrzebny w miejscach o zwiększonej potliwości, takich jak dłonie czy podeszwy stóp. Jest także doskonałym rozwiązaniem dla sportowców, u których wzmożona aktywność fizyczna lub pocenie się podczas wysiłku może źle wpływać na przyczepność plastrów. Specjalnie przeznaczony do tego klej ma zwykle wygodną formę sprayu, jest łatwy w użyciu, hipoalergiczny i nie wywołuje podrażnień.
Bibliografia:
- Kase K., Hashimoto T., Okane T., Kinesio Taping Perfect Manual, Uniwersal Printing&Publishing, 1996.
- Tiffert M., Kinodiology tapping- teoria, metodyka, przykładowe aplikacje w konkretnych dysfunkcjach, Prakt. Fizjoter. Rehabil., 2, 2010, s.48-53.