Pielęgnacja skóry dojrzałej

etwojfarmaceuta.pl 1 tydzień temu

Chociaż żadna z nas nie chce tego przyznać, prawda jest okrutna – starzejemy się każdego dnia. Już po 25. roku życia możemy dostrzec pierwsze zmarszczki. Cera staje się coraz bardziej przesuszona, pojawiają się przebarwienia i utrata jędrności skóry. Jak pielęgnować skórę dojrzałą, aby spowolnić ten proces?

Skóra dojrzała wymaga szczególnej troski. Trzeba pogodzić się z tym, iż minęły już czasy, gdy nałożenie przypadkowego kremu lub położenie się spać bez demakijażu mogło ujść bezkarnie. Po 30. roku życia starzenie się skóry przyspiesza i chociaż na tempo tego procesu wpływa głównie genetyka, istnieją sposoby, aby odsunąć go nieco w czasie.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Firmy kosmetyczne powoli odchodzą od podziału swoich kosmetyków ze względu na rodzaj skóry (młoda, dojrzała). Coraz częściej tworzą gamy produktów podzielone ze względu na potrzeby cery. Wybierając kosmetyk dla siebie, powinniśmy kierować się nie wiekiem, ale aktualnym stanem skóry.

Bardzo ważna w pielęgnacji skóry dojrzałej jest profilaktyka, dzięki której można znacznie opóźnić objawy starzenia się lub wręcz odwrócić te już istniejące. Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem.

Systematyczność to podstawa

Nie pomogą choćby najdroższe kremy, jeżeli w pielęgnacji zabraknie dobrych nawyków. Dokładny demakijaż i dogłębne oczyszczenie skóry ze wszelkich zanieczyszczeń to podstawa, aby dobrze przygotować ją na przyjęcie kremów pielęgnacyjnych. Po oczyszczeniu twarzy, skórę należy stonizować, a następnie zastosować krem (zarówno na całą twarz, jak i oddzielny na wrażliwą skórę wokół oczu). Odpowiednie nawilżenie i/lub natłuszczenie skóry sprawi, iż będzie ona lepiej odżywiona i pełna blasku. Rano, choćby w okresie zimowym, nie można zapomnieć o kremie przeciwsłonecznym.

Sumienne stosowanie tych kilku podstawowych kroków jest znaczną pomocą w opóźnieniu objawów starzenia.

Jaki krem na noc a jaki krem na dzień?

Młode osoby mogą pozwolić sobie na używanie jednego uniwersalnego kremu. Wraz z wiekiem potrzeby skóry się zmieniają i zwykły krem nawilżający może nie wystarczyć. Przy doborze odpowiedniego specyfiku powinniśmy kierować się nie tylko potrzebami naszej skóry, ale też porą dnia.

Kremy nakładane na noc mają dbać o regenerację skóry w czasie snu. Preferowanymi składnikami będą tu retinol, witamina C i E oraz koenzym Q10. Są to składniki o silnym działaniu regenerującym, przeciwzmarszczkowym oraz rozświetlającym.

W ciągu dnia można zastosować lżejszy krem o działaniu liftingującym, najlepiej z filtrem SPF minimum 30. Wśród składników należy szukać niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego, peptydów i lipidów. Krem dzienny ma za zadanie przede wszystkim widocznie upiększyć cerę, nawilżyć ją i chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Zmarszczki mimiczne – jaki krem pod oczy

Zmarszczki mimiczne wokół oczu są jednymi z pierwszych, które pojawiają się na twarzy, a mogą mieć je choćby nastolatki. Ponadto skóra w tym miejscu jest cieńsza, delikatniejsza i bardziej podatna na wysuszenia. Odpowiedni krem nałożony na skórę wokół oczu może spowodować spłycenie zmarszczek i likwidację cieni pod oczami, a tym samym nadać cerze młodszy, zdrowszy wygląd.

Regularne złuszczanie skóry twarzy

Idealnie byłoby w tym celu regularnie odwiedzać gabinet kosmetyczny, gdyż profesjonalne kwasy dają najlepsze efekty. Na szczęście na rynku istnieje wiele produktów z kwasami do użytku domowego. Mają one mniejsze stężenie, ale stosowane regularnie znacząco poprawią wygląd cery. Niektóre z kwasów mają dodatkowe działanie napinające skórę.

Głównym zadaniem peelingu jest pozbycie się obumarłego naskórka, dzięki czemu skóra lepiej przyjmuje składniki odżywcze. Po jego zastosowaniu najlepiej jest nałożyć maskę odżywczą, rozświetlającą lub liftingującą wtedy otrzymamy najlepsze efekty.

Serum na twarz

Nie jest to krok obowiązkowy, ale serum jest kosmetykiem, który znacznie poprawia wygląd skóry. Jest ono bardziej skoncentrowane niż krem i zwykle ma lżejszą od niego konsystencję. W zależności od rodzaju serum, może być ono nakładane pod krem lub zamiast niego. Praktycznie każda firma kosmetyczna ma je teraz w ofercie, w zależności od potrzeb skóry. Do pielęgnacji skóry dojrzałej najlepiej sprawdzają się sera z dodatkiem retinolu lub witaminy C.

Co daje masaż twarzy?

Wiele osób o tym zapomina, ale regularny masaż twarzy wspomaga produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia krążenie. Można stosować go podczas nakładania kremu, który najpierw delikatnie wklepujemy opuszkami palców, a następnie masujemy skórę okrężnymi ruchami, zaczynając od szyi i kierując się ku górze, w kierunku przebiegu mięśni. W przypadku kremu pod oczy, zawsze nakładamy go od kącika wewnętrznego do zewnętrznego. Instrukcję, jak poprawnie masować sobie twarz, znajdziemy w wielu filmikach w serwisie YouTube.

Dieta a pielęgnacja skóry twarzy

Dbanie o skórę nie kończy się na odpowiednim doborze kosmetyków! Podstawą zdrowego wyglądu cery jest zadbanie o odżywienie jej od wewnątrz. Dieta osoby dbającej o swoją skórę powinna być bogata w witaminy A, C, K i E oraz kwasy tłuszczowe i kwasy omega. Składniki te znajdują się w zielonych częściach roślin, roślinach strączkowych, rybach, awokado oraz orzechach. Jednocześnie z diety powinna być wykluczona sól, która powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie oraz cukier, a jedzenie powinno być jak najmniej przetworzone.

Jaki wpływ na skórę ma sen?

Ostatnią zasadą, którą należy się kierować w walce o młody wygląd, jest dostarczenie sobie dostatecznej ilości snu. To w nocy zachodzi najwięcej procesów naprawczych w skórze, to wtedy organizm ma szansę na regenerację po stresach wystepujących w ciągu dnia. Co więcej, osoba wyspana po prostu wygląda świeżej i młodziej.

Istnieje wiele drogich zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Laser może spłycić zmarszczki i zlikwidować przebarwienia, tak samo kwasy. Pamiętajmy jednak, iż podstawą młodego wyglądu skóry jest odpowiednia pielęgnacja i to tylko od nas zależy, jak gwałtownie nasza skóra zacznie się starzeć i jak wiele będziemy później musieli zrobić, aby odwrócić proces starzenia się skóry.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Idź do oryginalnego materiału